מועצת האו"ם לזכויות אדם מקימה ועדת חקירה להתנחלויות

המועצה קראה לישראל "לשתף פעולה עם הוועדה באופן מלא". באותה הזדמנות קיבלה המועצה עוד ארבע החלטות נגד מדיניות ישראל

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

המועצה לזכויות אדם של האו"ם בז'נבה החליטה הערב (חמישי) להקים ועדת חקירה בינלאומית שתבחן את נושא הבנייה בהתנחלויות והשפעתה על זכויותיהם של הפלסטינים בגדה המערבית ובמזרח ירושלים. 36 מדינות הצביעו בעד הקמת ועדת החקירה הבינלאומית. ארה"ב היתה המדינה היחידה שהתייצבה לצד ישראל והצביעה נגד. 10 מדינות, בהן צ'כיה, רומניה, הונגריה, פולין, קוסטה ריקה, איטליה וספרד נמנעו.

לפי נוסח ההחלטה המועצה לזכויות אדם תשגר "ועדת חקירה בינלאומית עצמאית, שימנה נשיא המעצה לזכויות אדם של האו"ם, כדי לחקור את ההשלכות של הבנייה הישראלית בהתנחלויות על זכויותיהם האזרחיות, הפוליטיות, הכלכליות, החברתיות והתרבותיות של הפלסטינים בשטחים הכבושים כולל במזרח ירושלים".

ההחלטה קובעת עוד כי מנדט הוועדה יכלול הגשה של דו"ח למועצה לזכויות אדם של האו"ם ויקרא לישראל "לא להפריע למהלך החקירה ולשתף פעולה באופן מלא עם הוועדה".

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

בנוסף להחלטה על הקמת ועדת חקירה לנושא ההתנחלויות, אימצה המועצה לזכויות אדם ארבע החלטות המבקרות את מדיניות ישראל, שעוסקות בכיבוש הישראלי ברמת הגולן, בזכותם של הפלסטינים להגדרה עצמית, במצב זכויות האדם בשטחים הפלסטינים הכבושים ובמזרח ירושלים ובמעקב אחר יישום המלצות דו"ח גולדסטון על מבצע "עופרת יצוקה" ברצועת עזה.

שגריר ישראל למוסדות האו"ם בז'נבה, רוני לשנו-יער, תקף בנאומו את ההחלטה. "למרות שזו שנתי הרביעית בז'נבה אני עדיין נדהם מהצביעות של המועצה לזכויות אדם", אמר. "ההחלטות לא מוצדקות ולא יעילות כאלה יוסיפו מתיחות ומרירות למצב נפיץ ממילא. המועצה הזו בעצמה מוסיפה דלק למדורה ומלבה אש שמחובתנו לנסות ולכבות. היום לא ייזכר כיום מהולל למועצה הזו".

שגריר פלסטין, איבראהים ח'רישה, תקף את ישראל בנאומו ואמר כי "אנחנו לא רוצים לבודד את ישראל, אבל כשאנחנו רואים שישראל לא חדלה מלהשתלט על אדמותינו, עלינו לפעול". לדבריו, "עלינו למנות ועדת חקירה לנושא ההתנחלויות. אם המצב הזה יימשך כיצד נוכל ליישם את פתרון שתי המדינות. עלינו לגנות את הכיבוש כהפרה של זכויות האדם. הכוח הכובש מפר את החוק הבינלאומי (..) יום אחד יהיו הגבלות גם על האוויר שאנחנו נושמים".

גם שגריר סוריה במועצה לזכויות אדם של האו"ם תקף את ישראל והאשים אותה בדיון בהאצת הבנייה בהתנחלויות בשטחים הפלסטיניים הכבושים וברמת הגולן, ואמר כי מדובר בהפרה של אמנת ז'נבה ו"במעשים פיראטיים".

שגריר ארה"ב למוסדות האו"ם בז'נבה אמר כי ההחלטה פוגעת בנסיונות לחדש את המו"מ בין ישראל לפלסטינים ואינה מסייעת לקידום זכויות האדם של הישראלים והפלסטינים. הוא הדגיש כי ארה"ב תצביע נגד ההחלטה וקרא לשאר המדינות להצביע נגד. "אנחנו מוטרדים מהמספר הלא מידתי של החלטות החד צדדיות והלא מאוזנות נגד ישראל במועצה לזכויות אדם", אמר. "אנחנו מאוכזבים מכך שהארגון הזה מפלה לרעה את ישראל. מי שתומך בהקמת מדינה פלסטינית צריך לתמוך בנסיונות לחדש את המו"מ ולהימנע מצעדים שפוגעים בכך".

המועצה לזכויות אדם של האו"םצילום: רויטרס

השגריר האמריקאי הוסיף כי מדובר בהקמה של עוד מנגנון או"ם חד-צדדי נגד ישראל. "זה לא מקדם את השלום אלא מרחיק את הצדדים אלה מאלה", אמר השגריר. "אנחנו לא מקבלים את הלגיטימיות של הבנייה בהתנחלויות, אבל אנחנו מוטרדים מהחלטה חד-צדדי ומוטה כזו נגד ישראל. המועצה הזו לא מכירה בכך שיש שני צדדים בסכסוך הזה". לדבריו, הקמת הוועדה רק תסבך את תהליך השלום ולא תשיג דבר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ