שרים בשמינייה: להקפיא את העברת כספי המסים לרשות הפלסטינית

היוזמה מגיעה בעקבות החלטת המועצה לזכויות אדם של האו"ם להקים ועדת חקירה בינ"ל להתנחלויות. לפחות שלושה שרים בפורום השמינייה תומכים

ברק רביד ונטשה מוזגוביה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד ונטשה מוזגוביה

ישראל בוחנת נקיטה בשורה של צעדי ענישה כלפי הרשות הפלסטינית, בעקבות החלטת המועצה לזכויות אדם של האו"ם להקים ועדת חקירה בינלאומית להתנחלויות. הרשות הפלסטינית יזמה את ההחלטה וקידמה אותה, בעזרת מדינות ערביות ומוסלמיות החברות במועצה לזכויות אדם.

שלושה שרים לפחות בפורום השמינייה תומכים בהקפאת העברת כספי המסים שישראל גובה מדי חודש בעבור הרשות הפלסטינית. לדברי פקיד ישראלי בכיר - שר החוץ אביגדור ליברמן, שר האוצר יובל שטייניץ והשר לעניינים אסטרטגיים משה (בוגי) יעלון, סבורים כי על ישראל להעניש את הרשות הפלסטינית על כך שיזמה את הצעת ההחלטה שהתקבלה במועצה לזכויות אדם של האו"ם להקים ועדת חקירה בינלאומית על ההתנחלויות. פורום שרי השמינייה יתכנס היום בירושלים כדי לדון בשורה של עניינים מדיניים וביטחוניים, בהם גם התגובה הישראלית להחלטת המועצה לזכויות אדם.

בכירים בלשכת ראש הממשלה ובמשרד החוץ ציינו כי ועדת החקירה לא תזכה לשיתוף פעולה מצד ישראל. הרכב הוועדה והמנדט שלה עדיין לא הוגדרו, אולם כבר בסוף השבוע הוחלט בלשכת ראש הממשלה כי ישראל לא תאפשר את כניסת ועדת החקירה לשטחה.

סגן שר החוץ דני אילון, בסרטון הסברה שפרסם על הסכסוך הערבי-ישראלי. ליברמן: "אנו מתמודדים עם טרור של אל-קאעדה מצד אחד ועם טרור דיפלומטי מצד שני"צילום: טלוויזיה

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הכתבות והפרשנויות ישירות אליכם

שר החוץ אביגדור ליברמן תקף ביום שישי את יו"ר הרשות מחמוד עבאס (אבו-מאזן) ואמר שהצעד במועצה לזכויות אדם מוכיח שהפלסטינים אינם מעוניינים בחידוש המשא ומתן עם ישראל. "אנחנו מתמודדים עם טרור של אל-קאעדה מצד אחד ועם טרור דיפלומטי של אבו-מאזן מצד שני", אמר ליברמן. הוא הוסיף כי בתחילת השבוע, עם שובו מביקור מדיני באסיה, הוא יכנס דיון של הנהלת משרד החוץ כדי לבחון צעדים אפשריים מול המועצה לזכויות אדם. אחת ההצעות היא להפסיק את המגעים עם כמה מפעילי המועצה לזכויות אדם שמבקרים אחת לכמה חודשים בישראל.

נוסף על כך, ציין ליברמן כי ברצונו לבחון את האפשרות לפנות לארה"ב ולמדינות נוספות החברות במועצה לזכויות אדם ולבקש מהן לפרוש ממנה. הסיכוי שצעד כזה יצליח הוא אפסי משום שממשל אובמה רואה בחברותו במועצה לזכויות אדם את אחת מאבני היסוד של מדיניותו בזירה הבינלאומית.

גם מדינות אחרות כמו ספרד, איטליה, צ'כיה ופולין, שזכויות האדם הן סוגיה מרכזית במדיניות החוץ שלהן, לא צפויות להיענות לבקשה ישראלית לפרוש מהמועצה. "עצם המחשבה שמדינות מערביות ידידותיות לישראל, שמתנגדות להתנחלויות, יפרשו מהמועצה לזכויות אדם בגלל ועדת חקירה על ההתנחלויות היא תמוהה ומוזרה", אמר מקור במשרד החוץ.

בסוף השבוע הפשיר הקונגרס האמריקאי כספי סיוע בסכום של 147 מיליון דולרים לרשות הפלסטינית. הכספים הוקפאו מאז חודש אוגוסט האחרון בעקבות פניית הרשות להכרה כמדינה באו"ם. יו"ר תת-ועדת התקצוב של בית הנבחרים האמריקאי, קיי גריינג'ר אמרה כי הפלסטינים קיבלו "מסר חשוב" בעקבות ניסיונם לזכות בהכרה במוסדות האו"ם תוך עקיפת המו"מ עם ישראל. עם זאת, יו"ר ועדת החוץ של בית הנבחרים, אילאנה רוס-לטינן, אמרה כי היא מוכנה בשלב זה להעביר רק 88.6 מיליון דולרים מתוך הסכום הכולל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ