לקראת תקיפה באיראן |

בנימין נתניהו הוציא צו 8 לעצמו ולציבור

מה שנראה כמו הכנה למלחמה עם איראן, מתנהג כמו הכנה למלחמה ומקרקר כמו הכנה למלחמה – הוא הכנה למלחמה, ולא סתם "בלוף" או הסחת דעת

אלוף בן
אלוף בן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלוף בן
אלוף בן

מאז שחזר ממסעו לוושינגטון, עסוק ראש הממשלה בנימין נתניהו בעיקר בדבר אחד: הכנת דעת הקהל למלחמה נגד איראן. נתניהו מבקש לשכנע את הציבור הישראלי שהאיום האיראני מוחשי וקיומי, ויש רק דרך אפקטיווית אחת לעצירתו ולמניעת "השואה השנייה": שיגור צה"ל להריסת תשתיות הגרעין האיראני, הקבור במעמקי האדמה.

בנאומו אתמול בכנסת, נתניהו ביקש להדוף את הטענה שישראל חלשה מכדי שתצא לבדה למלחמה נגד מעצמה אזורית כאיראן, ולכן עליה לסמוך על ארצות הברית – שיכולותיה הצבאיות גדולות בהרבה – שתעשה את העבודה ותסיר את האיום. לפי הסקרים שפורסמו בשבוע שעבר, העמדה הזאת מקובלת על רוב הציבור בישראל, שתומך בפעולה אמריקאית באיראן, אבל חושש מהטלת צה"ל למערכה בלי הגיבוי של מעצמת-העל הידידותית.

נתניהו הציג שלוש דוגמאות, שבהן הפרו קודמיו את הציווי האמריקאי וקיבלו החלטות גורליות לקיומה ועתידה של ישראל: הכרזת המדינה ב-1948, היציאה למלחמת ששת הימים ב-1967, והפצצת הכור הגרעיני בעיראק ב-1981. הנמשל היה ברור: כפי שדוד בן גוריון, לוי אשכול ומנחם בגין אמרו "לא" לבית הלבן, כך נתניהו לא צריך להתרגש מההתנגדות של הנשיא ברק אובמה לתקיפת איראן. נתניהו מאמין שכמו במקרים הקודמים, גם הפעם אמריקה אולי תרטון בהתחלה, אבל תאמץ במהרה את העמדה הישראלית ותיתן לה תמיכה וגיבוי בקהילה הבינלאומית.

אילו נתניהו הגיש את נאומו כעבודה בהיסטוריה לאביו הפרופסור, הוא היה מקבל ציון גרוע. ב-1948, משרד החוץ האמריקאי בראשות ג'ורג' מרשל התנגד להכרזת המדינה ותמך במסירת ארץ-ישראל לנאמנות של האו"ם. אבל לנשיא טרומן היו שיקולים אחרים. כמו אובמה היום, גם טרומן היה נשיא דמוקרטי שהתמודד על בחירתו מחדש מעמדת נחיתות, ונזקק לתמיכת המצביעים והתורמים היהודים. בנסיבות האלה, טרומן דחה את עצתו של מרשל, ושמע ליועצו הפוליטי קלרק קליפורד, שלחץ עליו להכיר במדינה הציונית. ואכן, טרומן שיגר את מברק ההכרה 11 דקות אחרי שבן גוריון סיים את קריאת מגילת העצמאות. ההתנגדות האמריקאית להכרזת המדינה נבלמה בשולחנו של הנשיא, שהדף את הנימוקים של שר החוץ ו"הערביסטים" במשרדו.

נתניהו וברק בביקור בבסיס חיל האוויר בחצריםצילום: דובר צה"ל

  עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

  ב-1967, העמדה האמריקאית הרשמית קראה לישראל להתאפק ולא לצאת למערכה, אבל בערוצים החשאיים עבר מסר הפוך: לכו "לפצפץ את נאצר", כפי שדיווחו שליחיו של אשכול לוושינגטון, מאיר עמית ואברהם הרמן. המסר הזה הטה את הכף לטובת היציאה למלחמה. ב-1981, בגין לא טרח לשאול את האמריקאים לדעתם לפני שתקף בעיראק, אלא הרדים אותם ופעל במפתיע.

  בפרשות העבר, ישראל פעלה נגד עמדה אמריקאית פורמלית, אבל וידאה שהאמריקאים יקבלו את תוצאות הפעולה ויתמכו בה בדיעבד. התוצאות היו בהתאם: ארצות הברית הכירה בישראל ב-1948, אפשרה לה לשלוט בשטחים שנכבשו ב-1967, והסתפקה בגינויים רפים להפצצת הכור העיראקי ב-1981.

  נתניהו רומז, אם כך, שבביקורו בוושינגטון הוא השיג את הסכמתו השקטה של אובמה לפעולה ישראלית נגד איראן – בכיסוי של התנגדות לפרוטוקול. אובמה ידבר נגד ויפעל בעד, בדיוק כפי שהממשלים האמריקאיים לדורותיהם מדברים נגד ההתנחלויות בשטחים ומאפשרים את פיתוחן. וכך סיכם נתניהו את הביקור: "הצגתי בפני מארחי בוושינגטון את הדוגמאות שכרגע ציינתי בפניכם, ואני מאמין שהיעד הראשון שהצבתי, לבצר את ההכרה בזכותה של ישראל להגן על עצמה - אני חושב שהיעד הזה הושג".

  הבוקר פרסם עמוס רגב, עורך "ישראל היום", בשער עיתונו מאמר תמיכה נלהב ביציאה למלחמה נגד איראן. רגב כותב מה שנתניהו לא יכול לומר בנאומים: שאסור לסמוך על אובמה, שלא היה אפילו מכונאי בשריון – אלא רק על עצמנו. "קשה, נועז, אבל אפשרי", הבטיח רגב. לא צריך להיבהל מהתגובה האיראנית: החץ יפיל את טילי השיהאב, והחיזבאללה וחמאס יהססו להיכנס למערכה. הפגיעה תזכיר את הסקאדים העיראקיים במלחמת המפרץ של 1991. לא נעים, אבל בהחלט לא נורא. הפרשנים נרפים, אבל ללוחמים ולתושבי העורף יש הרבה מוטיבציה. אז קדימה לקרב!

  אם להשתמש ב"משל הברווז" של נתניהו, מה שנראה כמו הכנה למלחמה, מתנהג כמו הכנה למלחמה ומקרקר כמו הכנה למלחמה – הוא הכנה למלחמה, ולא סתם "בלוף" או תרגיל בהסחת דעת. עד נסיעתו לוושינגטון, נתניהו ותומכיו בתקשורת נמנעו מביטויים מפורשים כאלה והסתפקו ברמיזות. אבל מאז שחזר, נתניהו הוציא לעצמו ולציבור הישראלי צו 8.

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ