כשההתנגדות לתקיפה באיראן יוצאת מהפייסבוק

לפני כחודש הפגנה דומה נגד המלחמה באיראן הביאה כעשרים איש, אמש צעדו בת"א קצת יותר מאלף מפגינים. ככה זה אחרי שמבינים שהאיראנים בעצם דומים לנו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מעל אלף המפגינים שצעדו אמש מכיכר הבימה בתל אביב אל גן מאיר נגד המלחמה באיראן היו שלב נוסף בהתגברות המאבק הציבורי. אפשר להוסיף להם את הישראלים הרבים בפייסבוק שהצטלמו נשבעים לאיראנים שלא ייצאו למלחמה נגדם ואת האיראנים שהבטיחו לישראלים שפניהם לשלום.

לפני כחודש, הפגנה דומה נגד המלחמה הביאה כעשרים איש - הפעם זה נראה שונה. המאות ירדו באטיות בשדרות בן ציון, ממלאים את השדרה בכרזות "טילים, הרוגים, מקלטים, מתגעגעים" ו"העם דורש חבר איראני".

על אף קמפיין ההפחדה, נראה שיותר ויותר מבינים את הסכנה במלחמה מיותרת. מסורת חג הפורים נוצלה על ידי ראש הממשלה כדי להשוות את אחמדינג'אד להמן, אבל אפשר לראות במה שקרה מאז החג נס פורים אחר. אם קודם תוכנית המלחמה נטוותה במהירות והובאה לציבור כמעט כאילו היתה עובדה מוגמרת, אחרי אתמול נראה שהמזימה אותרה. לפתע יש בציבור כאלה שמבינים מה בעצם זה אומר, וגם השנאה לאיראן ששנים לובתה בעשרות משדרי טלוויזיה שהציגו את האיראנים תמיד כאנשים שחורים ומזוקנים שאוהבים להצית דגלי ישראל וארה"ב, התפוגגה לפתע בפרויקט פייסבוקי פשוט, שמראה כמה האיראנים דומים לנו.

ההפגנה נגד תקיפה באיראן, אתמול בתל אביבצילום: הדר כהן

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

"מספרים לנו שבכלכלה היד הנעלמת עובדת", אומר לי הפעיל החברתי חן שרעבי כהן, "אז גם בביטחון בוא נראה אותה עובדת ולא נפתח במלחמות".

מול המפגינים נגד המלחמה שמחו עמדו כמה פעילי ימין שהתארגנו בקבוצת הפייסבוק "גרעין זה לא פיסטוק". "למה לא באתם לבאר שבע?", הם לעגו למפגינים בקול ניחר. "ואתם הייתם בבאר שבע?", החזירו אנשי השמאל לימנים ואז החלו לשיר "הימין המתחרפן סכנה לישראל". ובאמת, באר שבע שהיתה במשבר עמוק בגלל כמה טילים ללא הרוגים היא עוד סימן למה לא לצאת למלחמה.

והיה חסר משהו בהפגנה, מלבד מגפונים טובים יותר וסיסמאות חדות יותר. הממסד של השמאל לא היה שם. שוב הוא יושב על הגדר ואולי יבוא בריצה בשלב ועדות החקירה. בהפגנה אמש לא היה אף חבר כנסת, לא היתה נוכחות של אנשים עם חולצות של מרצ והעבודה, וכמובן לא של קדימה, בהנחה שיש חולצות לקדימה. בוכים על "מצב השמאל" בכל מיני כנסים, אבל איך רוצים שהשמאל יהיה אלטרנטיבה למשהו כשאפילו צעד משמעותי שעשוי להיות מסוכן כל כך לא מגונה בתוקף? גם בדפי הבית של מפלגות השמאל, מלבד חד"ש, אין אזכור לבעייתיות של המלחמה הזו. "כאן יש אולי אלפיים, אחרי המלחמה יהיו בהפגנה נגד המלחמה 200 אלף", מנבא מישהו.

8 מתוך 8 |
1 מתוך 8 |
2 מתוך 8 |
צילום: הדר כהן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ