צפו: חילות האוויר של ישראל ופולין מתאמנים

למרות ההסלמה בדרום, טייסי חיל האוויר קיימו השבוע אימון ראשון מסוגו עם עמיתיהם הפולנים שכלל תרגול תקיפה קרקעית ויירוט מטוסים

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

חיל האוויר הפולני עורך השבוע אימון משותף עם חיל האוויר בישראל. מטוסי אף-16 ואף-15 של המערך האווירי הפולני נחתו בשבוע שעבר בישראל, ותרגלו פעילות אווירית משותפת יחד עם טייסי חיל האוויר הישראלי.

מדובר באימון הראשון מסוגו שמקיים חיל האוויר עם מקבילו הפולני. בשנים האחרונות הרחיב חיל האוויר הישראלי את שיתופי הפעולה שלו עם צבאות זרים, ביניהם חיל האוויר האיטלקי, היווני וכמובן האמריקאי.

אימון הכוחות התקיים בבסיס חיל האוויר שבעובדה. הטייסים הישראלים טסו במטוסי ה"בז" (אף-15) וה"ברק" (אף-16). בין היתר, תרגלו שני הצבאות משימות משותפות, שכללו יירוט מטוסים וכן תקיפה קרקעית. הצבאות התמודדו במשותף מול אויב מדומה, אותם גילמו אנשי "הטייסת האדומה" של חיל האוויר, שטסו באף-16 מדגם "נץ".

צפו בסרטון מהתרגיל המשותף

מטרת האימון המשותף היתה בעיקר למידה משותפת על תורות הלחימה השונות בשני הצבאות. לפולנים יש בקיום התרגיל יתרונות נוספים: הם מתמודדים עם אימונים בשטח שאינו מוכר להם, ומול פלטפורמות מתקדמות שיש בחיל האוויר הישראלי. עוד כלל האימון גם התמודדות אל מול נשק נ"מ.

בחיל האוויר ציינו כי "מטרת התרגיל היתה ללמוד אחד עם השני, ואנו מקווים לשיתוף פעולה נוסף בהמשך. חיל האוויר הפולני הזמין אותנו לביקור במדינה ולאימון משותף". עוד הסבירו כי למרות ההסלמה בדרום ופעילות חיל האוויר המוגברת בימים האחרונים, התקיים האימון כמתוכנן. מפקד חיל האוויר הפולני ערך גם הוא ביקור בישראל במסגרת התרגיל, וצפה במטסים המשותפים.

שיתוף הפעולה האחרון בין הצבאות התקיים ב-2003, אז שלושה מטוסי קרב ערכו מטס הצדעה מעל שמי אושוויץ. המטס היה בפיקודו של האלוף אמיר אשל, שעתיד להיכנס בחודשיים הקרובים לתפקיד מפקד חיל האוויר.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ