שגרירי אוסטריה ובלגיה ננזפו בשל התמיכה בהקמת ועדת חקירה להתנחלויות

מדובר במדינות היחידות מהאיחוד שהצביעו בעד הקמת הוועדה, החלטה שבעקבותיה ניתקה ישראל את קשריה עם המועצה לזכויות אדם של האו"ם

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

שגריר אוסטריה ושגרירת בלגיה בישראל זומנו היום (שני) לשיחת נזיפה במשרד החוץ בירושלים. לדברי מקור בכיר במשרד החוץ הרקע לזימון היה העובדה ששתי המדינות היו החברות היחידות באיחוד האירופי שהצביעו בעד הקמתה של ועדת חקירה בינלאומית לנושא ההתנחלויות במועצה לזכויות אדם בשבוע שעבר.

שני השגרירים הגיעו בנפרד מוקדם יותר היום לסמנכ"ל אירופה, רפי שוץ, שהעביר להם מחאה רשמית מישראל על הצבעת מדינותיהם במועצה לזכויות אדם. שוץ אמר לשגרירים שישראל מאוכזבת מהתנהלות מדינותיהם במיוחד לאור העובדה ששאר נציגות האיחוד האירופי במועצה לזכויות אדם – איטליה, ספרד, צ'כיה, פולין, הונגריה ורומניה – נמנעו בהצבעה ונימקו זאת בכך שהקמת ועדת חקירה בינלאומית תיצור כפילות מיותרת של מנגנוני או"ם.

"כשהצבעתם ידעתם היטב מה תהיה התוצאה ועד כמה חד-צדדית תהיה ההחלטה", אמר שוץ לשני השגרירים. "נתתם יד לפוליטיזציה של המועצה לזכויות אדם ולהחלטה שרק תהפוך את מערכת היחסים בין ישראל לפלסטינים לגרועה יותר".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

  במקביל, הונחו שגרירי ישראל באוסלו ובברן להעביר מחאה דומה למשרדי החוץ של נורווגיה ושוויץ, שגם הן הצביעו בעד הקמת ועדת החקירה הבינלאומית לנושא ההתנחלויות.

  שיחות הנזיפה עם השגרירים הגיעו כמה שעות אחרי שהנהלת משרד החוץ החליטה לנתק את כל הקשרים עם המועצה לזכויות אדם של האו"ם ועם הנציבה לזכויות אדם מדרום אפריקה, נאבי פילאי, שעומדת בראש המועצה.

  הנשיאה התורנית של המועצה לזכויות אדם, שגרירת אורוגוואי לאורה דופוי לאזאר, אמרה בתגובה כי מדובר בהחלטה "מצערת מאוד". לדבריה, היא לא קיבלה כל הודעה רשמית מהשגריר הישראלי. "אין לי ספק שזה אינטרס ישראלי לשתף פעולה עם ועדת החקירה של המועצה לזכויות אדם כדי להביע בפניה את עמדותיה", אמרה.

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ