אלפים הגיעו להר המנוחות להלווית ההרוגים מטולוז

שר החוץ הצרפתי, אלן ז'ופה, נוכח גם הוא בלוויה. לפנות בוקר נחתו בישראל ארונותיהם של הנרצחים במטוס של חיל האוויר הצרפתי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

אלפי בני אדם הגיעו הבוקר (רביעי) להר המנוחות בירושלים להלווייתם של ההרוגים . בין הנוכחים, שר החוץ הצרפתי, אלן ז'ופה, השרים אלי ישי, יעקב נאמן, יעקב מרגי וסגן שר הבריאות יעקב ליצמן.

שר הפנים אלי ישי קרא בהספדו לנרצחי הפיגוע לצרפת למצות הדין בחומרה עם המפגעים ולעשות הכל להבטחת שלומם של יהודי צרפת. "לבנו עם יהודי צרפת ועם מוסדות אוצר התורה שספגו מכה כ"כ קשה וכואבת. הכאב הוא בלתי נתפס, הקב"ה בוחן אותנו", אמר ישי.

אלן ז'ופה: "אתם יכולים להיות סמוכים ובטוחים: צרפת עושה הכול ותעשה הכול כדי שיהיה ביטחון מלא בבתי הספר ובבתי הכנסת, כדי שמעשה נפשע כזה לא יקרה בשנית". ז'ופה גם הזכיר את המצור שמתקיים כעת בטולוז, והכריז: "צרפת לא תיכנע לטרור. אל תפקפקו כלל בנחישותנו להילחם באנטישמיות, בכל פעם שהיא באה לידי ביטוי, בכל פעם שתוקפים יהודי, כל האומה היא זו שעומדת על הכוונת. תקיפת יהודי בצרפת הוא עניינם של 65 מיליון צרפתים. שלא מוכנים לסבול זאת". ז'ופה סיים את נאומו באומרו בעברית: "תהא נשמתם צרורה בצרור החיים".

יו"ר הכנסת ראובן ריבלין נאם גם הוא בהלוויה וקשר בין הרצח בטולוז ובין רצח ילדים יהודים בבואנוס איירס, שדרות, איתמר, מומבאי וישיבת מרכז הרב בשנים האחרונות. "העם היהודי ניצב מול חיות טרף שאינן יודעות שובע. חיות פרא שהשנאה העבירה אותן על דעתן...הם מכירים היטב את האהבה הגדולה שיש בליבנו לתינוקות של בית רבן", אמר ריבלין.

בטרם החלה הלוויה, המשפחה התייחדה עם ארונות הקורבנות שהגיעו לירושלים בבית ההלוויות שמגר בעיר.

לפנות בוקר נחתו בישראל ארונותיהם של הרוגי הפיגוע והם יובאו לקבורה היום בהר המנוחות בירושלים. אתמול אחרי הצהריים הובלו ארונות הנרצחים בשיירה לנמל התעופה של טולוז והועלו למטוס של חיל האוויר הצרפתי, שהעמיד הנשיא ניקולא סרקוזי לרשות המשפחה. בנמל התעופה שארל דה-גול בפאריס נערך טקס זיכרון בהשתתפות הנשיא וראש הממשלה פרנסואה פיון.

בטרם החלה הלוויה, נפגש שר החוץ הצרפתי עם הנשיא שמעון פרס. "באתי להביע את הסולידריות של העם הצרפתי עם כל עם ישראל שחש כי ילדיו הם שנרצחו- הדם של שני עמינו הוא הדם שזרם ברצח הזה", אמר ז'ופה לאחר הפגישה. "רצח הילדים הוא רצח מתועב, זהו רצח זוועתי במיוחד מאחר והרוצח כיוון ישירות ומטווח אפס את אקדחו לראש הילדים מול עיני האב לפני שרצח אותו. הפנאטיות, אמר השר מובילה למעשים מפלצתיים, בלתי נתפסים" אמר.

"אני מודה לך על כך שאתה משתתף בצער עמנו ביום קשה שכזה", אמר פרס לז'ופה. "זהו ביטוי מיוחד ליחסים העמוקים בין צרפת לישראל. הגעתך ומעשיו הנחרצים של הנשיא סרקוזי נוכח האירועים הקשים מוכיחים כי ישראל וצרפת הן באותה החזית הן בחיפוש אחר השלום והן במלחמת החורמה נגד הטרור. העם בישראל ויהדות התפוצות התרגשו מביטויי הצער והניחומים שנשמעו מצרפת ומפעולות הממשל . הילדים הם הדבר היקר מכל ויש לעשות הכל כדי להבטיח את שלומם גם בעתיד", אמר הנשיא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ