בג"ץ דחה את הסכם הפשרה לפינוי מגרון: הורה להרוס את המאחז עד אוגוסט

הרכב של שלושה שופטי בג"ץ, בראשות הנשיא גרוניס, פסק פה אחד כי הבקשה לדחות את הפינוי בשלוש שנים וחצי אינה סבירה

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הרכב של שלושה שופטי בג"ץ דחה היום (ראשון) פה אחד את הסכם הפשרה שנחתם בין המדינה למתנחלי מגרון, ולפיו פינוי המאחז יידחה בשלוש וחצי שנים. השופטים אשר גרוניס, מרים נאור וסלים ג'ובראן הורו להרוס את המאחז עד ל-1 באוגוסט.

בהחלטה, שנכתבה על ידי השופטת נאור, נכתב כי לבית המשפט סמכות להאריך מועד לביצוע פסקי דין, אך במקרה זה אין צורך לעשות שימוש בסמכות זה. נאור כתבה כי מדובר ב"אחד המקרים הקשים והחריגים ביותר בכל הנוגע למאחזים בלתי חוקיים. המאחז משתרע על פני קרקעות נרחבות, המצויות כולן בבעלות פלסטינית פרטית ומוסדרת. שיקול ההסכמה והפינוי בדרכי שלום הוא שיקול כבד משקל, ואולם אין הוא שיקול בלעדי ומכריע המסיג לאחור באופן מוחלט את השיקולים של פגיעה בקניין הפרטי ופגיעה בשלטון החוק".

על הפשרה כתבה נאור כי "משך הזמן המבוקש - שלוש וחצי שנים - אינו יכול להתקבל. הוא בלתי סביר. פתרונות שעשויים היו להתקבל בשנת 2006, עת הוגשה העתירה, אינם יכולים להתקבל עתה - לאחר שמוצו כל ההליכים וניתנו כל האורכות. הכל כפופים לחוק והגיעה שעת האמת".

על התושבים עצמם כתבה נאור כי "הטענה לפיה תושבי מגרון התיישבו ברשות המדינה ובעידודה אינה חדשה עמנו. היא עלתה בדיון בעתירה. ואולם, כפי שהבהירה המדינה איש אינו מוסמך להתיר הקמת יישוב על קרקע פרטית. הרצון להתחשב במצוקת תושבי מגרון שאיננו מקלים בה ראש אינו יכול להמשיך ולבוא על חשבונם של העותרים ועל חשבון אי אכיפת החוק... תושבי מגרון התייצבו לפנינו וביקשו כי ניעתר לבקשת המדינה להארכת מועד. כשם שהם היו ודאי מכבדים החלטה המאריכה מועד עליהם כעת לכבד בתום לב גם את ההחלטה הדוחה את הבקשה. החובה לקיים פסק דין אינה עניין של בחירה. מדובר במרכיב הכרחי של שלטון החוק אליו כפופים הכל כחלק מערכיה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית".

נאור קבעה את מועד הפינוי ל-1 באוגוסט, כדי לאפשר לתושבים להיערך. העתירה לפינוי מגרון הוגשה ב-2006, על ידי חלק מבעלי הקרקע במקום ותנועת שלום עכשיו. בתחילה, טענה המדינה כי מדובר במקום לא חוקי שיהרס עד 2008. לאחר מכן הגיעה המדינה ל"הסכם אדם" עם מועצת יש"ע, על פיו תושבי המאחז יעברו לבתים שיקומו שעבורם בהתנחלות הסמוכה אדם, וההריסה תדחה. עם זאת, התושבים התנגדו לפשרה, והליכי קידום התוכנית החדשה התהנהלו בעצלתיים ללא תאריך סיום גמור.

מגרוןצילום: דניאל בר און

  באוגוסט האחרון, החליטה הנשיאה הקודמת של בית המשפט העליון, דורית ביניש, שלא להמתין עוד ליישום הפשרה, והורתה למדינה להרוס את המאחז עד לסוף מארס 2012. בעקבות הפשרה החל מסע לחצים פוליטי, והממשלה באמצעות השר בני בגין נכנסה למשא ומתן עם התושבים.

  במסגרת המשא ומתן סוכם שהמדינה תבקש מבג"ץ ארכה של שלוש וחצי שנים להרוס את המאחז, ובזמן זה יבנה עבורם ישוב חדש במתחם היקב, מובלעת קטנה של אדמות מדינה בסמוך למגרון. ביום חמישי האחרון, נראה היה בדיון שהשופטים אינם שבעי רצון מהפשרה, כשהם חזרו והדגישו כי כבר ניתן פסק דין בעניין. השופט סלים ג'ובראן אף אמר לנציג תושבי מגרון עו"ד יעקב וינרוט "איך יראה שלטון חוק אם לא יקיימו פסק דין".

  מתנחלי מגרון: בטוחים שהמדינה תמצא פתרון; שלום עכשיו: יש שופטים בי-ם

  בתגובה להחלטה אמרו תושבי מגרון כי ב"מגרון קיבלו היום את פסק הדין הקשה, אשר ראשיתו בעלילת שווא של 'הקרקע הפרטית' וסופו בגירוש אנשים החפצים שלום. אנו בטוחים כי ממשלת ישראל ונציגה השר בגין ידעו למצוא את הפתרון הראוי למצב שנוצר, בו ממשלה שולחת את אזרחיה הנאמנים להתיישב ונאלצת לגרשם בצו בג"ץ".

  מנגד, מזכ"ל שלום עכשיו, יריב אופנהיימר, מסר בתגובה כי "יש שופטים בירושלים, בג"ץ בראשות גרוניס מבהיר למתנחלי מגרון ולממשלה שכולם שווים בפני החוק ויש לציית לפסקי הדין של בית המשפט. אזרחי ישראל מצפים מתושבי מגרון לעמוד בהתחייבותם לכבד כל החלטה של בג"ץ ולהתפנות מהמאחז בדרכי שלום".

  ראש הממשלה נתניהו אמר במהלך האזכרה השנתית לנשיאים וראשי ממשלות שהלכו לעולמם כי ממשלת ישראל וכל אזרחיה מכבדים את החלטות בית המשפט ופועלים על פי חוקי המדינה. "לפעמים גם המובן מאליו צריך להיאמר", הוסיף נתניהו.

  השר מיכאל איתן, ממנסחי הפשרה שהושגה עם המתנחלים אמר לאחר החלטת בג"ץ כי "עמלנו קשה על מנת לגבש את העתקת מגרון בדרכי שלום. יש לקבל את החלטת בג"ץ, ובמקביל לחפש פתרונות במסגרת החוק שבמסגרתן יועתק הישוב לאתר חוקי אחר. יש לזכור שלממשלה שאישרה את ההתיישבות במגרון, יש חלק משמעותי במחדל ועליה לחפש פתרונות במסגרת החוק פתרונות חלופיים".

  לעומתו, ח"כ דני דנון (ליכוד) פנה  לראש הממשלה, בנימין נתניהו, וליו"ר הכנסת, ראובן ריבלין  לכנס את הכנסת באופן מיוחד במהלך פגרת החורף ולהעביר את החוק להסדרת מאחזים. "בג"ץ מנסה למנוע מהממשלה לממש את תפקידה - נעביר את הסדר מגרון באמצעות חקיקה ראשית ונבהיר לבית המשפט - הממשלה היא הריבון במדינת ישראל", אמר דנון. 

  השתתפו בהכנת הכתבה: יהונתן ליס וברק רביד

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ