ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס היום (שני) בישיבת סיעת הליכוד בכנסת לפיגוע בבית הספר היהודי בצרפת בו נרצחו ארבעה בני אדם.  "ההתקפה על בית הספר היהודי בטולוז הינה רצח מתועב של יהודים, בהם ילדים. מוקדם לקבוע מה הרקע להתקפה, אבל אי אפשר לפסול שמדובר בפעולה אנטישמית רצחנית", אמר נתניהו.

ראש הממשלה הביע ביטחון "שנשיא צרפת סרקוזי וממשלתו יעשו הכל כדי למצוא את הרוצח, ואני מבטיח שישראל תעזור לצרפת במשימה זו". נתניהו, שציין כי חלק מקורבנות הפיגוע הם אזרחים ישראלים - תקף בחריפות את האו"ם שטרם הגיב לתקרית.

"לא שמעתי שום גינוי של האו"ם לרצח המתועב הזה, אבל מה שכן שמעתי זה שהמועצה לזכויות אדם של האו"ם בז'נווה תארח היום נציג בכיר של החמאס - ארגון שרוצח ללא הבחנה ילדים, נשים וגברים חפים מפשע. המועצה לזכויות אדם מארחת היום נציג של ארגון שעוסק ברצח יהודים בכל ימות השנה. יש לי דבר אחד לומר למועצת זכויות האדם של האו"ם - מה לכם ולזכויות אדם? תתביישו לכם".

התבטאותו החריפה של נתניהו באה בתגובה להחלטת מועצת זכויות האדם של האו"ם לזמן את בכיר החמאס, איסמעיל אל-אשקר, לנאום בפני המועצה. עם זאת, נאומו של אל-אשקר בוטל לבסוף, לאחר שנתניהו אמר את דבריו בסיעת הליכוד. בכיר החמאס אמור היה לדבר במסגרת הדיון השנתי שמקייימת המועצה בסעיף 7 - שהוא הסעיף המתייחס באופן בלעדי לישראל ולמה שמוגדר "מדיניותה בשטחים".

נשיא המדינה שמעון פרס גינה את הפיגוע, ואמר כי "מכל הדברים הנוראים והמעשים הפליליים הקיימים בעולם הפליליים - אני לא מכיר חטא יותר גדול מאשר לרצוח ילד או ילדה, אנשים חפים מכל פשע שלא עשו רע לאדם, שלא טעמו את טעם החיים. אני חושב שכל העולם צריך להתאחד כדי שהילדים יחיו בביטחון ולא סכנה". פרס שלח את הערכתו לממשלת צרפת, "שעושה הכל כדי לטפל במקרה הקשה הזה".

גם שר הביטחון, אהוד ברק, התייחס לפיגוע בפתח ישיבת סיעת העצמאות שהתקיימה היום. "הפיגוע בטולוז הוא אירוע חמור ביותר, פגיעה קשה, ככל הנראה 4 הרוגים, ביניהם שלושה בני אותה משפחה אב ושני ילדים". לדברי ברק, "רוח המורשת והתרבות נפגעה בצורה אלימה, בוטה, רצחנית, בלתי מתקבלת על הדעת".

שר הביטחון הדגיש כי "לא ברור עדיין אם מדובר בפיגוע טרור, בפעולה של פושעים או שנאה, בצרפת. גם הנשיא, גם הרב של הקהילה וגם גורמי אכיפת החוק בצרפת נכנסו לפעולה, אני סמוך ובטוח שהמוקד ומקור הפיגוע הרצחני הזה יימצא והאחראים לו יבואו על עונשם".

מוקדם יותר אמר שגריר צרפת בישראל, כריסטוף ביגו, כי "זה רגע קשה מאד, במיוחד עבור המשפחות. אני אישית מזועזע מהאירוע האיום הזה, אנחנו מביעים תנחומינו למשפחות ולקהילת טולוז ומבטיחים כי הנושא יטופל ברמה הגבוהה ביותר". השגריר הבטיח עוד כי "נעשה הכל כדי לתפוס את הפוגע הברברי שאחראי לזוועות האלו".

ארגון הגג של הקהילות היהודיות בצרפת (קרי"ף), הביע הלם מהפיגוע. "לנוכח החומרה הרבה של המתקפה, צוות מבצעי יתאסף כדי לבצע הערכת מצב עם הרשויות". הקרי"ף קרא לציבור לנהוג "באחריות ובמתינות" לנוכח האירועים. "אין לנו ספק שזה פיגוע אנטישמי, זה ודאי. להרוג ילדים מטווח אפס רק כי הם יהודים, זאת זוועה שאי אפשר לדמיין. אלו ילדים חפים מפשע", אמר מאיר חביב, סגן יו"ר הארגון. "אני לא יודע אם זה קשור לפיגוע בו רצחו את החיילים אבל פה זה בטוח שחיפשו יהודים. היו בצרפת מקרים של אנטישמיות אבל לא בטולוז. אנחנו דיברנו עם שר הפנים וגם ראש הממשלה, בנימין נתניהו התקשר מיד לאחר האירוע לשאול אם הם מוכרים לקהילה".

ראש האופוזיציה ח"כ ציפי לבני התייחסה גם היא לפיגוע, ואמרה: "צרפת חייבת להגן על אזרחיה מפני פשעים כאלה, בעבר הם הוכיחו שהם יודעים לטפל בזה היטב ואני בטוחה שידעו לטפל בזה גם הפעם".

הפיגוע החמור התרחש הבוקר בטולוז כשרוכב קטנוע לבוש שחורים וחבוש קסדה עצר ופתח באש לעבר קבוצת הורים וילדים שעמדו בתחנת הסעה סמוך לשער תיכון "אוצר התורה" בעיר. עדי הראייה סיפרו כי היורה פתח ראשית באש מכלי נשק אחד, ואז לאחר שבנשק היה מעצור, הוא החליף לכלי נשק אחר ודלק אחרי הילדים לתוך חצר בית הספר. היורה השתמש ברובה אוטומטי צבאי ובאקדח 9 מ"מ. על פי כמה מהדיווחים, החשוד תפס את אחת הילדות שנמלטה בשיערה וירה בה מטווח אפס. לאחר הירי הוא נמלט.

אחר הצהריים הותר לפרסום שמו של אחד ההרוגים, יונתן סנדלר, בן 30; עוד נהרגו, שני בניו הקטנים וילדה נוספת. מצבו של הפצוע, נער בן 17, קשה והוא הוכנס לחדר הניתוח.

זירת הפיגוע בטולוז, הבוקר. נתניהו וברק הביעו ביטחון כי הרוצח ייתפסצילום: אי-אף-פי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ