כוח מג"ב סילק משלחת מהרווארד שסיירה בגדר ההפרדה

החיילים גירשו את הסטודנטים מהכפר וולאג'ה סמוך לי-ם, בטענה כי האוטובוס נסע בציר שנועד לרכב ביטחון. המדריכה: אני מסיירת כאן מדי יום

עוז רוזנברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עוז רוזנברג

כוח של לוחמי משמר הגבול התעמת אתמול (שלישי) עם 55 סטודנטים מאוניברסיטת הרווארד שסיירו לאורך תוואי גדר ההפרדה בכפר הפלסטיני אל-וולאג'ה, דרומית לירושלים. חיילי מג"ב סילקו את הסטודנטים מהמקום מכיוון שלטענתם הציר בו נסע אוטובוס הסטודנטים נבנה אך ורק לצרכים ביטחוניים, ואסור בתנועת כלי רכב שאינם כאלה. החיילים אף ליוו את האוטובוס עד ליציאתו מהכפר.

"הם הגיעו באוטובוס פלסטיני ונכנסו איתו לתוואי של הגדר", נמסר. "זוהי עבירה לכל דבר, על מה שמשתמע מכך. עם זאת, הסטודנטים לא עוכבו לחקירה אלא רק הורחקו מן המקום". מי שכן עוכבה לחקירה היא מדריכת הסיור המתגוררת באל-וולאג'ה, שירין אל אראג', שנלקחה לבסיס עטרות. היא שוחררה לאחר כמה שעות בערבות על תנאי של כמה אלפי שקלים.

"היינו בדרך לאחד הבתים שאמור להיהרס בעקבות בניית הגדר", סיפרה אל-אראג'. "בהתחלה היינו על האוטובוס, הראיתי להם את המקום ואחרי זה ירדנו. אבל אז השומרים של חברת האבטחה הפרטית של הבולדוזרים התקרבו אלינו ואמרו שאסור לנו להיות במקום כי זה שטח צבאי סגור, למרות שבג"ץ כבר קבע שהמקום הספציפי הזה הוא לא כזה".

מדובר בציר העובר סמוך לביתו של תושב המקום עומאר חג'אזלה, בחלקו הצפוני-מערבי של הכפר, המשקיף על שכונת גבעת משואה בירושלים. הפעילים הנוהגים להשתתף בהפגנות השבועיות נגד בניית הגדר סביב אל-וולאג'ה, מייחסים לבית הזה את ההשפעה הברורה ביותר שיש לגדר על הכפר- זאת מאחר ולצורך בנייתה חופרת המדינה מנהרת כלי רכב תת-קרקעית שאמורה לשמש את חג'אזלה לבדו ובתוך כך מבודדת אותו משאר הכפר.

עבודות בניית הגדר סמוך לוולאג'הצילום: אמיל סלמן

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

לדברי אל-אראג', המאבטחים קראו לכוח מג"ב, שהחל להתעמת עם הסטודנטים. "המשגיח של הסטודנטים ניסה לפנות אל המפקד בשטח, לבקש ממנו שירשה לנו לעבור. אבל הוא רק צעק עליו, העלה ארבעה חיילים חמושים על האוטובוס, והפנה אותו החוצה אל המחסום", היא מספרת. נוסף לכך ליוו את האוטובוס גם שני רכבי ביטחון, שווידאו כי הוא אכן יוצא מן הכפר. בתוך כך, נלקחו לבדיקה תעודות הזהות של הפעילים הפלסטינים ששהו על האוטובוס, וכן זו של הנהג.

הסטודנטים שהשתתפו בסיור משתייכים לבית הספר לממשל על שם ג'ון פ. קנדי באוניברסיטת הרווארד שבבוסטון. הם הגיעו לאל-וולאג'ה במסגרת נסיעה שנתית לישראל ולשטחי הגדה, שמקיים מדי שנה גוף הפועל בקמפוס ומכונה "הוועידה הפלסטינית". רכז הסיור מטעם האוניברסיטה, שביקש להישאר בעילום שם, טען כי "החיילים לא ממש ניסו לתקשר איתנו, הם פשוט הנחיתו הוראות. הסטודנטים לא ידעו לאן הם נשלחים. הם לא ניסו להתנגד ולא הפרו כל הוראה".

"אני עורכת את הסיורים האלה כמעט מדי יום עם קבוצות שונות", ציינה אל-אראג', "דבר כזה אף פעם לא קרה לי". דבר המעשה כבר הספיק לעורר הדים כאשר התפרסם ב"הרווארד קרימזון", עיתון הסטודנטים של האוניברסיטה היוקרתית. אחת השמועות סיפרה כי הסטודנטים נלקחו כאיש אחד למעצר. גורמים באוניברסיטה מיהרו ליצור קשר עם מארגני המשלחת, שהעמידו אותם על הטעות וסיפרו על מעצרה של מדריכת הסיור.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ