ישראל פנתה ללבנון בדרישה למנוע ממפגינים להגיע לגבול ביום האדמה

ברק רביד
גילי כהן ואבי יששכרוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד
גילי כהן ואבי יששכרוף

ישראל העבירה מסרים ללבנון - דרך ארצות הברית, צרפת והאו"ם - ובהם דרישה למנוע את בואם של מפגינים לגבול במצעדי המחאה שצפויים להתקיים ב-30 במארס, לציון יום האדמה. פורום שרי השמינייה יתכנס היום וידון בין היתר בהיערכות מערכת הביטחון לאירועי המחאה בגבולות ישראל ובגדה המערבית. האירועים, בכותרת "הצעדה העולמית לירושלים", מאורגנים ע"י פעילים שהיו מעורבים במשטים לעזה. לדברי מקורות במשרד החוץ, בצעדות מעורבים פעילי חמאס, פעילי פתח בלבנון וכן גורמים בכירים במשטר האיראני.

במסרים שהעבירה ישראל בשבועות האחרונים לממשלת לבנון היא הבהירה כי היא מצפה שצבא לבנון לא יאפשר למפגינים להגיע לגבול, וכי ישראל לא תאפשר הפרה של ריבונותה ותפעיל כוח כדי למנוע פריצה של הגבול.

ההערכה בישראל היא שהגזרה הרגישה ביותר הינה הגבול עם לבנון. בניגוד לאירועי יום הנכבה בשנה שעברה, שבהם האזור הסוער ביותר היה הגבול עם סוריה, הפעם סבורים בישראל שבשל המצב הפנימי בסוריה לא יתקיימו הפגנות משמעותיות בגזרת רמת הגולן. בכל הנוגע לגבול עם ירדן ומצרים, ההערכה בישראל היא שכוחות הביטחון המקומיים לא יאפשרו למפגינים להגיע לגבול.

להערכת גורמים בצה"ל, המשך פעילות המחאה של העצירים המנהליים ששובתים רעב עלולה להביא להחרפת המחאות. גם כעת מתכוננים בצבא לכך שהצעדות שמוגדרות כלא אלימות ייצאו מכלל שליטה, כפי שאירע ביום הנכבה בשנה שעברה.

בישראל הצטבר מידע רב שמצביע על כך שבכירים באיראן עומדים מאחורי ההפגנות שמתוכננות בלבנון. יועץ התקשורת של הנשיא מחמוד אחמדינג'אד ביקר בלבנון לפני כשבוע והגיע עד גדר הגבול עם ישראל. אחמדינג'אד עצמו אירח בלשכתו באחרונה קבוצה גדולה של פעילים שצפויים להשתתף בצעדות. אחד ממארגני המחאה הוא מוניר אל-מקדח שעומד בראש הזרוע הצבאית של הפתח בלבנון, והוא עומד בקשר עם משמרות המהפכה האיראנים ועם חיזבאללה.

בסוף השבוע דיווח העיתון "דיילי סטאר" הלבנוני כי ההפגנה המרכזית צפויה להיערך בסמוך לבופור, מצפון לנהר הליטני ובמרחק רב מהגבול עם ישראל. כמה מהארגונים הפלסטינים הפועלים בגדה ובעזה, מתכננים הפגנות גם שם - בעזה בעיקר בסמוך למעבר ארז ובגדה בכמה מחסומים ישראליים, כמו קלנדיה. הרשות הפלסטינית אמנם אינה מעורבת בתכנון האירועים באופן רשמי, אולם הוועדות השונות שמתכננות את ההפגנות, קשורות ברשות באופן כזה או אחר.

תגובות