החשבון על תקיפה באיראן יוגש ליהודים בחו"ל

התקפה על איראן שתקפיץ את מחירי הדלק, תבוא כשמן בעצמותיהם של אנטישמים דוגמת הרוצח מטולוז; הרצל שפיר: על ישראל להפסיק לאיים על איראן

עקיבא אלדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עקיבא אלדר

הרוצח שירה אתמול בתלמידי בית הספר היהודי בטולוז, כמו זה שפתח באש לעבר צנחנים צרפתים שחורי עור, לא היה זקוק מן הסתם למניע לבד משנאת הזר והאחר. חולים כרוניים במחלת האנטישמיות והקסנופוביה אינם זקוקים לסיבות מיוחדות כדי לתרץ את גזענותם. ועם זאת, התקפה ישראלית על איראן שתקפיץ את מחירי הדלק, תבוא כשמן בעצמותיהם של חסידי לה-פן. בזכות הברברת של ראש הממשלה בנימין נתניהו בוושינגטון, גם אם ארה"ב תהיה זו שתתקוף את הכורים האיראניים, החשבון יוגש (גם) לקהילות היהודיות בגולה. מדינת ישראל, שהוקמה כדי לשמש מקלט ליהודים מפני שונאי ישראל, עלולה להפוך לסכנה ליהודים.

מה עושים כשהסקרים מראים, שרוב מכריע של הישראלים מסרבים להמר על כך שהם לא יעלו בגורל בהימור "500 קורבנות הטילים האיראניים" של אהוד ברק? לשכת ראש הממשלה מתנחמת בסקרים שמצביעים על תמיכה גוברת של הציבור האמריקאי באופציה הצבאית. דובריו של נתניהו הצליחו לשווק את הכותרת המרעישה הזאת לכמה אמצעי תקשורת חשובים כהצלחה אישית של הבוס. ואכן, סקר של "וול סטריט ג'ורנל" ורשת אן-בי-סי, שפורסם למחרת נאומו של נתניהו בוועידת השדולה הפרו-ישראלית אייפא"ק, מראה ש-52% מהאמריקאים מעדיפים התקפה צבאית, כשהאפשרות השנייה היא ישיבה בחיבוק ידיים.

ואולם, כאשר הציגו בפני הנשאלים מגוון רחב יותר של אפשרויות, התקבלה תמונה שונה לחלוטין; 49% מהם בחרו בתשובה "על ארה"ב להימנע מכל פעולה, אלא אם כן איראן תתקוף את ארה"ב או את בעלי בריתה, או בתשובה "על ארה"ב להפעיל על איראן לחץ דיפלומטי וכלכלי, אך להימנע מפעולה צבאית". רק 21% תמכו בפעולה צבאית ישירה, כדי להרוס את יכולתה של איראן לפתח נשק גרעיני. 26% השיבו שארה"ב צריכה להשאיר את העבודה לישראלים. ב"וול סטריט ג'ורנל" בחרו להכתיר את הידיעה על הסקר בממצא החד-משמעי: "האמריקאים מעדיפים דיפלומטיה על פני פעולה צבאית".

פעילי שלום יהודים בארה"ב אומרים, שהסקר משקף גם את הלך הרוחות בקהילה היהודית. הם מציעים שלא ללכת שולל אחרי הליווי הקולני של שדולת אייפא"ק לקריאות הקרב של נתניהו, ולהטות אוזן לקולות שיישמעו בוועידת ג'יי סטריט, שתתקיים בשבוע הבא בוושינגטון. בארגון השלום הצעיר מזהירים מפני השלכות מאמציהם של נתניהו וחבריו השמרנים בקהילה לגרור את הנשיא אובמה למלחמה חדשה במזרח התיכון. ראשי ג'יי סטריט תומכים במדיניות הסנקציות והדיפלומטיה של אובמה. הנשיא האמריקאי, לעומת זאת, כמו הנשיא הישראלי, שלא לדבר על ראש ממשלת ישראל, שעמדו בתור כדי לנאום בוועידת אייפא"ק, מדירים רגליהם מהכנסים של הארגון שחרת על דגלו את קידום המו"מ להשגת פתרון שתי המדינות, ואפילו מחה נגד הפנייה של הפלסטינים לאו"ם. שלדון אדלסון אחד ברשימת התורמים והכל היה יכול להיראות אחרת.

די להפחיד

זה ארבע שנים מונח לפני הדרג הביטחוני והמדיני הבכיר נייר עמדה פוקח עיניים בנוגע לאיום הגרעין האיראני. המסמך חובר בידי האלוף בדימוס הרצל שפיר, שהיה ראש אגף המטה הכללי בצה"ל, מפקד פיקוד הדרום ומפכ"ל המשטרה. בשנים האחרונות שימש יועץ למערכת הביטחון בנושא העורף. בעקבות הנאום הלוחמני של נתניהו בשבוע שעבר בכנסת, שבו הזכיר אירועים שבהם מנהיגים ישראלים פעלו בניגוד לעמדת ארה"ב, שפיר עידכן את המסמך והחליט להרחיב את תפוצתו. הנה עיקריו:

ההצהרות שישראל שוקלת פעולה צבאית נגד מתקני הגרעין של איראן מסייעות לשלטון לשכנע את האזרחים, כי יש להמשיך בפיתוח הגרעין, חרף הסנקציות והאיומים הנשמעים נגדה, כדי להרתיע את התוקפנים מישראל ומארה"ב. על ישראל להפסיק לאיים ותחת זאת להבהיר כי איראן אינה אויב, להזכיר את הימים הטובים שבהם סייעה לאיראן ולהציג רצון כן לפתיחה בדו-שיח מסוג שונה.

אף שההנהגה האיראנית אינה מסתירה את רצונה שישראל תיעלם מהמפה, בשום מקרה לא היה איום איראני ישיר של שימוש בכוח או בנשק גרעיני. המטרות העיקריות של איראן בפיתוח נשק גרעיני הן השגת הגמוניה צבאית-מדינית אזורית, שימור המשטר הקיים כנגד איומים מבחוץ ויצירת מאזן אימה מול מדינות אחרות באזור שמחזיקות בנשק גרעיני. ביולי 2008 השיב הנשיא מחמוד אחמדינג'אד לשאלה אם איראן תשמיד את ישראל במלים "איראן לא תפעל צבאית... הממשל הציוני בישראל סופו שייפול מעצמו". על השאלה אם יתמוך בפתרון שתי מדינות הוא השיב "אם הפלסטינים יקבלו זאת, באורח חוקי ובבחירות חופשיות, נכבד את החלטתם".

תקיפה צבאית תהפוך את איראן לאויב היסטורי של ישראל. בתקופה של "אביב ערבי" וחוסר ודאות אזורית הדבר עלול לשנות את המערך האסטרטגי במזרח התיכון לרעת ישראל. אין לישראל מענה לתגובות של איראן במרחב המפרץ הפרסי על תקיפת מתקני הגרעין שלה. אשר על כן היא חייבת לנהוג באחריות ולהימנע מתקיפה עצמאית, ורצוי גם לוותר על תרומה לתקיפה אמריקאית. ממילא רק לארה"ב יש אמצעים לשתק את יכולתה של איראן להגיב על פגיעה במתקני הגרעין בפגיעה קשה באוכלוסייה האזרחית בישראל.

תגובות