אובמה שוחח עם עבאס: אל תציב אולטימטום לנתניהו

השיחה בין השניים מגיעה לאחר נתק ומתיחות של חצי שנה. ל"הארץ" נודע שאבו מאזן לא נעתר להפצרות. "המצב הנוכחי לא יכול להימשך כפי שהוא"

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים18
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

נשיא ארה"ב ברק אובמה התקשר אתמול ליו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו מאזן) וניסה לשכנע אותו לגנוז - או לרכך - את נוסח מכתב האולטימטום שבכוונתו לשלוח לראש הממשלה בנימין נתניהו. היתה זאת השיחה הראשונה בין השניים לאחר נתק ומתיחות בני חצי שנה. ל"הארץ" נודע שאבו מאזן לא נעתר להפצרותיו של הנשיא האמריקאי, ואמר כי ימסור את המכתב בימים הקרובים.

בכיר פלסטיני ודיפלומט מערבי שעודכנו בפרטי השיחה ציינו כי אובמה הדגיש בפני אבו מאזן כי הוא עוד מחויב לתהליך השלום ולהקמת מדינה פלסטינית. ל"הארץ" נודע כי אובמה ביקש שלא לכלול באיגרת אולטימטום ואיום לפירוק הרשות. הוא אף אמר כי בשיחתו עם נתניהו לפני כשבועיים נידונו באריכות תהליך השלום והשיחות ברבת עמון.

אבו מאזן מצידו אמר כי הוא מתכוון לשלוח לנתניהו בימים הקרובים איגרת שתטיל על ישראל את האחריות לקיפאון בתהליך השלום ותדגיש כי "המצב הנוכחי לא יכול להימשך כפי שהוא". הוא הוסיף כי הצד הפלסטיני מוכן לשוב לשיחות עם ישראל, במידה וזו תיענה לדרישות הקוורט ותציג עמדות ברורות בנושא הגבולות והביטחון.

עבאס, אובמה ונתניהו בניו יורק, 2009צילום: בלומברג

בכיר פלסטיני אמר ל"הארץ" כי גם לאחר השיחה עם אובמה, יו"ר הרשות נחוש להעביר את האיגרת תוך כמה ימים. פקיד ישראלי בכיר אמר כי ההערכה בישראל היא שהלחץ הבינלאומי לא יצליח לעצור את אבו מאזן.

האיגרת מעוררת דאגה בוושינגטון. החשש הוא שאם תישלח - במיוחד בנוסח חריף - תיסגר באופן סופי האפשרות לחידוש תהליך השלום בטווח הנראה לעין. במצב כזה תעלה הסבירות לחידוש המהלך הפלסטיני באו"ם, בשלב הראשון. בוושינגטון גם חוששים כי האיגרת תגביר את המתיחות בין ירושלים לרמאללה, ותביא ללחץ פנימי כבד על נתניהו לנקוט בצעדי ענישה כלפי הפלסטינים. תרחיש כזה עלול להביא להידרדרות בגדה המערבית עד כדי אינתיפאדה שלישית.

מטיוטות שהודלפו לתקשורת הפלסטינית באחרונה עלתה האפשרות שלפיה אבו מאזן ידגיש בפני נתניהו כי הקמת הרשות הפלסטינית נועדה להיות שלב ביניים ואמצעי שיאפשר מעבר מכיבוש לעצמאות ולמדינה פלסטינית, אך למעשה ישראל רוקנה מתוכן את הרשות הפלסטינית ושללה ממנה את כל סמכויותיה. והתדמיתי של הכיבוש.

אובמה ואבו מאזן לא שוחחו או נפגשו מאז ה-20 בספטמבר 2011 בניו יורק, בשולי עצרת האו"ם. הנשיא האמריקאי ניסה אז ללא הצלחה לשכנע את אבו מאזן לעצור את המהלך הפלסטיני במועצת הביטחון לקבלת מעמד של מדינה חברה מלאה באו"ם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ