הרצח בטולוז |

ליברמן נגד אשטון: השוואת הנרצחים בצרפת לילדי עזה אינה ראויה

שרת החוץ של האיחוד האירופי השוותה בין הרצח בצרפת ומצב הילדים הפלסטינים בעזה; אחר כך פרסמה הבהרה בה טענה שדבריה עוותו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שרת החוץ של האיחוד האירופי, קתרין אשטון, פרסמה היום (שלישי) בצהרים הודעת הבהרה לדברים שפורסמו מפיה אתמול בכנס בבריסל ועוררו זעם בישראל. אשטון טענה כי דבריה, שבהם השוותה לכאורה בין הרצח בטולוז לבין מצב הילדים בעזה ובסוריה, עוותו על ידי אחת מסוכנויות הידיעות.

אשטון הבהירה כי בדבריה אתמול היא התייחסה לטרגדיות בהן מאבדים ילדים ברחבי העולם את חייהם וכי לא עשתה כל השוואה בין הנסיבות שהובילו להתקפה בטולוז לבין המצב בעזה. "אני מגנה בצורה חריפה את הרצח בבית הספר בטולוז ומעבירה את תנחומי למשפחות הקורבנות, לעם בצרפת ולקהילה היהודית", הוסיפה.

שר החוץ אביגדור ליברמן מתח היום ביקורת על דבריה של אשטון, שהזכירה באותה נשימה את רצח הילדים בטולוז, הטבח בסוריה, מצב הילדים בעזה ותאונת האוטובוס בשוויץ בה נהרגו 22 ילדים.

צעדה אתמול בפאריס בעקבות הפיגוע עם שלטי "בצרפת, שחורים, יהודים וערבים נרצחים"צילום: אי-אף-פי

ליברמן המבקר בסין אמר כי "הדברים אינם ראויים ואני מקווה שאשטון תבחן אותם שוב ותחזור בה". לדברי שר החוץ, "ישראל היא המדינה המוסרית בעולם למרות שהיא נאלצת להילחם בטרוריסטים שפועלים מלב אוכלוסיה אזרחית. צה"ל עושה הכל כדי לא לפגוע באותה אוכלוסיה על אף שהיא מגנה על טרוריסטים".

ליברמן הוסיף כי "הילדים שעליהם צריכה אשטון לתת את דעתה הם ילדי דרום ישראל שחיים בחשש מתמיד מהתקפות טילים מרצועת עזה". גם שר הביטחון, אהוד ברק, גינה הבוקר את דבריה של אשטון. לדברי ברק, "ההשוואה שעשתה אשטון בין מה שקורה בעזה, טולוז וסוריה מקוממת ורחוקה מהמציאות. צה"ל פועל בעזה בזהירות המירבית כדי למנוע פגיעה בחפים מפשע. אני מקווה ששרת החוץ של האיחוד האירופי תבין במהרה את הטעות שעשתה ותחזור בה מדבריה", אמר ברק.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר מאוחר יותר כי ההשוואה בין האירועים בעזה לבין הפיגוע אתמול בבית הספר בטולוז מקוממת. "הרצח בצרפת היה אכזרי וטראגי לטבוח בילדה קטנה בת שמונה ולוודא הריגה זה פראיות וחוסר אנושיות בהיקף שקשה לתארו", אמר. "מה שקומם אותי במיוחד זו ההשוואה בין פעולת הטבח הממוקדת על ילדים לפעולות המגן הכירורגיות של צה"ל שנועדו לפגוע במחבלים שמשתמשים בילדים כמגן. אין אפשרות להשוות בין שני הדברים ואני בטוח שכולכם הרגשתי כמוני", כך נתניהו בכנס ראשי רשויות בטכניון.

ראש האופוזיציה ציפי לבני הצטרפה גם היא למגנים ואמרה כי  "ההתבטאות הזו מבטאת את התפיסה השגויה בעולם כלפי מדינת ישראל ואת היעדר היכולת של ההנהגה הנוכחית לייצר את ההבחנה המוסרית הברורה הזאת. חוסר היכולת לגייס את העולם למען האינטרסים של מדינת ישראל פוגע ביכולת הפעולה הצבאית שלה ובאפשרות של ישראל להשתמש בכלים צבאיים". לבני העירה כי קריאתו של ליברמן לאשטון שתחזור בה מדבריה היא החלטה נכונה.

בדבריה בפגישה עם צעירים פלסטינים בבריסל, שגררו ביקורת חריפה בישראל, אמרה אשטון בין השאר כי "כשאנחנו חושבים על מה שקרה בטולוז, אנחנו חושבים גם על מה שקרה בנורווגיה בשנה שעברה, אנחנו יודעים מה קרה בסוריה, אנחנו יודעים מה קורה בסוריה ואנחנו יודעים גם מה קורה בעזה. הילדים הפלסטינים, כנגד כל הסיכויים, ממשיכים ללמוד, לעבוד, לחלום ולשאוף לעתיד טוב יותר".

אתמול בבוקר נרצחו בבית הספר התיכון היהודי בטולוז ארבעה יהודים; הרב יונתן סנדלר, בניו אריה בן השש וגבריאל בן השלוש וכן מרים מונסונגו בת ה-8, בתו של מנהל בית הספר. תלמיד נוסף, בן 17, נפצע בינוני. בשעות הקרובות יועברו ארבע גופות הנרצחים לנמל התעופה לקראת הטסתן לישראל. בתחילה היה נראה שישראל לא תממן את הטסת וקבורת כל הגופות כיוון שלא כל הנפגעים הם אזרחים ישראלים, אך הבוקר הודיעה מנכ"ל המוסד לביטוח לאומי, אסתר דומיניסיני, על מימון הטסתם וקבורתם.

כוחות הביטחון הצרפתיים מקיימים מצוד נרחב אחר היורה שנמלט מזירת האירוע וקשור ככל הנראה לשני מקרי רצח נוספים שאירעו בצרפת בשבוע שעבר. הבוקר הוצבו סביב בית הספר עשרות ניידות משטרה. היום בשעה אחת עשרה יעמדו תלמידי צרפת לדקת דומייה בכל רחבי המדינה לזכר הנרצחים.

נשיא הקהילה בטולוז, אריה בן שמחון, אמר הבוקר "הוכרז כאן על מבצע כוננות עליון. בכל 13 בתי הכנסת ושלושת בתי הספר היהודיים בעיר יש כעת שומרים חמושים. חבל שנזכרים לעשות את זה עכשיו, בעבר הוצבה שמירה, אך הדבר הופסק".

בהכנת הידיעה השתתפה דנה ויילר פולק

12 מתוך 12 |
1 מתוך 12 |
בכירי עיריית טולוז מתייחדים עם קורבנות הרצח
2 מתוך 12 |
תלמידי בית ספר יהודי בפאריס עומדים דקת דומיה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ