נתניהו: הבסיס האיראני בעזה ייעקר במוקדם או במאוחר

רה"מ ציין כי לא הפלסטינים מניעים את האירועים בעזה אלא איראן. בנאומו הביא נתניהו שלוש דוגמאות שבהן פעלה ישראל בניגוד לעמדת ארה"ב

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס היום (רביעי) בנאום במליאת הכנסת להסלמה האחרונה ברצועת עזה. "אני רוצה להבהיר: אין הגנה הרמטית ולא תהיה. שילוב של כושר התקפה, כושר הגנה וחוסן לאומי הוא השילוב המנצח ואותו אנו צריכים לטפח". עם זאת איים נתניהו כי "במוקדם או במאוחר בסיס הטרור של איראן בעזה ייעקר".

נתניהו קשר בין הלחימה בעזה לנסיונה של איראן להתחמש בנשק גרעיני. "הגורם הדומיננטי שמניע את האירועים בעזה הוא אינו הפלסטינים אלא איראן, שבונה את התשתיות ונותנת את הכסף ולפעמים גם נותנת את ההוראות", אמר נתניהו. הוא הוסיף כי "עזה היא עמדה קדמית של איראן וארגוני הטרור שם עומדים תחת מטריה איראנית. תארו לכם מה יקרה כשהמטריה הזו תהיה חמושה בפצצות גרעין. אני לא מוכן לזה ושום מנהיג שקול לא יסכים לזה".

ראש הממשלה התייחס גם לביקורו האחרון בארה"ב ופגישתו עם הנשיא האמריקאי, ברק אובמה. לדברי נתניהו, "בביקורי האחרון בוושינגטון הצבתי שני יעדים; הראשון שלישראל הזכות להגן על עצמה בכוחות עצמה מול כל איום. היעד השני להעלות את איום התחמשותה הגרעינית של איראן לראש סדר היום הבינלאומי".

רה"מ בנימין נתניהו במליאת הכנסת, היוםצילום: אוליבייה פיטוסי

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

נתניהו טען בדיון כי שני היעדים הושגו והדגיש כי "זכותה של ישראל להגן על עצמה ובמקרה הצורך לממש זכות זאת התקבלה בארה"ב באופן חיובי ועמוק ביותר. היא זוכה לגיבוי מוחלט מהעם האמריקני ולהסכמה מקיר לקיר בקונגרס האמריקני. היא זוכה גם להכרה רשמית בבית הלבן". נתניהו טען גם ש-15 שנה לאחר שהזהיר מכך לראשונה, הגרעין האיראני עומד בראש סדר העדיפויות הבינלאומי.

במהלך דבריו הביא נתניהו שלוש דוגמאות לאירועי עבר בהם ראשי ממשלת ישראל פעלו בניגוד לעמדת ארה"ב. הכרזת העצמאות של דוד בן גוריון, פעולותיו של לוי אשכול בזמן תקופת ההמתנה למלחמת ששת הימים והחלטתו של מנחם בגין לתקוף את הכור הגרעיני בעיראק.

נתניהו הדגיש בהמשך את חשיבות הברית עם ארה"ב אולם לדבריו מעל לברית זו "בולטת עוד יותר החובה שלנו להיות אדונים לגורלנו. ישראל מעולם לא הפקידה את גורלה בידי אחרים, גם לא הטובים בידידיה. זו חובתי העליונה כראש ממשלת ישראל כמו של כל ראשי הממשלה".

יו"ר האופוזיציה ח"כ ציפי לבני עלתה לנאום מיד אחרי ראש הממשלה. "אני רואה את נתניהו מתענג על הביקור באמריקה. הביקור הוכתר בהצלחה בגלל שנתניהו, והוא אומר את זה בעצמו, הצליח לעלות את הנושא האיראני ולהוריד את הנושא הנושא הפלסטיני מסדר. אך הוא לא מחק את זה רק מסדר היום הבינלאומי אלא גם הצליח למחוק את התקווה מאזרחי מדינת ישראל. ניצחון פוליטי גדול, אבל עוד ניצחון כזה ואבדנו".

לבני התייחסה לעניין הגרעין האיראני. "האיום האיראני הוא בוודאי איום אסטרטגי, אבל מספיק להלך אימים על עם ישראל. הזכות של מדינת ישראל להגן על עצמה היא בוודאי זכות שצריך להגן עליה והיא מעולם לא הוטלה בספק, בוודאי שלא על ידי ארה"ב. היא לא הוטלה בספק עד הביקור, מה שהוטל בספק לאחר הביקור היא זכות השימוש והחוכמה להשתמש בזכות הזאת לבד".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ