ארה"ב תעביר לרשות כספי סיוע בסכום של כ-90 מיליון דולר

הכספים הוקפאו מאז המהלך הפלסטיני באו"ם. חברות הקונגרס שהסירו את התנגדותן להעברת הסכום הדגישו כי הוא מיועד למטרות הומאניטריות

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רויטרס

הקונגרס האמריקאי הפשיר הלילה (שבת) כספי סיוע בסכום של 88.6 מיליון דולרים לרשות הפלסטינית. הכספים הוקפאו בחצי השנה האחרונה בעקבות , ושוחררו במטרה להקל את המשבר הכלכלי ברשות. 

שתי חברות קונגרס הרפובליקאיות הן שמנעו עד כה את שחרור הכספים. קיי גריינג'ר, יו"ר ועדת המשנה של הקונגרס בנושא סיוע חוץ, הודיעה כי היא מוכנה להעברת כל 147 מיליון הדולרים שהוקפאו, אולם איליאנה רוס-לטינן, יו"ר הוועדה ליחסי חוץ, הטילה הגבלה על גובה הסכום.

במכתב לשרת החוץ הילרי קלינטון, כתבה רוס-לטינן כי היא מסכימה להעברת הסיוע, אולם בתנאי שהוא לא יסיע לשיקום החמאס בעזה, לבניית דרכים בגדה, אול לקידום המסחר והתיירות. המכתב לא פירט לאן מיועדים הכספים, אולם שהיא מוכנה להפשיר כספים שיועדו לתכניות שיקום תשתיות מים, בריאות ומזון.

שתי חברות הקונגרס אסרו את הוצאת הכספים מאז הקיץ, משום שהתנגדו למהלך הפלסטיני להכרה באו"ם. הן טענו כי המסלול להקמת מדינה פלסטינית חייב להתקדם באמצעות משא ומתן ותהליך שלום עם ישראל.

גריינ'ר אמרה אתמול שהחליטה לאשר את הפשרת הכספים בשל סיבות הומניטאריות, ועל מנת לחזק את היציבות בשטחים הפלסטינים, במיוחד בתקופה של חוסר יציבות במזרח התיכון. "נקטתי עד כה עמדה חזקה בנוגע לסיוע לרשות, במטרה לשלוח מסר שפנייה להכרה באו"ם, הקמת ממשלת אחדות עם חמאס, והתרחקות משולחן המשא ומתן עם ישראל הן לא הדרך לשלום", אמרה. לדבריה, "כעת זה האינטרס שלנו, ושל בעלות הברית שלנו באזור, לאפשר לכספי סיוע לזרום, כדי לטפל בבעיות ביטחוניות והומניטאריות".

על שתי חברות הקונגרס הופעל לחץ בחודשים האחרונים הן מצד ממשל אובמה והן מצד הקהילה הבינלאומית. כספי סיוע מועברים מארצות הברית לעזה ולגדה מאז 2008. בארבע השנים שחלפו העבירה ארצות הברית לרשות הפלסטינית כ-600 מיליון דולרים.

בשבוע שעבר , שהצביע על האטה ניכרת בצמיחה הכלכלית בגדה המערבית, זאת בניגוד למגמה מהשנים שעברו שהצביעה על שיפור ניכר בכלכלת הגדה, זאת לעומת תהליך צמיחה ברצועת עזה. ישראל מצידה שטוען כי הפלסטינים לא יוכלו להפחית את התלות שלהם בסיוע כלכלי חיצוני בטווח הנראה לעין, וכי הכלכלה הפלסטינית אינה יציבה מספיק כדי לעמוד בסטנדרטים הנדרשים ממדינה.


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ