האמת של שגריר ישראל בארה"ב על הנוצרים בארץ

השגריר מיכאל אורן משתבח בגורלם הטוב של הנוצרים תחת שלטון ישראל ומלין על מצוקתם בעזה, בגדה ובמדינות האזור

עמירה הס
שב"חית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמירה הס
שב"חית

לתשומת לבו של שר הפנים אלי ישי: מאז נוסדה ישראל, ב-1948, התרחבו הקהילות הנוצריות שבה ב-1,000%. ממידע זה יכלו להתפעם האמריקאים שקראו ב"וול סטריט ג'ורנל" ב-9 במארס מאמר דעה של שגריר ישראל בארה"ב, מיכאל אורן. אורן כמובן לא מתייחס לנוצרים שחיו בארץ לפני 1948 ונסו מאימת המלחמה או גורשו על ידינו, וכמו אחיהם המוסלמים לא הורשו לחזור לבתיהם עם הקמת המדינה. אבל הוא כן מזכיר את היהודים שגורשו ממדינות ערב (האידיאולוגיה הציונית רוצה את המקל משני קצותיו: גם שכל היהודים בעולם יהגרו לישראל, ולשם כך הרי שלחה שליחים מיוחדים שלא רק הכינו את המרבדים המעופפים אלא גם הוסיפו משלהם, כדי לעודד ולהגביר בהלה ומנוסה - וגם להתלונן על איסור פעילות ציונית ועל גירוש היהודים).

אורן גם לא מזכיר את דרדורם השיטתי של היהודים יוצאי מדינות ערב לרמה של אזרחים סוג ג' ולמטה מזה במדינת ישראל, שלוחה-בת של המערב הנוצרי הנאור (שוחר עבדים ומשאבי טבע של האחר) במזרח הברברי, כי הוא עוסק בכאן ובעכשיו: "כפי ש-800 אלף יהודים גורשו בזמנם מארצות ערביות, כך נוצרים (מגורשים) מארצות שבהן חיו במשך מאות בשנים". מכל מדינות האזור, הוא כותב, רק תחת שלטונה של מדינת ישראל משגשגת ופורחת הקהילה הנוצרית.

אורן מבחין בין ישראל לגדה המערבית ועזה - שם, לדבריו, מידלדלת הקהילה הנוצרית והולכת. "נוצרים בשטחים אלה סובלים מאותו גורל קשה של אחיהם-לדת באזור". על כך הוא ספג נזיפה מהקורא ישראל מידד, שצירף דעתו ל-248 הטוקבקים למאמר: "אדוני השגריר, השימוש החוזר שלך ב'גדה מערבית' הוא אומלל", כתב מידד, תושב ההתנחלות שילה, "(המונח) אינו רק שגוי מבחינה גיאופוליטית, היסטורית וחוקית; הוא אינו רק מנוגד לכינוי (שטח ‘במחלוקת') שבו משתמש הממונה עליך, סגן שר החוץ דני איילון - הוא פשוט גורם נזק מבחינה דיפלומטית. אנא, השתמש ב'יהודה ושומרון'".

כנסייה קופטית במצרים אחרי פיגוע שבו נהרגו 21 מתפלליםצילום: אי-פי

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

מחוץ לטוקבקים פירסם העיתון ארבע תגובות למאמר: הכומר הלותרני רוברט סמית משיקגו כותב: "הניתוח של מר אורן מנוגד בתכלית הניגוד לנקודות המבט של האנשים שעליהם הוא רוצה כביכול להגן. מר אורן מתיימר לדבר בשם הפלסטינים הנוצרים לפני שהוא דיבר אתם". והמאמר אכן הסעיר אותם. 80 פלסטינים נוצרים מובילים בקהילתם חתומים על מכתב תשובה שנשלח בשבוע שעבר לשגריר. "ניסיונך להאשים את הפלסטינים המוסלמים במציאות הקשה שבפניה עומדים הפלסטינים הנוצרים הוא מניפולציה מבישה בעובדות, שנועדה להסתיר את הנזק שגרמה וגורמת ישראל לקהילתנו", נכתב בו, בין השאר. "הצמיחה המנופחת של האוכלוסייה הנוצרית בישראל היא בעיקר תוצאת ההגירה של רוסים נוצרים, שלא עלה בידי ישראל להפרידם ממהגרים יהודים שזרמו לארץ אחרי נפילת ברית המועצות".

אחד מהחותמים על המכתב הוא רפעת קסיס מבית סאחור, המתאם של "קאירוס פלסטין", התאגדות של נוצרים פלסטינים מזרמים שונים, שפועלת מאז 2009, כדי להסביר - לעמיתים נוצרים בעיקר - מהו הכיבוש הישראלי. בלשונו המתונה, המדודה, אמר לי קסיס: "אורן מנסה לקטוף פירות תעמולתיים מהמתרחש בעולם הערבי, בעוד שההקשר שבו חיים אנו, הנוצרים הפלסטינים, שונה לחלוטין. יש בעיות באזור, אני לא רוצה לטשטש אותן, אבל אורן מבקש למחוק את הכיבוש כגורם הראשי לסבלנו כפלסטינים".

ב-2006 ערך קסיס סקר בין נוצרים בשטח הפלסטיני הכבוש, ולדבריו הרוב הגדול קישרו את רצונם להגר לחוסר הביטחון האישי והעדר היציבות תחת השלטון הישראלי. פחות מאחוז דיברו על פחד מהמוסלמים. גם "קאירוס" ניסחו מכתב תשובה, שנשלח ל"וול סטריט ג'ורנל" אך לא פורסם שם. נכתב בו, בין השאר: "במקרה של בית לחם, למשל, הבנייה המשתוללת של התנחלויות ישראליות, עניבת החנק שיצרה חומת ההפרדה והפקעת אדמה פלסטינית... הן אלו שגרמו לנוצרים לעזוב. כיום, רק כ-13% מ(נפת) בית לחם נותרו בידי תושבים פלסטינים.

"מאמרו של אורן חושף גם תפישה מטרידה של מהות הדמוקרטיה... [בטענתו שישראל פועלת להבטחת שגשוגם של הנוצרים שחיים בה] "הוא מרמז למעשה לחוסר העניין של ישראל בהבטחת [שגשוג] למוסלמים. כל מדינה דמוקרטית הטורחת לממש את האידיאלים שלה - וכל שגריר של אותה מדינה - היו מתביישים ביחס כה מעוות כלפי תושביה של אותה מדינה וזכויותיהם.

"בה במידה אנחנו נדהמים מהתרברבותו המגוחכת של אורן... " [שישראל מאפשרת גישה לכל האתרים הנוצריים הקדושים] "אכן, אחד מהאפיונים המרתיחים ביותר של הכיבוש, מלכתחילה, הוא העובדה שיש לבקש היתר כדי להיכנס לירושלים; הגבלת חופש התנועה היא אחת העוולות הבסיסיות שמכווצות את חיינו".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ