בעקבות פסיקת בג"ץ

יו"ר הכנסת יאפשר דיון חירום בפגרה בחוק להסדרת המאחזים הלא חוקיים

הצעת החוק נמשכה באחרונה מחשש שלא יהיה לה רוב במליאה. המדינה תציע לתושבי מגרון לעבור לאתר קראוונים בהתנחלות אדם הסמוכה למאחז

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בעקבות פסק הדין של בג"ץ שהתקבל היום (ראשון), הדוחה את הפשרה בין המדינה למתנחלים בנושא פינוי מגרון, הודיע היום (ראשון) יו"ר הכנסת, ראובן (רובי) ריבלין, כי יאפשר את כינוס מליאת הכנסת לדיון חירום בנושא מגרון, במהלכו ניתן יהיה – תיאורטית – להעלות את החוק להסדרת המאחזים להצבעה, אם יוגשו לו חתימותיהם של 25 ח"כים כפי שמחייב הפרוטוקול.

ריבלין אמר היום כי ״יש להצטער על כך שהמשא ומתן נמשך זמן כה רב. כעת על הממשלה לגבש פתרון, אם בהעתקה למגורים זמניים ואם בדרך אחרת. החלטת בג״ץ לא סתמה את הגולל על ההסכם, שכן בית המשפט לא פסל את מתווה ההעתקה המוצע, אלא רק הגביל את משך הזמן". ריבלין הוסיף: ״אמנם פרק הזמן שקבע בית המשפט מצומצם מדי בעיניי, אך אני מאמין שבכל זאת ניתן לקיים את ההסכם בין הממשלה ובין תושבי מגרון, גם בלוח הזמנים זה".

הצעת החוק, אותה יזם ח"כ זבולון אורלב, נמשכה לאחרונה רגע לפני ההצבעה עליה, מחשש שלא יהיה לה רוב במליאה. ההצעה קובעת כי אם הוקמה שכונת מגורים יהודית על קרקע שבעליה החוקיים לא דרש את פינויה אחרי מארבע שנים מאז הקמתה - הבתים לא יפונו. תחת זאת, החוק מאפשר לבתי המשפט להורות על פיצוי כספי של הטוען לבעלות על הקרקע או על הענקת קרקע חלופית בקרבת מקום ובשווי דומה.

בדברי ההסבר להצעת החוק מבהירים אורלב ו-19 הח"כים החתומים על הצעתו שהמהלך יחול רק על שכונות המונות 20 משפחות לפחות. לדבריהם, "יש לאזן בין האינטרס של הבעלים, אותו יש לפצות פיצוי מלא, לבין האינטרס הציבורי של הימנעות מיותרת מהרס יישובים שקמו בתום לב ובלא ידיעה שמדובר במקרקעין פרטיים". בישיבת שרי הליכוד לפני שבועות אחדים ביקש השר גלעד ארדן לאפשר לו להצביע בעד החוק. אך השר בני בגין, הממונה על העניין מטעם נתניהו, השיב ששרי הממשלה יצטרכו להצביע לפי עמדת הממשלה ולהתנגד לחוק. ועדת השרים לחקיקה החליטה בעבר להתנגד לחוק ומאז לא שבה הממשלה לעסוק בו.

בתוך כך, בעקבות הפסיקה נערכות במערכת הביטחון התייעצויות קדחתניות בנוגע לדרכי ההתמודדות והמענה לתושבי המאחז הבלתי חוקי. כעת, מחפשים במערכת פתרון זמני שייתן מענה סוציאלי לתושבי מגרון, שעומדים לאבד את בתיהם עד אוגוסט, ויאפשר פינוי מרצון, ללא עימותים. הפתרון המוצע הוא אתר קרוואנים זמני באדם, עד שהמדינה תגמור לבנות בתי קבע עבור תושבי המאחז במיקום שטרם נקבע.

בעבר, הציעה המדינה לתושבי המאחז לעבור לאתר זמני, עד שיכינו עבורם מקום מגורים חדש. התושבים דחו את ההצעה, ולאחר מכן נרקחה הפשרה שנדחתה בבג"ץ. אז, ב-2008, סיכם משרד הבטחון עם מועצת יש"ע להעתיק את המאחז מגרון לאחד משלושה אתרים: גבעה בתחומי הישוב אדם, גבעה בתחומי אזור התעשייה שער בנימין, וגבעה בתחומי המועצה בכוכב יעקב. בסופו של דבר, הנהלת המועצה האזורית דחתה את הסיכום, למרות שזה זכה לתמיכתם של רבני בנימין ויו"ר המועצה.

הרכב של שלושה שופטי בג"ץ דחה היום פה אחד את הסכם הפשרה שנחתם בין המדינה למתנחלי מגרון, ולפיו פינוי המאחז יידחה בשלוש שנים וחצי. השופטים אשר גרוניס, מרים נאור וסלים ג'ובראן הורו להרוס את המאחז עד ל-1 באוגוסט.

מגרוןצילום: טס שפלן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ