משרד החוץ הורה על ניתוק מיידי של הקשרים עם מועצת האו"ם לזכויות אדם

״לא נאפשר ביקורים של אנשי המועצה בישראל והשגריר שלנו הונחה לא לענות אפילו לטלפון״, אמר פקיד ישראלי בכיר עקב ההחלטה לחקור ההתנחלויות

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים158
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ישראל תנתק את כל הקשרים עם המועצה לזכויות אדם של האו"ם ועם הנציבה לזכויות אדם מדרום אפריקה, נאבי פילאי, שעומדת בראש המועצה. לדברי פקיד ישראלי בכיר שהתבטא בנושא היום (שני), הנהלת משרד החוץ בירושלים התכנסה הבוקר והחליטה להנחות את שגריר ישראל למוסדות האו"ם בז׳נבה לנתק את הקשרים עם מזכירות המועצה לזכויות אדם לאלתר.

"לא נאפשר ביקורים של אנשי המועצה לזכויות אדם בישראל והשגריר שלנו הונחה לא לענות אפילו לטלפון״, אמר הפקיד הישראלי הבכיר. ההחלטה החדשה מתקבלת בתגובה להחלטת המועצה להקים ועדת חקירה לנושא ההתנחלויות.

"מזכירות המועצה לזכויות אדם והנציבה נאבי פילאי הובילו את המהלך של הקמת ועדת החקירה הבינלאומית לנושא ההתנחלויות ולכן לא נעבוד איתם יותר ולא נופיע עוד בפני המועצה״, אמר הבכיר הישראלי.

לפי נוסח ההחלטה, , שימנה נשיא המעצה לזכויות אדם של האו"ם, כדי לחקור את ההשלכות של הבנייה הישראלית בהתנחלויות על זכויותיהם האזרחיות, הפוליטיות, הכלכליות, החברתיות והתרבותיות של הפלסטינים בשטחים הכבושים כולל במזרח ירושלים".

שר החוץ אביגדור ליברמןצילום: אמיל סלמן

בנוסף להחלטה על הקמת ועדת חקירה לנושא ההתנחלויות, אימצה המועצה לזכויות אדם ארבע החלטות המבקרות את מדיניות ישראל, שעוסקות בכיבוש הישראלי ברמת הגולן, בזכותם של הפלסטינים להגדרה עצמית, במצב זכויות האדם בשטחים הפלסטינים הכבושים ובמזרח ירושלים ובמעקב אחר יישום המלצות דו"ח גולדסטון על מבצע "עופרת יצוקה" ברצועת עזה.

ההחלטה התקבלה בביקורת תקיפה בכל הדרגים הדיפלומטיים והפוליטיים בישראל. "זו מועצה צבועה עם רוב אוטומטי נגד ישראל", . "זו מועצה שצריכה להתבייש בעצמה. אין לה דבר וחצי דבר עם זכויות אדם".

נתניהו ציין כי עד היום קיבלה המועצה לזכויות אדם של האו"ם 91 החלטות, מתוכן 39 עסקו בישראל. "רק שלוש החלטות עסקו בסוריה - ורק אחת עסקה באיראן", אמר נתניהו. "די היה לשמוע את השגריר הסורי מדבר היום על זכויות האדם כדי להבין עד כמה המועצה מנותקת מהמציאות".

ח"כ דב חנין אמר בתגובה להחלטה כי "הממשלה ממשיכה להעדיף התנחלויות על פי זכויות האדם והקשר עם הקהילה הבינלאומית. זוהי מדיניות מסוכנת. בהתנתקות מהעולם הממשלה מבודדת את עצמה".

ח"כ אחמד טיבי אמר כי "אחרי שנסתיים משחק 'הכסאות הנמוכים' הגיעה עת החרם על האו"ם (..) מה הקשר בין ליברמן וישראל ביתנו לזכויות אדם?"

בהכנת הידיעה השתתפה אופיר בר-זהר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ