שני חיילים נוספים מגבעתי נעצרו בחשד להתעללות בחבריהם ליחידה

פרשת ההתעללות, שנחשפה בקול ישראל מתארת השפלות שערכו לוחמים ותיקים לצעירים. בחקירתם טענו כי הדברים נעשו כחלק ממסורת היחידה

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

שני חיילים נוספים מגדוד צבר בחטיבת גבעתי נעצרו אתמול (חמישי) בחשד להתעללות בחברים לפלוגה, כחלק מחשיפת פרשת התעללות בחטיבה. אתמול הוארך מעצרם של שני הלוחמים, בדרגת סמל-ראשון נמצאים על סף שחרורם משירותם הצבאי, עד ליום שלישי בשבוע הבא. יחד עמם שוהים במעצר שני חיילים נוספים בפלוגה, שנעצרו שלשום, וישהו במעצר עד ליום שני הקרוב.

פרשת ההתעללות, שנחשפה השבוע על ידי כרמלה מנשה, הכתבת הצבאית של קול ישראל, מתארת מסכת השפלות שערכו לוחמים ותיקים ללוחמים הצעירים בפלוגה. על פי הטענות שעלו במהלך החקירה, העצורים חשודים כי הכו את החיילים הוותיקים "באמצעות עצמים שונים". בין היתר, מדובר על הכאת הלוחמים באמצעות "שדריות" - מוטות עץ המשמשים לרוב במטווחים.

במהלך הדיון שהתקיים אתמול בבית הדין הצבאי של פיקוד הדרום בקסטינה נטען כי חלק מהפעולות האלימות כללו "שימוש בחפצים שונים תוך כדי אלימות, כחלק מאקטים שמאחוריהם עומדים פערי דרגות והבדלי פז"ם". האירועים המיוחסים לחשודים אירעו לפני כארבעה חודשים, אך החיילים הצעירים חששו להתלונן. תחילה טופלה הפרשה בתוך  היחידה עצמה - החיילים נשפטו על ידי קציני היחידה, אך לאור חומרת המקרים הועבר הטיפול לידי המשטרה הצבאית החוקרת, שכאמור עצרה ארבעה לוחמים.

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות אליכם

חיילים נוספים שהיו מעורבים במקרה נשפטו על ידי קצינים בחטיבה בדין משמעתי, חלקם על ידי המח"ט, אל"ם עופר לוי. לוי התייחס היום לפרסומים שחשפו את אירועי ההתעללות. בראיון לאתר צה"ל אמר: "אין לי כוונה, בתור מפקד החטיבה, להתעלם מהמקרים האלה או להעמיד פנים שהם לא התרחשו. החיילים הנאשמים יטופלו בצורה החמורה ביותר".

לדבריו, המקרים עלו לסדר היום הפיקודי, כאשר מפקד הפלוגה חשד שאירועים כאלה מתרחשים בפלוגה. הוא תיחקר את החיילים וגילה שני אירועים חריגים. בהמשך הוחלט לבדוק אם הדבר קורה בפלוגות אחרות, וכשעלה מקרה דומה בפלוגה אחרת הוא טופל על ידי המפקדים.

"הפעם האחרונה שהיה אירוע בסדר גודל דומה הייתה לפני למעלה משנתיים – שני האירועים חריגים ביותר. בכל שנותיי בחטיבה מעולם לא נתקלתי באירועים חמורים כל כך", אמר אל"מ לוי. לדבריו, כמענה לאירועים החמורים נוקטים מפקדי החטיבה בענישה כבדה ומרתיעה עבור החיילים העוסקים בכך.

בחקירתם טוענים הלוחמים כי הדברים נעשו כחלק ממסורת היחידה, וכי הם עצמם עברו את אותו טקסי חניכה כשנכנסו לפלוגה. עורך הדין בני קוזניץ, המייצג חשוד אחד שנעצר אתמול הסביר היום ל"הארץ" כי "אלו דברים שנעשו במסגרת החברותא בין החיילים, ולדברי החיילים גם רמת הקצינים בפלוגה ידעה על הנעשה, גם להם עשו את אותו דבר כשהם הגיעו לצבא", טען עו"ד קוזניץ.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי בעקבות אירועים חמורים, לכאורה, של פגיעה מצד חיילים ותיקים בחיילים צעירים בגדוד חי"ר, התקיים בגדוד תחקיר מעמיק, ולאחריו הועמדו מספר חיילים לדין משמעתי בפני מפקד החטיבה ומפקד הגדוד. בד בבד, נוכח חומרת המעשים שהתבררה, הוחלט ביוזמת מפקדי החטיבה על פתיחה בחקירת מצ"ח.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ