י-ם מעכבת מסירת רכיבים לטורקיה, בואינג מאיימת בנתק

הוראה של משרד הביטחון מעכבת מסירת רכיבים של חברת אלתא, המצויים במטוסים של החברה. האמריקאים שוקלים להפסיק לעבוד עם ישראל

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

עיכוב בהעברת טכנולוגיה ישראלית מתקדמת למטוסי ביון מדגם איווקס המיועדים להגיע לטורקיה, עלול לפגוע ביחסיה של חברת בואינג, יצרנית המטוס, עם ספקים ישראלים. העיתון דיפנס ניוז דיווח כי בשל הוראת משרד הביטחון, מפתחת הטכנולוגיה, חברת אלתא, מעכבת שני משלוחים של רכיבים המיועדים להיות מותקנים במטוסים שרכשה אנקרה.

בשל ההרעה ביחסים המדיניים והביטחוניים בין ישראל לטורקיה בשנתיים האחרונות, אסר משרד הביטחון ב-2011 על חברות ישראליות לייצא ציוד ביטחוני לטורקיה ואף עצר חוזים קיימים. בניגוד לעסקות של אלביט ווהתעשייה האווירית בטורקיה, שבוטלו על ידי משרד הביטחון, עסקה זו, המשותפת לבואינג, הוקפאה.

בשל העיכוב, עלולה חברת בואינג לפנות לספקים אחרים בעבור הרכיבים עבור מטוסי אייוקס שנמכרים גם לדרום קוריאה ולמדינות נוספות. ישראל העבירה עד כה שני משלוחים מתוך הארבעה כשקודם לכן אסר משרד הביטחון להעביר לטורקיה מערכות צילום אוויריות לטווח ארוך, דבר שהסב לאלביט הפסד בהיקף של כ-55 מיליון דולר.

דיפנס ניוז מצטט מקורות באלתא לפיהם הסיבה לעיכוב היא פוליטית וקשורה ליחסים שבין טורקיה לישראל. דובר אלתא הבהיר כי בואינג ואלתא עושות מאמצים לשחרר את המשלוח כדי שבואינג תוכל להעביר את מטוסי האייווקס לטורקיה עד סוף השנה.

נשיא טורקיה עבדוללה התייחס אתמול (רביעי) גם למערכת המכ"ם נגד טילים של נאט"ו שהוצבה בטורקיה כשהדגיש כי ישראל לא תוכל לקבל מידע ממערכת המכ"מ שכן "ישראל איננה חברה בנאט"ו ולכן אינה יכולה ליהנות מן היתרונות של נאט"ו. מערכת המכ"מ נגד טילים איננה נגד איראן", הדגיש הנשיא ודחה את האשמות כאילו טורקיה מתנגדת להעברת מידע כ"תעמולה אפלה".

טורקיה הסכימה להציב את המכ"מ בשטחה בתנאי שבסעיפי ההסכם להצבתה לא ייאמר שהיא מיועדת נגד איראן. בין איראן לטורקיה התגלעו חילוקי דעות קשים על רקע הצבת המערכת, כאשר גם האופוזיציה הטורקית האשימה את הממשלה בכך שהיא פועלת להגנת ישראל למרות הכרזותיה נגדה.

המשבר עם טורקיה יקשה גם על האפשרות להעביר גז טבעי מן הקידוחים שעושה חברת נובל בחופי קפריסין. לדברי שר האנרגיה הטורקי, הייתה טורקיה יכולה לשמש ארץ מעבר נוחה ויעילה להעברת הגז לשוקי אירופה, אך בשל המשבר עם ישראל, עלות הפקת הגז ושיווקו תעלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ