ישראל אסרה יציאה של ספריות וסטודנטיות מעזה לכנסים בגדה

עמירה הס
עמירה הס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמירה הס
עמירה הס

ישראל אוסרת על שלוש ספריות ושני ספרים לצאת מעזה ולהשתתף ב"יריד האביב לטיפוח היופי והמסורת הפלסטינית" שיתקיים בשבוע הבא בטול-כרם שבגדה המערבית. תשובה שלילית לבקשתם לצאת לכמה ימים מסר השבוע מוקד פניות הציבור במת"ק (מינהלת תיאום וקישור) עזה. הנימוק לסירוב: "לנוכח המצב הביטחוני-המדיני הנוכחי, לא מותרת כניסתם של תושבי רצועת עזה לישראל אלא במקרים הומניטריים חריגים, תוך שימת דגש על מקרים רפואיים". התשובה השלילית נשלחה לעמותת גישה, המרכז לשמירה על הזכות לנוע, במענה למכתב ששלחה לראש המת"ק, אל"מ חטיב מנצור, ובו ביקשה את הסדרת יציאתם.

אקבאל קישטה, בעלת סלון יופי בעזה שפתחה ב-2002, אמרה אתמול כי היא וחברותיה חשות מופלות לרעה לעומת אנשי עסקים גברים וסוחרים שישראל מעניקה להם אישורי יציאה. ואכן, באתר של מתאם הפעולות בשטחים מצוין כי "מדי יום מתאפשר מעברם של 100 אנשי עסקים פלסטינים מרצועת עזה לישראל, לטובת קידום המסחר והסקטור העסקי ברצועה". קישטה אמרה כי לה ולעמיתיה היה חשוב להשתתף ביריד, גם כדי להחליף רעיונות ומיומנויות עם עמיתים למקצוע, וגם כדי להזים דעות קדומות שקיימות לגבי עזה ולהעביר מסר ש"תושבי עזה אינם מנותקים מחברתם הפלסטינית וממחשבות על יופי".

במכתב "גישה" לאל"מ מנצור מודגשת העובדה ששלוש מהפונות הן נשות עסקים עצמאיות. "לפיכך יש חשיבות מיוחדת לאישור בקשתן להשתתף ביריד. בכל העולם, והדבר נכון גם לרצועת עזה, נשים ‘זוכות' למיעוט הזדמנויות. לפיכך, יש לעודד נשים לשאוף לעצמאות כלכלית למען יוכלו לסייע בעתיד לפיתוח החברה שבה הן חיות", נכתב בפנייה למנצור.

עוד נשים צעירות שישראל אסרה באחרונה על יציאתן לאירוע מקצועי בגדה המערבית הן שבע סטודנטיות, שהוזמנו להשתתף בתחרות טכנולוגית בינלאומית שמארגן תאגיד התוכנה הבינלאומי "מיקרוסופט". התאגיד, שפועל לקידום סטודנטים מצטיינים בתחום המחשבים, בוחר בנוסף בכל אוניברסיטה נציג שנקרא "עמית מיקרוסופט" (MICROSOFT PARTNER). לפיכך, לצד שבע הסטודנטיות שהוזמנו לתחרות, היו אמורים גם חמישה נציגים - שתי סטודנטיות ושלושה סטודנטים מאוניברסיטאות בעזה - לצאת אף הם לאירוע, שהתקיים ב-12 במארס באוניברסיטת אל קודס באבו-דיס. גם במקרה זה ביקשה "גישה" מאל"מ מנצור לשים לב לחשיבות קידומן המקצועי של נשים, במיוחד בתחומים טכנולוגיים - וגם כאן סורבה הבקשה ליציאה של יומיים לגדה, ובאותו הנימוק. בתחרות מיקרוסופט האמורה, ששלב הגמר שלה יתקיים השנה באוסטרליה, מתבקשים הסטודנטים להציע פתרונות טכנולוגיים לבעיה שמוצגת בפניהם. הנושא השנה היה "דמיין עולם שבו הטכנולוגיה מסייעת לפתור את הבעיות הקשות ביותר".

מלשכת מתאם הפעולות בשטחים (שהמת"ק כפוף לה) נמסר בתגובה: "הבקשות נדחו לנוכח העובדה שהפונים אינם עומדים בקריטריונים הקובעים כי יציאה מעזה תבוצע אך ורק במקרים הומניטריים חריגים ובמקרים רפואיים דחופים, כל זאת בכפוף להחלטת הקבינט המדיני-ביטחוני שהתקבלה בספטמבר 2007, מאז השתלטות חמאס על רצועת עזה. כלל הבקשות נבחנות לגופן, בהתאם לנסיבותיו הפרטניות של כל מקרה ומקרה, ללא הבדל מין, וכן בהתאם לבחינה ביטחונית פרטנית הנוגעת למבקש ו/או בני משפחתו, כל זאת בכפוף למדיניות הקיימת".

תגובות