ביקורת על המשטרה הצבאית: חוקרת בעצמה חשדות נגדה

סגן הפרקליט הצבאי הראשי לשעבר: "מדובר מראש במשחק מכור, כי המשטרה הצבאית תרצה להגן על אנשיה"

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הסנגוריה הצבאית, וגורמי משפט וצבא, מותחים ביקורת על כך שהמחלקה לחקירת שוטרים צבאיים בצה"ל כפופה למשטרה הצבאית, שהיא מושא החקירות שלה. מצב זה, אמרו הגורמים ל"הארץ", עשוי להוביל לניגוד עניינים ולפגיעה באופי החקירה. לפי עמדת הסנגוריה הצבאית, בראשות אל"מ אודי בן אליעזר, כפיפות היחידה החוקרת את השוטרים למשטרה הצבאית "אינה ראויה".

עו"ד אילן כ"ץ, סגן הפרקליט הצבאי הראשי לשעבר, והיום סנגור צבאי, אומר כי "מדובר מראש במשחק מכור, כי המשטרה הצבאית תרצה להגן על אנשיה".

המחלקה לחקירת שוטרים צבאיים היא חלק מהמשטרה הצבאית וכפופה לקצין המשטרה הצבאית הראשי, תא"ל מאיר אוחנה. היא קרויה היחידה לחקירות פנים (היחק"פ) וקמה ב-1993, כדי לחקור עבירות פליליות במשטרה הצבאית. באתר החיל מצוין שהיא "מקבילה ליחידה לחקירות שוטרים במשטרת ישראל", אך זה אינו מדויק, שכן המחלקה לחקירת שוטרים אינה כפופה למשטרה אלא למשרד המשפטים. ב-2010 קיימו הסנגוריה הצבאית, והתביעה הצבאית והמשטרה הצבאית דיונים בכוונה לשנות את המבנה הארגוני של היחידה. במסמך של הסנגוריה הצבאית נכתב כי "אין זה ראוי כי היחידה האמונה על חקירת טענות נגד חוקרים ושוטרים תהיה חלק מן המשטרה הצבאית וכפופה לקצין המשטרה הצבאית הראשית". אך הדיונים אז הסתיימו בלא כלום. מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "אין בכוונתנו להתייחס לעבודות מטה שטרם הסתיימו".

תא"ל מאיר אוחנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ