בג"ץ דן הבוקר בבקשה לדחות את הרס המאחז מגרון

מהמסמכים שהוגשו אמש לבג"ץ עולה כי לדרישת הדרג המדיני, מנהלת התכנון במשרד הפנים שינתה את דעתה והסכימה לפשרת מגרון

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

מנהלת לשכת התכנון במשרד הפנים, האדריכלית בינת שוורץ, שינתה את דעתה והיא תומכת בפשרת מגרון בעקבות דרישת הדרג המדיני - כך עולה ממסמכים שהועברו אתמול לבג"ץ. על פיהם, בשמונה בפברואר הביעה שוורץ הסתייגות מהתוכנית, וכעבור שבוע אישרה אותה.

יש לציין כי מינהל התכנון הוא גוף שאינו מוסמך לדון בנושאי התכנון והבנייה בשטחים. במקרה של מגרון, ההערכה היא ששוורץ צורפה לדיון כדי לסייע להכשיר את הפשרה, ולעקוף את ראש לשכת התכנון של המינהל האזרחי, שסירב להיכנע ולהסכים לפשרה.

הבוקר דן בג"ץ בבקשת המדינה לדחות את הריסת המאחז בשלוש שנים וחצי, כדי לאפשר למתנחלים לבנות את בתיהם במתחם גבעת היקב, שיצורף להתנחלות כוכב יעקב. בהרכב שידון בבקשה יישבו השופטים מרים נאור וסלים ג'ובראן, שישבו בהרכב שהורה להרוס את המאחז באוגוסט האחרון, וכן נשיא בית המשפט העליון אשר גרוניס, במקומה של הנשיאה דורית ביניש שפרשה.

אחד האתגרים שעומדים בפני פרקליטות המדינה הוא לשכנע את השופטים כי הפשרה החדשה ניתנת ליישום. לקראת הדיון, הגישה המדינה את חוות דעתה של שוורץ, כתימוכין לעמדה זו. כפי שפורסם ב"הארץ", ראש לשכת התכנון של המינהל האזרחי, האדריכל שלמה מושקוביץ, שאמור לקדם את התוכנית, מתנגד לפשרה מסיבות תכנוניות.

המאחז מגרוןצילום: מיכל פתאל

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

בשמונה בפברואר כתב מושקוביץ לראש המינהל האזרחי, מוטי אלמוז, כי התייעץ עם שוורץ, עם האדריכל הראשי של משרד הבינוי והשיכון, קרלוס גרינברג ועם אדריכל מחוז ירושלים במשרד השיכון, אלון ברנהרד, וכולם בדעה אחת שהמקום "אינו מתאים לשמש שכונה... אין היתכנות תכנונית לכך". ואולם, לא חלף אלא שבוע ימים ושוורץ שינתה את דעתה. במכתב ששלחה למושקוביץ ב-15 בפברואר, היא כתבה כי חלופת גבעת היקב אפשרית, גם אם היא "נחותה מפשרת אדם". היא התייחסה בדבריה לפשרה שכללה מעבר לשטח המיושב של ההתנחלות אדם, שאותה דחו מתנחלי מגרון ב-2008.

כעת מתברר כי שוורץ שינתה את עמדתה בעקבות עמדת הדרג המדיני. בתכתובת פנימית עם פרקליטות המדינה הסבירה כי בראשית פברואר הועלתה בפניה בכלליות סוגיית גבעת היקב, "בלא שנדונו במפורט בהתייעצות מכלול הנסיבות הקשורות לעניין", ואז סברה שניתן להעניק גיבוי לעמדתו של מושקוביץ. לאחר מכן הובאה לידיעתה עמדת הדרג המדיני, שביקש לבחון את האפשרות למצוא פתרון תכנוני בגבעת היקב כדי להגיע להסכם עם המתנחלים. "עמדה זו נמסרה לי גם על ידי מנכ"ל משרד הפנים. לאור זאת, ראיתי צורך להידרש לעומקם של דברים", כתבה.

מנהלת התכנון בינת שוורץ צילום: אמיל סלמן

ממסמכים של המינהל האזרחי עולה כי גם ראש המינהל הטיל ספק באפשרות שפשרת היקב תעבור את כל המכשולים הביורוקרטיים. במכתב ששלח החודש פירט "מספר רב של פעולות ותהליכי משנה, שאינו מתיימר להקיף את כלל הפעולות והתהליכים מהם מורכב הליך ההסדרה". המגעים לפשרה כוללים דרישה של משרד השיכון ממשרד הביטחון לקבל את כל הכספים שהשקיע בקידום הפשרה הקודמת, כתנאי לפשרה הנוכחית.

שוורץ מסרה בתגובה כי "במסגרת תפקידי בשירות הציבורי מוטלת עלי החובה לבחון מקצועית כל פניה של הדרג המדיני, בכדי לאפשר לו לגבש מדיניות. במסגרת זו בחנתי לעומק את ההצעה לאתר מגורי קבע לתושבי מגרון. בבדיקה שערכתי התבררו נתונים תכנוניים שלא הוזכרו בשיחתי הראשונה עם מתכנן יו"ש. לאחר איסוף מידע תכנוני מלא גיבשתי את עמדתי המקצועית לפיה האתר הינו סביר, אפשרי וניתן למימוש וככזה ראוי שייבחן במוסדות התכנון".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ