כתבי אישום נגד 4 לוחמי גבעתי בגין התעללות ב"צעירים"

התביעה הצבאית טוענת כי הלוחמים הוותיקים היכו חיילים צעירים בפלוגה לאחר שערכו להם "משפטי פז"ם". הנאשמים טוענים כי מדובר בנוהג ארוך שנים

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גילי כהן
גילי כהן

התביעה הצבאית הגישה היום (ראשון) כתבי אישום נגד ארבעה לוחמי חטיבת גבעתי הנאשמים בהתעללות בחיילים צעירים בנסיבות מחמירות ובהתנהגות שאינה הולמת. בכתבי האישום שהוגשו לבית הדין הצבאי של פיקוד הדרום בקסטינה מגוללת התביעה מסכת של התנכלויות מצד הלוחמים הוותיקים בפלוגות ללוחמים הצעירים יותר.

לפי כתב האישום, נטלו הלוחמים הוותיקים את האכיפה בפלוגה באמצעות "משפטי פז"ם" בגין מעשיהם של החיילים הצעירים ביחידה, כאשר ביצעו מעשים שהיו לדברי הוותיקים בפלוגה נחלתם בלבד (כמו הרמת ידיים לשם הפשלת שרוולים בעת ביצוע תורנות). הצעירים הוענשו על מעשיהם באמצעות מהלומות במוטות עץ.

היום הוארך מעצרם של שלושת הנאשמים המרכזיים בפרשת ההתעללות עד ל-25 ביוני. מעצרו של חייל נוסף, לו מיוחס אישום קל יותר של אי התערבות, הוארך עד לרביעי באפריל. פרקליטיהם של הנאשמים גורסים כי מעשיהם היו חלק כמעט שגרתי בחיי היחידות הקרביות, ומדובר בריטואל שחזר על עצמו גם כשאותם נאשמים התקבלו בשערי היחידה הצבאית.

עו"ד אילן כ"ץ, המייצג נאשם שמעצרו הוארך רק עד לשבוע הבא, סבור כי אותם אישומים, לו היו מתבצעים באזרחות, היו זוכים לטיפול אחר מצד מערכת המשפט, ולזכות הנאשמים היה עומד קצין מבחן, מה שלא קיים במסגרת האישום הצבאי. כך, לטענתו, נוצר חוסר שיוויון בין החיילים הקרביים, שבמילא חשופים לעמידה לדין שטומנת בחובה רישום פלילי, לבין חבריהם שהשתמטו משירות.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ