נתניהו: מועצת זכויות האדם של האו"ם מנותקת מהמציאות

רה"מ גינה את ההחלטה להקים ועדת חקירה לבנייה בהתנחלויות. משרד החוץ שיגר איום מרומז לפלסטינים: "לא יוכלו ליהנות משיתוף פעולה עם ישראל"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ישראל לא תשתף פעולה עם ועדת החקירה של המועצה לזכויות אדם של האו"ם בנושא ההתנחלויות. פקיד בכיר בירושלים אמר כי ישראל לא תיתן לגיטימציה ל"גוף מגוחך ולמהלך שהוא אינו לגיטימי בעליל. כמו שבדו"ח גולדסטון עמדנו איתנים והדוח התפרק, כך יהיה גם בסופה של הוועדה הזו".

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, תקף בחריפות את החלטת המועצה להקים ועדת חקירה בינלאומית שתבחן את נושא הבנייה בהתנחלויות והשפעתה על זכויותיהם של הפלסטינים בגדה המערבית ובמזרח ירושלים. "זו מועצה צבועה עם רוב אוטומטי נגד ישראל", אמר נתניהו. "זו מועצה שצריכה להתבייש בעצמה. אין לה דבר וחצי דבר עם זכויות אדם".

נתניהו ציין כי עד היום קיבלה המועצה לזכויות אדם של האו"ם 91 החלטות, מתוכן 39 עסקו בישראל. "רק שלוש החלטות עסקו בסוריה - ורק אחת עסקה באיראן", אמר נתניהו. "די היה לשמוע את השגריר הסורי מדבר היום על זכויות האדם כדי להבין עד כמה המועצה מנותקת מהמציאות".

כינוס מועצת זכויות האדם של האו"ם צילום: רויטרס

משרד החוץ בירושלים פרסם גם הוא הודעת גינוי להחלטת המועצה, ובה איום מרומז לרשות הפלסטינית. "על הפלסטינים להבין כי לא יוכלו גם ליהנות משיתוף פעולה עם ישראל, וגם ליזום התנגשויות פוליטיות בזירה הבינלאומית", נמסר בהודעת משרד החוץ. "פנייה למוסדות בינלאומיים מפרה את ההסכמים החתומים בין ישראל לפלסטינים. לו רצו הפלסטינים לפתור את סוגיית ההתנחלויות, היו ניגשים ללא דיחוי למו"מ ישיר וללא תנאים על כל סוגיות הליבה. בחירתם המפורשת לקדם עימות ופרובוקציה במקום פשרה ופיוס אינה אלא אסטרטגיה הרסנית שהקהילה הבינלאומית צריכה לדחות נחרצות".

במשרד החוץ תקפו את המועצה לזכויות אדם ואמרו כי "זו עוד החלטה הזויה מבית היוצר של המועצה, אשר מנוצלת ככלי לקידום מהלכים פוליטיים חד צדדיים במקום לקדם זכויות אדם". בהודעת משרד החוץ צוין עוד כי "בשעה שבמזרח התיכון מתרחשות הפרות זכויות אדם בקנה מידה חסר תקדים בהיקפו, בוחרת המועצה באופן נלעג להקדיש את זמנה ומשאביה להקמת גוף מיותר ובזבזני, שכל מטרתו היא להשביע את גחמותיהם של הפלסטינים ולפגוע בסיכויים העתידיים להגיע להסדר בדרכי שלום".

לפי נוסח ההחלטה, המועצה לזכויות אדם תשגר "ועדת חקירה בינלאומית עצמאית, שימנה נשיא המעצה לזכויות אדם של האו"ם, כדי לחקור את ההשלכות של הבנייה הישראלית בהתנחלויות על זכויותיהם האזרחיות, הפוליטיות, הכלכליות, החברתיות והתרבותיות של הפלסטינים בשטחים הכבושים כולל במזרח ירושלים". ההחלטה התקבלה ברוב של 36 מדינות, עם 10 נמנעות ומתנגדת אחת - ארה"ב.

Read this article in English: UN human rights body to probe Israel's settlement activities in West Bank

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ