התקשורת בצרפת: שלושה ניאו נאצים חשודים במעורבות בפיגוע בטולוז

לדברי הנשיא סרקוזי, היורה בבית הספר הרג גם שלושה חיילים בשבוע שעבר; המשטרה בודקת כמה כיווני חקירה ועורכת מצוד נרחב אחרי המפגע

טולוז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טולוז

המשטרה פתחה הערב (שני) לתנועה את האזור שבו אירע הפיגוע בבית הספר היהודי "אוצר התורה" הבוקר בטולוז, בו נרצחו הרב יונתן סנדלר, בניו אריה בן ה-6 וגבריאל בן השלוש וכן מרים מונסונגו בת ה-8. עם זאת, חלק ניכר מתושבי רובע רוזרי שבו אירע הפיגוע חוששים לצאת מביתם ונותרו בהלם בשל האירוע. כוחות הביטחון הצרפתיים מקיימים מצוד נרחב אחר היורה שנמלט ונעזרים במסוקים החגים מעל העיר בה מתגוררים כ-25 אלף יהודים.

מקור במשטרת צרפת המעורב בחקירת הפיגוע אמר הערב בהסתמך על ממצאים בליסטיים ראשוניים, כי האקדח ששימש את היורה, הוא אותו כלי הנשק בו נרצחו בשבוע שעבר שלושה חיילים שחומי עור, שניים מהם מוסלמים, בשתי תקריות נפרדות בטולוז ומונטובן. נשיא צרפת, ניקולא סרקוזי אמר בביטחון כי "אנו יודעים כי החמוש שירה בפיגוע הבוקר הוא האחראי להרג שלושת החיילים בשבוע שעבר".

בשתי התקריות המדוברות, אדם רכוב על אופנוע פתח באש לעבר צנחנים של הצבא הצרפתי ונמלט. המשטרה הצרפתית חקרה בימים האחרונים את האפשרות שמדובר בפשע שנאה, והפיגוע היום מחזק השערה זו. עם זאת, אף ארגון לא לקח אחריות לאירוע.

מיקום בית הספר אוצר התורה בטולוז. לחצו להגדלהצילום: GoogleEarth

לפי המקומון "לה דפש", כיוון חקירה נוסף בו מתמקדים החוקרים הצרפתים נוגע שלושה צנחנים לשעבר מגדוד ההנדסה הקרבית המוטסת ה-17, שאחד מאירועי הירי בשבוע שעבר כוון נגד חייליה. היום סערה צרפת בשל פרסום צילומים בהם נראו השלושה מצדיעים במועל יד, ולידם דגל נאצי. שניים מהם סולקו מהצבא בעקבות התקרית ב-2008 והשלישי השתחרר עוד לפני כן. לדברי השבועון "לה פואן", ייתכן שיש קשר בין הירי בשבוע שעבר ובין החיילים שסולקו מהצבא בשעתו. "כיוון חקירה זה נבדק על ידי הצבא והמשטרה", טען השבועון.

בתוך כך, משרד החוץ הודיע הערב כי ארבעת הנרצחים בפיגוע בבית הספר היהודי יובאו לקבורה בישראל כבר בימים הקרובים. בהודעה שפרסם המשרד נמסר כי שגרירות ישראל בפאריס והקונסוליה הישראלית במארסיי עמדו בקשר ישיר עם משפחות הנרצחים ושמעו על רצונן להביא את יקיריהן לקבורה בישראל. "לפיכך החליטה ממשלת ישראל להביא את הארונות ארצה בהקדם, בתיאום ובטיפול של הנציגים הישראלים בצרפת, ובשיתוף פעולה עם הרשויות בצרפת", נמסר בהודעה.

ברוך סבאג, מורה בבית הספר שברח לתוך הבניין ביחד עם כמאה ילדים ומורים שעמדו בחצר המתחם בו אירע הפיגוע סיפר הערב ל"הארץ" כי "כל הירי לקח פחות מדקה. הסתתרנו בתוך המבנה ברגע ששמענו את היריות, ורק כעבור עשר דקות כשהגיעה המשטרה, אמרו לנו שאפשר לצאת החוצה". דוד גדז', הורה לילד בית הספר שהגיע למקום בסמוך לירי אמר כי "לא הבנו מה קורה, רק שמענו יריות ותוך שניות הטרוריסט נמלט. כולנו כאן בהלם עכשיו, זה מקום שקט ומעולם לא היו כאן בעיות עם אנטישמיות. בכלל עברנו לגור כאן בגלל השלווה ובגלל שבניגוד למקומות אחרים, אין כאן בעיות עם מהגרים מוסלמים".

8 מתוך 8 |
אחד ההרוגים, יונתן סנדלר
1 מתוך 8 |
מחוץ לבית הספר "אוצר התורה"צילום: רויטרס
2 מתוך 8 |
הורים מנחמים את ילדיהם, הבוקר בטולוז

מרכז הקהילה היהודית הפך היום למוקד עליה לרגל עבור המתמודדים לנשיאות. נשיא צרפת, ניקולא סרקוזי אמר עם הגיעו לזירת הפיגוע כי הוא "מתחייב שהחקירה תמוצה במלואה. מי שעשה את זה הוא מטורף, זה רצח של ילדים יהודים". נשיא צרפת הוסיף כי מחר כל בתי הספר ברחבי המדינה יעמדו דקת דומייה ב וכי שר הפנים, קלוד גיאן יישאר בעיר ככל שיידרש.

לפי עדויות ראייה וחקירה ראשונית אלמוני לובש שחורים הגיח כמה דקות אחרי השמונה בבוקר, רכוב על אופנוע ופתח באש על הורים וילדים שעמדו בפתח התיכון היהודי. במצלמות האבטחה של בית הספר, נראה אדם עם קסדה לראשו יורה באקדח אחד באוויר ולאחר שככל הנראה אזלה התחמושת, שלף אקדח נוסף, נכנס אל חצר בית הספר וירה אל עבר ילדים שעמדו שם.

בעקבות הפיגוע הורה שר הפנים הצרפתי לתגבר את האבטחה בכל בתי הספר היהודיים במדינה וכל הרחובות הסמוכים למוסדות נסגרו. את חקירת האירוע מנהל המטה ללוחמה בטרור הצרפתי. ראש עיריית טולוז, יהודי בשם פייר כהן, טוען כי בעת האחרונה עלה מספר התקריות האנטישמיות בעירו והוא ביקש לבטל את האירועים העירוניים בשבוע הבא.

פשע השנאה החמור הפך מיידית לאירוע המדובר ביותר בצרפת, כשהמועמדים המובילים בבחירות לנשיאות שיתקיימו בעוד חודש הפסיקו את סדר היום המתוכנן שלהם ונסעו לטולוז כדי להזדהות עם הקהילה היהודית. בראשם הנשיא ניקולה סרקוזי שאמר ש"ברבריות ורשעות אינן יכולות לנצח. שנאה אינה יכולה לנצח. הרפובליקה חזקה מהן". גם המועמד הסוציאליסטי, פרנסואה הולנד, שמפלגתו הודיעה על הפסקת תעמולת הבחירות ופרנסואה ביירו, מועמד מפלגת המרכז, התנועה הדמוקרטית, הגיעו במיוחד לעיר.

שעות ספורות לאחר הפיגוע, לאחר שהמשטרה פתחה את האזור סביב בית הספר לתנועה, החלו להגיע למקום מאות אזרחים לא-יהודים ולהניח זרים ליד שער בית הספר. "אין לי דרך להסביר דבר כזה, רצח של ילדים שלא קשורים לשום מלחמה או עימות" אמר פראנק וילרון. "פשוט באתי לכאן כדי להוקיר את ההרוגים ולמחות נגד אירוע שנוגד כל הגיון אנושי".

השתתף בהכנת הידיעה: ברק רביד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ