איתות אזהרה לישראל

הפנייה הפלסטינית למועצה לזכויות אדם של האו"ם היא עדות נוספת לשחיקת האמון של הפרטנר הפלסטיני במשא ומתן עם ישראל על הסדר הקבע

עקיבא אלדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
עקיבא אלדר

ההנהגה הפלסטינית, כמו שרוב המומחים אומרים על האיראנים, שוקלת את צעדיה ברציונליות. במוקטעה ידעו שפנייה למועצה לזכויות אדם של האו"ם תקפיץ את הישראלים, תרגיז את האמריקאים ולא תקדם אותם כמלוא הנימה לסיום הכיבוש. איזו סיבה יש לאנשים רציונליים לחשוב שוועדת חקירה של האו"ם בעניין ההתנחלויות תביא לתוצאות שונות מאלו שמתנוססות בדו"ח מיטשל, שהמליץ להקפיא כליל את הבנייה בהתנחלויות, ולפנות את המאחזים, או מפת הדרכים שהמליצה לממש את המלצות מיטשל בעניין ההתנחלויות והמאחזים?

מה יש עוד לחקור בעניין ההתנחלויות שלא נחקר בדו"ח המאחזים של טליה ששון? מה תגלה ועדת החקירה של המועצה לזכויות אדם של האו"ם בכל הנוגע לפגיעתם של המתנחלים בזכויותיהם של הפלסטינים שלא התפרסם בדו"חות התקופתיים של המשרד לעניינים הומניטריים של האו"ם בשטחים (OCHA), או באתרי האינטרנט של שלום עכשיו, בצלם, יש דין, במקום או שוברים שתיקה? די בעלעול בארכיון בג"ץ ובארכיוני העיתונים כדי לקבוע שהמתנחלים, בסיוע ממשלות ישראל לדורותיהן, גוזלים את אדמתם של הפלסטינים, מצרים את צעדיהם ויורדים לחייהם. חבל על הוצאות האש"ל של ועדת החקירה.

אז לשם מה נחוצה לפלסטינים הוועדה הזאת? הם הרי יודעים ששום תועלת לא צמחה להם מדו"ח גולדסטון על מבצע עופרת יצוקה? קשה להאמין שהפלסטינים כבר הספיקו לשכוח את העליהום של ממשלת נתניהו והקונגרס האמריקאי, בעקבות בקשתם הכושלת להתקבל לאו"ם והצלחתם להתקבל לאונסק"ו. לא ייתכן שמנהיג מפוכח כנשיא מחמוד עבאס לא לקח בחשבון את המטעמים שהחברים של נתניהו בקונגרס בוושינגטון יעשו מהפנייה לאחד המוסדות השנואים ביותר על הפוליטיקאים האמריקאים. הוא לא יודע שהרפובליקאים מחפשים מתחת לאדמה תירוצים להקפיא את התרומות לרשות הפלסטינית?

מחמוד עבאס צילום: אי-פי

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

דווקא משום שברור כל כך שהיוזמה הזאת משחקת לידי נתניהו, הצעד הזה צריך לעורר דאגה בלבו של כל ישראלי רציונלי. לפנינו עדות נוספת לשחיקת האמון של הפרטנר הפלסטיני במשא ומתן עם ישראל על הסדר הקבע, בארה"ב ובקוורטט. לפנינו התנהגות של שכן שמסתפק בנפנוף אגרופים נואש מול טחנות רוח. לפנינו איתות אזהרה, אולי אחרון, לפני הכרה של יותר מ-120 מדינות בפלסטין בגבולות 1967. נכון שהצבעה בעצרת הכללית אינה שקולה לתמיכת מועצת הביטחון, אבל למחרת לנתניהו יהיה קשה הרבה יותר לטעון - כפי שנהג עד היום במגעים עם הרשות - שהגדה המערבית ומזרח ירושלים אינן שטחים כבושים אלא "שטחים במחלוקת".

במשך השנים הפלסטינים דחו בעקשנות את הרעיון של פנייה לאו"ם או לבית הדין הבינלאומי בתביעה לנקוט צעדים נגד ההתנחלויות. לפי החוק הבינלאומי, נאסר לעשות טרנספר של אזרחים לשטח כבוש (ישראל טוענת שזהו "טרנספר מרצון"). הפלסטינים טענו שדרישה לנקוט צעדים נגד יישובים ישראלים מעבר לקו הירוק תתפרש כוויתור מראש, כהכרה בריבונות הישראלית מעבר לקו הירוק. אילו לישראל היתה ממשלה קצת יותר רציונלית, היא היתה מזהה כאן אות מובהק להכרה פלסטינית במדינת ישראל בגבולות 67'.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ