פעיל ימין מחפש מתנדבים לפינוי בית במזרח ירושלים

אריה קינג פרסם מודעה המחפשת "אנשים חזקים" לפנות משפחה בת 18 נפשות בהתאם לפסיקת ביהמ"ש, כי המשטרה "לא מוכנה לאבטח את הפינוי"

עוז רוזנברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עוז רוזנברג

"דרושים אנשים חזקים כדי לפנות פולשים ערבים מכוח החוק. אחרי שמיודענו ניסו שחם (מפקד מחוז ירושלים, ע"ר) הודיע שלא יאפשר לבצע את פינוי הערבים - היהודים יעשו את זה ללא עזרת המשטרה" - כך נפתחת המודעה שפרסם פעיל הימין הירושלמי אריה קינג מ"הקרן לאדמות ישראל" הקוראת לפנות בית במזרח ירושלים בו מתגוררת משפחה ערבית המונה 18 נפשות.

מדובר במתחם מגורים במזרח ירושלים בו מתגוררת משפחה, שלטענת קינג, פלשה לקרקע ב-2002 ובנתה את ביתה ללא היתר. קינג מייצג את בעל הקרקע, יהודי בריטי החי בחו"ל, שרכש את הקרקע לפני כ-30 שנה. בית משפט השלום בירושלים פסק כי הקרקע שייכת ליהודי הבריטי וכי על הפולשים להתפנות ולשלם פיצוי בסך 125 אלף שקלים.

לדברי קינג, בית המשפט הורה על 1 במארס כיום הפינוי, והמהלך תואם עם משטרת ירושלים. קינג שכר חברת אבטחה ומשאיות, אך 14 שעות לפני מועד הצו הוא קיבל שיחה מהיועץ המשפטי של המשטרה, שבישר לו כי הפינוי מבוטל בהחלטה של ניצב שחם. לדברי קינג, היועץ המשפטי רונן ליבוביץ' אמר לו שהפינוי מתוכנן להתרחש יום לפני הפגישה בין ראש הממשלה נתניהו לנשיא ארצות הברית ברק אובמה ו"זה ייצור כותרות לא טובות".

בעקבות הביטול, פנו אנשיו של קינג לרשם ההוצאה לפועל, כדי שיספק תאריך חלופי לפינוי. הרשם העניק ארכה עד ל-30 במארס, יום שישי הקרוב. לטענת קינג, למרות הבקשות, לא התקבלה שום תגובה מהמשטרה לאשר ולאבטח את הליך הפינוי, שכאמור, קבע בית המשפט. מה שהוביל את קינג לנקוט בצעד גיוס "עשרות רווקים יוצאי צבא", שיגיעו באחד מימי השבוע וייפנו את הדיירים בעצמם.

משפחת סולימאן המיועדת לפינויצילום: אמיל סלמן

עשו לנו לייק וקבלו את הידיעות המעניינות ביותר, ישירות לפייסבוק

"במשך כל החודש הזה אני שולח לערבים כל הצעה שבא להם של פינוי מרצון", סיפר קינג ל"הארץ". "הלכתי אליהם אישית, לערבים, אמרתי להם תשמעו: אני מוותר לכם על הפיצוי רק תצאו החוצה, לא ניגע בכם, לא נגרום לכם לפשוט את הרגל גם". לדבריו, אמרו לו שמתגוררת בבית אשה בהיריון, והוא אמר: "אין לי בעיה. רוצים שנחכה עד אחרי שתלד? נעשה את זה, אבל בנוכחות עו"ד ואיש ציבור מהשמאל (מאיר מרגלית, חבר מועצת העיר, ע"ר) שיהיה עד. הם מורחים אותנו ולא נותנים תשובות".

אריה קינגצילום: תומר אפלבאום

"הזהירו אותנו שפעולה כזאת עושים רק עם המשטרה", אמר קינג, "אנחנו ענינו שפעולה כזאת אפשר לעשות גם בלי המשטרה. אומרים להם: 'הנה הצו, קחו, צאו החוצה'. הכול שאלה של עיתוי אם זה מצליח או לא".

חאלד נאצ'ה סולימאן, המתגורר במקום יחד עם משפחתו של בנו ובן דודו, אמר ל"הארץ" כי למרות צו בית המשפט הוא לא מתכוון להתפנות. "אמרתי לאריה קינג שאני לא יוצא, הם יכולים להרוג אותנו אבל לא נצא". לדבריו, אביו רכש את הקרקע עוד ב-1935, אך הוא לא הצליח לספק מסמכים המעידים על כך. "אני אדם עני וחולה כל חיי, אין לי כסף לשלם לבית המשפט על הערעור. אני הפסדתי אבל אני לא מתכוון לצאת מפה". לדבריו בגלל מצבו הכלכלי הקשה הוא לא יכול היה לייצג עצמו כראוי בבית המשפט ולספק את המסמכים המוכיחים את בעלותו על הקרקע.

סולימאן התייחס לכוונותיו של אנשיו של קינג להגיע ולפנות בעצמם. "האנשים של קינג יבואו להוציא אותנו בכוח? שיבואו. אם הם יכולים להוציא אותנו, אז בבקשה. אנחנו נמות באדמה הזאת ולא נצא. זו אדמה שלנו, של אבא שלנו – אז למה שנצא?".

מאיר מרגלית, חבר מועצת העיר ירושלים מטעם סיעת מרצ, שהתבקש על ידי קינג לשמש כ"נציג הציבור מטעם השמאל", אמר כי "המקרה הזה הוא מיקרוקוסמוס של הטרגדיה הפלסטינית בישראל, כי יש לנו כאן ערבי בעל קרקע שלא מצליח להוכיח את בעלותו כי אף פעם לא רשם אותה במרשם המקרקעין. ואז מישהו מכר את הקרקע, אולי כל הסיפור הזה התיישן מבחינה משפטית. ויש לנו מתנחל שקיבל ייפוי כוח מבעל הקרקע, שהוא מנצל את הדרמה כדי לקדם את האג'נדה הפוליטית שלו - ובסוף הרשימה יש לך משפחה ענייה שהיא הקורבן האולטימטיבי של כל המהלך הזה".

ממשטרת ירושלים נמסר: "המשטרה הודיעה למתלונן שתסייע בביצוע הצו בהתאם למועד שקבע בית המשפט. במשטרה דוחים כל טענה על עיכוב מכוון של ביצוע הצו ותראה בכל ניסיון עצמאי של פינוי בידי גורם אחר כעבירה על החוק ותפעל בהתאם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ