המתנדב שהפקיר את השב"ח העיד: "לא עלה לי משהו מיוחד בראש, הייתי עייף"

השוטר הנאשם בגרימת מוות ברשלנות לאחר שנטש פלסטיני פצוע נחקר בחשד לשיבוש הליכי משפט, לאחר שהזהיר עד במשפטו: "ינסו לתפור לך תיק"

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

אסף יקותיאלי, השוטר שנאשם כי נטש שב"ח פלסטיני פצוע וגרם למותו, נחקר בשבוע שעבר במחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) בגין שיבוש הליכי משפט, לאחר שהטריד על-פי החשד את אחד העדים המרכזיים במשפט.

אתמול נמשך שלב ההוכחות במשפט, בו נאשמים יקותיאלי והמפקד התורן של משטרת רחובות באותו הלילה, פקד ברוך פרץ, בגרימת מוות ברשלנות. בדיון העיד עודד פיצ'ו, מתנדב במשטרה, שנסע בניידת עם יקותיאלי וסייע לו להעביר את אבו ג'ריבאן מעבר למעקה בצד הכביש - שם הוא ננטש. פיצ'ו קיבל חיסיון מהפללה עצמית כדי להעיד. בין היתר ענה לשאלה מה חשב לעצמו כשהניח את אבו ג'ריבאן מעבר למעקה הבטיחות: "לא עלה משהו מיוחד בראש. הייתי מאוד עייף".

עומר אבו ג'ריבאן ננטש ב-2008 בצד הדרך בכביש 45, כשהוא סובל משברים ומפגיעות נוירולוגיות, בעקבות תאונה שעשה כשניסה לגנוב מכונית. כעבור יומיים נמצאה גופתו.

בפתח הדיון התברר כי לאחר הדיון בשבוע שעבר, התקשר יקותיאלי לפיצ'ו ושוחח עמו במשך 25 דקות בענייני המשפט. השיחה הוקלטה. בין היתר, הזהיר את פיצ'ו מעו"ד צדוק חוגי, סנגורו של פרץ, ואמר לו שהוא "מאיים" ושהוא "ינסה לתפור לך תיק".

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות אליכם

יקותיאלי אף הנחה את פיצ'ו בנוגע לעדותו ואמר לו "לא לדבר על המכות בניידת" (בשלב מסוים היה חשד שהשוטרים הכו את המנוח טרם השלכתו. לעניין זה לא נמצא ביסוס - ח"ל). בשל כך, נפתח תיק חקירה נוסף נגד יקותיאלי, בגין הטרדת עד ושיבוש הליכי במשפט.

בעדותו אתמול התקשה פיצ'ו לענות מי נתן את ההוראה ומה היתה השתלשלות האירועים שהובילה להחלטה להשאירו בצד הדרך. לגבי השאלה מה חשב לעצמו כשהרים את אבו ג'ריבאן והניח אותו מעבר למעקה הבטיחות, אמר: "לא עלה משהו מיוחד בראש. הגעתי למשמרת, הייתי מאוד עייף".

אתמול העיד גם מפקד תחנת רחובות, ניצב משנה יוסי בכר, שטען כי לא היה בתחנה באותו הערב אך היה שקוע בטלפונים רבים בעניין. זאת, משום ש"יש גנב רכב עם עבירה נלווית ואין לי מקום. הייתי כעוס". לטענתו, התמונה שהציגו לו פקודיו היתה חלקית ביותר, ולפיה העצור משטה בשוטרים, הולך, והמגבלה היחידה שלו היא הצורך בקטטר. מפקד המרחב באותו זמן, ניצב משנה שמעון שומרוני, העיד כי בכר דיווח לו באותו לילה ש"העצור כבר לא יכול לגנוב רכב". בכר טען בתגובה כי האמירה מבטאת תסכול ולא מתארת את המצב הרפואי לאשורו. לגבי הפקודה שנתן, להחזיר את הפצוע לצה"ל, אמר כי פעל כפי שעשה באלפי מקרים של שוהים בלתי-חוקיים מהשטחים. לדבריו, פעל "כיהודי" ויצא מתוך נקודת הנחה, שברגע שאבו ג'ריבאן יבין שמשחררים אותו, הוא "יגיד למי לחבר אותו".

בנוסף, נשמעה עדותו של ד"ר גל פיכמן, רופא מתמחה ששחרר את אבו ג'ריבאן מבית החולים שיבא בתל השומר. פיכמן מנה כמה כשלים בהתנהלות בית החולים בפרשה. בין היתר אמר שג'ריבאן שוחרר מבית החולים למרות שהיה לו שבר בעצם הבריח, ועל כן "לא יכל ללכת". הוא אמר כי יש לקבע את המקום, וכי העובדה ששוחרר ללא קיבוע "זה לא בסדר. זה לא משפיע על הריפוי, אבל זה כואב לו". ד"ר פיכמן התייחס גם לתעודת השחרור ממחלקת טיפול נמרץ, בה נקבע כי אין ממצאים פתולוגיים בבדיקה הנוירולוגית, ואמר: "זה ממצא לא נכון". בתשובה לשאלה מדוע יצא החולה מהמחלקה כשהוא יחף, השיב: "אין לי סטוק של נעלי בית במחלקה".

בשבוע שעבר דחה בית המשפט העליון את עתירתו של פרץ, שדרש להעמיד לדין את הממונים עליו במשטרה ואת בית החולים שיבא. השופט אליקים רובינשטיין כתב בהחלטתו כי "מדובר באירוע קשה וטרגי", אך קבע כי ראוי שהעובדות יתבררו במסגרת ההליך הפלילי.

משיבא נמסר: "ד"ר פיכמן הינו אחד העדים במשפט. הדברים מפיו בזמן העדות נאמרים באזהרה. לכשתישמע דעתו של בית המשפט, יחליט בית החולים ו/או משרד הבריאות אם יש מקום להמשיך בבירור. כזכור, בג"ץ דחה לפני כמה שבועות את תביעת השוטרים להרחיב את האחריות למקרה גם לבית החולים". עו"ד זכריה שנקולובסקי, המייצג את יקותיאלי, סירב להגיב, וכך גם המשטרה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ