ברק על תקיפת איראן: להתחשב בבחירות בארה"ב

בדיון בוועדת חו"ב השיב לו היו"ר מופז: תפסיק את הפטפטת, אתה ורה"מ לא אחראיים; פרס בירך את אזרחי איראן לרגל ראש השנה הפרסית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שר הביטחון, אהוד ברק, קרא היום (שני) לישראל לגלות רגישות למערכת הבחירות בארצות הברית, ורמז כי לא ראוי יהיה לתקוף באיראן אם לא תושג הסכמה בנושא עם הממשל האמריקני.

בתדריך לחברי ועדת החוץ והביטחון של הכנסת אמר ברק כי "היחסים הביטחוניים ושיתוף הפעולה האסטרטגי של ישראל עם ארצות הברית נמצאים בנקודת הזמן הנוכחית ברמות שהן מהגבוהות והעמוקות ביותר שידענו אי פעם בתולדות היחסים בין המדינות. לעובדה זו השפעה ברורה ומיידית על ביטחון ישראל, על אופק עתידה ועל מעמדה בזירה הבינלאומית". לדבריו, "על ישראל להגביר את הרגישות, המודעות והקשב לדרישות הנובעות מהמציאות בארה"ב ולנקוט במדיניות של חיזוק והעצמת היחסים המיוחדים בין המדינות".

ברק הדגיש בפני חברי הוועדה כי "מומחים רבים בעולם מעריכים שתוצאת הימנעות מפעולה תהיה בהכרח איראן גרעינית וכי התמודדות עם איראן גרעינית תהיה יותר מסובכת, יותר מסוכנת ויותר יקרה בדמים, תרתי משמע, מאשר עצירתה היום". עוד אמר ברק: "אסור שתהיה איראן גרעינית צבאית, אנו תובעים זאת מידידינו, זוהי גם עמדתם, זה מה שבני בריתנו ואנחנו אומרים ואנחנו מתכוונים למה שאנחנו אומרים. בעולם, כולל הממשל הנוכחי בארה"ב, מבינם ומקבלים שישראל רואה בהכרח את האיום אחרת מהם, וכי בסופו של דבר ישראל היא האחראית לקבלת החלטות הנוגעות לעתידה, ביטחונה וגורלה".

שאול מופז, אהוד ברק ועמיר פרץ בוועדת החוץ והביטחון, היוםצילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

ברק התייחס גם לקרבות בין הצבא למורדים בסוריה בהם נהרגו הבוקר לפחות 80 בני אדם, ואמר כי "משטר אסד נמצא בתהליך מתמשך של דימום והחלשות, אירוע הבוקר בדמשק מדגישים זאת". לדבריו, "המשטר חותר לשימור הקשר עם רוסיה כמשענת וכמחסום לצעדים אפקטיביים מצד הקהילה הבינלאומית. לאחרונה היינו עדים לניסיונות של חיזבאללה להוציא לפועל פיגועים כנגד יעדים ישראליים בחו"ל והם סוכלו. שר הביטחון מעריך כי הארגון ינסה לממש מגמה זו בעתיד".

יושב ראש הוועדה, ח"כ שאול מופז (קדימה), תקף את שר הביטחון ואמר: "תעצרו את הפטפטת בנושא האיראני. אתה וראש הממשלה נוהגים בחוסר אחריות מעל במות תקשורתיות". מופז הוסיף כי "הערכות ראש המוסד שונות ממה שאתם מציגים. בגללכם מנתחים בעיתונים היום את מסלולי הטיסה".

בתוך כך בירך היום נשיא המדינה, שמעון פרס את בני העם האיראני לרגל ראש השנה הפרסית, הנורוז, שנחגגת מחר. בראיון מוקלט, שישודר מחר בקול ישראל בפרסית, אמר פרס בפרסית "אזרחי איראן היקרים, בכל מקום שתמצאו, חג נורוז שמח. אני מאחל לעם האיראני חג אמיתי ושמח, לא רק בפה, אלא גם בלבבות. שיהיה להם חג אמיתי ולא מדומה, שיוכלו לטעום טעם של חופש, טעם של כבוד וכבוד האדם".

פרס הוסיף כי "אני קורא לעם האיראני – עוד לא מאוחר לשנות את המשטר המושחת ולחזור למורשת הפרסית המפוארת שהיתה לכם. העם האיראני הוא בעל מורשת מפוארת של תרבות וערכים ולא של פצצות וטילים. לפעמים אני שואל את עצמי כיצד עם כה תרבותי , עם היסטוריה כה מפוארת מרשה לקבוצה כל כך קיצונית, עיוורת ואחוזת שנאה להמיט בושה על המורשת ההיסטורית שלו".

עוד אמר נשיא המדינה כי "העם האיראני צריך להרים את קולו למען איראן איראנית. כל העולם יעזור אם העם ירים את קולו לשיבה לאיראן איראנית שחוזרת לעצמה, ולא - כוחנות תביא לתגובה כוחנית. זה בידיו של העם האיראני למנוע הידרדרות חיצונית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ