הוכפל מספר האזרחים שנהרגו מאש צה"ל ברצועה ובגדה

גילי כהן
גילי כהן
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
גילי כהן
גילי כהן

בשנת 2011 הוכפל מספר הפלסטינים הבלתי מעורבים שנהרגו מאש כוחות הביטחון של ישראל ברצועת עזה ובגדה המערבית, בהשוואה למספרם בשנה שקדמה לה. כך קובע דו"ח ארגון "בצלם". לפי הדו"ח, בשנה האחרונה נהרגו 115 פלסטינים, 18 מהם קטינים מתחת לגיל 18. 105 פלסטינים נהרגו ברצועת עזה, מהם 37 שלא השתתפו בלחימה. על ארבעה אחרים לא ידוע אם השתתפו בלחימה.

בהשוואה לשנת 2010, נתון זה הוא זינוק במספרים: בכל 2010 נהרגו 68 פלסטינים, 18 מהם שלא השתתפו בלחימה, לפי "בצלם", ושניים נוספים שלא ידוע אם היו מעורבים בלחימה.

בשטחי הגדה נהרגו בשנת 2011 עשרה פלסטינים: אחד בחילופי אש עם חיילים; שניים לאחר שניסו כנראה לתקוף חיילים במחסום; ארבעה נורו בפעילות מעצר; אחד נורה כשנהג במכוניתו; אחד נהרג מירי חיילים בעת יידוי אבנים; ופלסטיני נוסף נהרג לאחר שחייל ירה עליו רימון גז מטווח קצר, בניגוד לנהלים.

עלייה נרשמה גם במספר האזרחים הישראלים שנהרגו בידי פלסטינים: ב-2011 נהרגו 11 ישראלים: חמשת בני משפחת פוגל שנרצחו באיתמר; אשר פלמר ובנו התינוק יהונתן, שנהרגו מאבנים שיידו למכוניתם; שניים שנהרגו מנפילת רקטה בב"ש ובאשקלון, בן 16 שנהרג מטיל נ"ט ששוגר לאוטובוס, ובן יוסף ליבנת שנהרג מירי שוטרים פלסטינים בקבר יוסף. לא ברורה זהות האחראים להרג ששת האזרחים בפיגוע בכביש 12.

באפריל האחרון הודיעה הפרקליטות שהיא משנה את מדיניות החקירות בגדה בעקבות המצב הביטחוני, ומעתה כל מקרה שבו ייהרג אזרח בפעילות צה"ל, יביא לפתיחה מיידית של חקירת מצ"ח. דו"ח בצלם מגלה כי מאז נפתחו חקירות מצ"ח בכל ארבעת המקרים בגדה. בבצלם מותחים ביקורת על הסתמכות על ממצאי התחקיר המבצעי של הדרג הפיקודי בשטח, בטענה ש"אינו הכלי המתאים לבחינת הצורך בפתיחת חקירה פלילית". מצה"ל נמסר בתגובה כי "טיוטת דו"ח בצלם הועברה היום, שעות ספורות לפני פרסומה. בפרק זמן כה קצר לא ניתן לגבש התייחסות יסודית לטענות. הדו"ח יילמד בעיון רב".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ