חיזבאללה וחמאס: ההסלמה בדרום היתה הכנה של ישראל לעימות גדול

על פי דיווח, בפגישת מנהיג חיזבאללה עם בכירי חמאס סוכם כי ההסלמה נועדה לבחון את מוכנות ההתנגדות; הצדדים דנו גם במצב בסוריה ובהידוק הקשר עם איראן

ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי

עיתון "א-ספיר" הלבנוני דיווח הבוקר (רביעי) כי מזכ"ל החיזבאללה חסן נסראללה נפגש שלשום עם משלחת מטעם החמאס, בראשות סגן יו"ר הלשכה המדינית של הארגון ד"ר מוסא אבו מרזוק. על פי הדיווח, הפגישה עסקה בהתפתחויות באזור, בדגש על רצועת עזה וסוריה, ומערכת היחסים בין תנועת האחים המוסלמים, שהחמאס נחשב לאחד מזרועותיה, לבין החיזבאללה ואיראן.

בנושא ההסלמה ברצועת עזה, סיכמו הצדדים כי ישראל היא שנושאת באחריות להידרדרות. הם קבעו האירועים האחרונים נועדו לבדוק את השטח, באמצעות פתיחה באש וניסיון של ישראל להפעיל לחץ על כוחות ההתנגדות, וכדי לבחון את מידת מוכנותם לעימות חזיתי גדול יותר, אם וכאשר יתפתח באזור. הם סיכמו כי כל הצדדים צריכים להיות מוכנים למלחמה חדשה שישראל תיזום.

בקשר ליחסים עם איראן סיכמו שני הצדדים לשתף פעולה כדי לשפר את מערכת היחסים בין מדינות ערב לטהראן. לפני שבוע אמרו בכירים בחמאס כי במקרה של מלחמה בין איראן לישראל, התנועה לא תמלא את הוראות טהראן, ולא תקח חלק בעימות. עמדה זו ביטאה את התרחקות חמאס מטהראן, שהיתה עד לתקופה האחרונה מקור הכספים והסיוע הצבאי העיקרי של הארגון, ואת התקרבותו לתנועת האחים המוסלמים במצרים.

בנושא הסורי הסכימו שני הצדדים שפתרון צבאי וביטחוני לא יביא לסיום המשבר, והאופציה היחידה העומדת בפניהם היא רפורמה פוליטית, על פי העקרונות היוזמה הרוסית שנתמכת על ידי סין ואיראן.

נסראללה אמר בפגישה שההנהגה הסורית מוכנה להציג פתרונות מעשיים ולגלות פתיחות לאופוזיציה, אם זו תהיה מוכנה לפתרון פוליטי, ולא תבנה על מעורבות חיצונית. בהקשר זה הזכירו הצדדים את הסכם טאיף, שסיים את מלחמת האזרחים בלבנון.

בעניין היחסים בין חמאס לסוריה, אמרו מקורות מהדיון שמשרדי החמאס מדמשק עדיין פתוחים. התנועה לא מתערבת בנעשה במדינה, אולם היא תהיה מוכנה לסייע בידי כל הגורמים להגיע לפתרון פוליטי למשבר במדינה.

על פי הדיווח, חמאס וחיזבאללה החליטו להכין נייר עמדה משותף, שיהיה בסיס לדיונים בין שני הצדדים, ובו יודגש המאמץ לקעקע את האפשרות שתנועות איסלאמיות יגיעו לראש הפירמידות המדינית והפוליטית במזרח התיכון. שני הצדדים סיכמו גם על המשך שיתוף הפעולה ועל מפגשים שיתקיימו בעתיד הקרוב לתיאום כל הסוגיות, בין היתר הכנות לתהלוכות רבות משתתפים שיתקיימו בסוף החודש מלבנון לכיוון הגבול עם ישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ