חיים לוינסון

שופט העליון סלים ג'ובראן מתח היום (חמישי) ביקורת על המדינה, שביקשה הבוקר מבג"ץ לקבל את פשרת מגרון ולדחות בשלוש וחצי שנים את הריסת המאחז. "איך יראה שלטון החוק כשיש פסק דין שלא מקיימים?", שאל ג'ובראן, בהתייחסו לפסק הדין המקורי של בג"ץ, שקבע כי יש להרוס את המאחז עד לסוף החודש. "אתם (פרקליטות המדינה ח.ל) אומרים שהמאחז ייהרס תוך 3 שנים, אבל בתוך עמינו אנחנו חיים. 3 שנים יהפכו ל-8".

הבוקר דן בג"ץ בבקשת המדינה לדחות את הריסת המאחז, כדי לאפשר למתנחלים לבנות את בתיהם במתחם גבעת היקב, שיצורף להתנחלות כוכב יעקב. בהרכב שדן בבקשה יושבים השופטים מרים נאור וג'ובראן, שישבו בהרכב שהורה להרוס את המאחז באוגוסט האחרון, וכן נשיא בית המשפט העליון אשר גרוניס, במקומה של הנשיאה דורית ביניש שפרשה.

ניכר כי השופטים אינם שבעי רצון מההסכם, וחזרו והדגישו בפני הפרקליטות כי ניתן כבר פסק דין בנוגע להריסת המאחז. עו"ד אסנת מנדל, מנהלת מחלקת הבג"צים בפרקליטות המדינה, אמרה כי מדובר בבקשה לא פשוטה שנובעת מהרצון העז של הדרג המדיני לפתור את הסוגיה בדרכי שלום. "אנחנו מצרים על כך שהפשרה לא קרמה עור וגידים, אבל כעת נעשים מירב המאמצים להשלים את הבנייה (של השכונה החדשה, ח.ל) עד נובמבר 2015, סברנו כי יש צורך בפיקוח בית המשפט ונדווח מדי 6 חודשים כיצד מתקדמים ההליכים".

המאחז מגרוןצילום: אמיל סלמן

עו"ד יעקב וינרוט, שמייצג את תושבי מגרון, אמר שעד היום התושבים לא התנהלו בחוכמה, "אבל זה לא אומר שבית המשפט צריך להימנע מלשמוע אותם. יש כאן תוכנית ברורה עם הסכמת התושבים, והם מתחייבים לעזוב בתום הזמן". וינרוט הוסיף כי "לתושבי מגרון היו שתי ברירות: לדבוק בעקרונותיהם ולחכות שיפנו אותם או להפנים את שלטון החוק וללכת משם. הפתרון הוא סמל ואי אפשר להמעיט בחשיבות ההסכם".

ארגון "שלום עכשיו" והפסלטינים הטוענים לבעלות על קרקעות מגרון, שהגישו ב-2006 את העתירה לבג"ץ בבקשה להרוס את המאחז, אמרו כי "עם ישראל מחכה לשמוע אם יש ציבורים שפסקי דין לא חלים עליהם".

השר בני בגין, שייצג את הממשלה במו"מ עם מתנחלי מגרון, הוסיף כי "נקודת המוצא היא קיום פסק הדין ככל הניתן בדרכי שלום. היינו נתונים למסע ציבורי לא פשוט שחלקו כוון לקיים את פסק הדין. האווירה הציבורית הגיעה גם לכנסת. היתה הנחה שהממשלה תרתע מאכיפת פסק הדין אם לא יהיה הסכם אך הבהרנו שנאכוף אותו".

השופטים מתחו גם ביקורת על כך שהמדינה לא פנתה לעותרים ולא שילבה אותם במו"מ. על כך השיב השר בגין כי "הנחתי שלא יסכימו לפשרה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ