המטה ללוחמה בטרור: גורמי טרור מתכננים פיגוע בטורקיה בימים הקרובים

המטה קורא להימנע מביקורים במדינה. בשבוע שעבר דווח שהמוסד הזהיר את הטורקים שנציגויות ישראל בשטחם עשויות להיות מטרה לתקיפה איראנית

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד

המטה ללוחמה בטרור פרסם הערב (שלישי) אזהרת מסע שבה הוא קורא לישראלים להימנע מנסיעות וביקורים בטורקיה. מהמטה נמסר כי בידי ישראל מידע לפיו בכוונת גורמי טרור לבצע פיגוע נגד יעדים ישראליים או יהודיים בטורקיה בימים הקרובים.

גורמים במטה ללוחמה בטרור ציינו כי "המידע המודיעיני שבידי ישראל מוכר לשלטונות הטורקים והם פועלים לסכל את הפיגוע". במטה אמרו עוד שבחודשים האחרונים היתה קיימת אזהרת מסע לטורקיה, אולם כעת היא הועלתה לרמה החמורה ביותר. "אנחנו נמצאים בעיצומה של סדרת נסיונות פיגוע מצד גורמים איראנים נגד מטרות ישראליות", הדגישו.

במטה ללוחמה בטרור מעריכים כי משמרות המהפכה האיראנים ממשיכים לנסות ולאתר יעדים ישראלים ויהודים נוספים ברחבי העולם. במיוחד מנסים האיראנים לאתר מקומות עם ריכוזי אנשי עסקים ישראלים בחו"ל ובכירים בקהילות יהודיות. "יש החמרה במדרג האיום מצד האיראנים", אמרו במטה ללוחמה בטרור. בתוך כך ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן, תקף הערב את ישראל וקרא לה להפסיק את מה שהגדיר כ"מתקפה אכזרית נגד הפלסטינים" וקרא לעצור את מעשה הטבח ושפיכות הדמים. "כולם צריכים לזכור שאזרחי עזה הם אחינו וכך יישארו לעד", אמר. ארדואן אף השווה את בין ישראל, סוריה ואפגניסטאן וטען כי כבוד האדם וזכויותיו נרמסים בשלוש המדינות.

פיגוע בבית כנסת באיסטנבול ב-2003צילום: אי–פי

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

בשבוע שעבר דיווחה רשת NTV הרוסית כי המוסד הזהיר את טורקיה שנציגויות ישראל במדינה עשויות להיות מטרה לפיגועים. במכתב שנשלח מהמוסד לטורקיה נמסר כי כוח אל-קודס, המשתייך למשמרות המהפכה באיראן, מתכנן מתקפה על מטרות ישראליות במדינה, בדומה לפיגוע בניו דלהי ולניסיונות הפיגוע בתאילנד ובגאורגיה. על פי הדיווח, ארבעה איראנים חמושים בנשק ובחומרים שיכולים לשמש לתקיפות נכנסו לטורקיה מאיראן. גורמים בארגון המודיעין הטורקי סירבו לבקשת העיתון הורייט לאשר או להכחיש את הדיווח ברשת הרוסית.

העיתון הטורקי "זמאן" דיווח לפני כחודשיים כי יחידות מודיעין במדינה הזהירו שאנשי גיס אל-קודס האיראני, המשתייכים למשמרות המהפכה, מתכננים לשלוח לטורקיה חוליה שתבצע פיגועי טרור נגד שגרירות או קונסוליה אמריקאית במדינה.

לפי הדיווח, רשויות הביטחון הזהירו את אנשי המשטרה הטורקית בכל 81 המחוזות במדינה כי עליהם לשמור על עירנות לנוכח האיום לפיגוע. המודיעין הצביע על אפשרות כי ייתכן והקבוצה האיראנית מתכננת לפוצץ את השגרירות או הקונסוליה האמריקאית אולם לא נמסרו פרטים נוספים.

מהמידע עולה כי החוליה מתכננת לשהות בבית מלון 5 כוכבים בעיר בה תתבצע המתקפה, ולכן יש לנקוט משנה זהירות לגבי אזרחים זרים השוהים בבתי מלון העונים להגדרה. עוד נמסר כי ייתכן וגם ארגון החיזבאללה יקח חלק בהפגנות או התקפות נגד אמריקאים בלבנון.

ב-26 במאי 2011 נפצעו באיסטנבול שישה בני אדם בהתפוצצות קטנוע ממלוכד. חודשיים לאחר האירוע פורסם בעיתון קוריירה דלה סרה כי הפיגוע בוצע בידי סוכנים איראנים שהתכוונו לחסל את קונסול ישראל בעיר, משה קמחי. העיתון האיטלקי טען כי ניסיון החיסול היה אמור להיות פעולת תגמול על חיסולו של מדען גרעין בטהראן בנובמבר 2010, שאותו איראן מייחסת למוסד.

בדצמבר 2009, סיכלו כוחות הביטחון הטורקיים פיגוע נקמה שתכנן חיזבאללה כנקמה על חיסולו של עימאד מורנייה. כוחות הביטחון הטורקיים לחשוף תשתית של חיזבאללה, שהוקמה כדי לפגוע במטרה ישראלית או יהודית, ומנעו את ביצוע ההתקפה.

ב-14 בנובמבר 2003 פוצצו שני מחבלים מתאבדים כלי רכב מסחריים בצמוד לשני בתי כנסת באיסטנבול, בהפרש של דקה. בפיגוע הכפול, בבתי הכנסת נווה שלום ובית ישראל נהרגו 23 בני אדם ונפצעו כ-300 נוספים.

בהכנת הידיעה השתתף ג'קי חורי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ