הפלסטינים בעלי הקרקע במגרון: "מחכים לתוצאות בשטח"

לאחר שבג"ץ דחה את הפשרה עם המדינה בעלי הקרקע לא ממהרים לחגוג: "בינתיים הכל על הנייר, אנחנו רוצים לראות תוצאות ממשיות"

עמירה הס
עמירה הס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמירה הס
עמירה הס

בכפר בורקה שממזרח לרמאללה, ושעל אדמותיו - יחד עם אדמות הכפר דיר דיבוואן - הוקם מאחז מגרון, לא מיהרו לחגוג שלשום עם פרסום החלטת בג"ץ. "זו לא הפעם הראשונה שבה מורה בג"ץ על פינוי המתנחלים מאדמתנו", אמר אתמול ל"הארץ" עבד אל-מונעם מעטאן, אחד הנפגעים הישירים מההשתלטות על אדמתו, ואחד מהעותרים לבג"ץ. "בינתיים הכל על הנייר", אמר, "ואילו אנחנו רוצים לראות תוצאות ממשיות, בשטח".

לתושבי הכפר היתה סיבה נוספת להמתין עם החגיגות: לעדותם, רק ביום שבת האחרון קבוצה של כעשרה ישראלים לבושים בחולצות לבנות, התקיפה באבנים שלושה מתושבי הכפר, שרעו את עדרם בחלק הצפוני של הכפר. באזור זה עוברת הדרך המקשרת לכפר ביתין ולרמאללה, שאותה חסם צה"ל בסלעים בסוף שנת 2000. על שטח זה קם בינתיים המאחז גבעת אסף ואילו הנסיעה לרמאללה, בדרכים עוקפות, התארכה והתייקרה.

תושבי הכפר סיפרו לתחקירן "בצלם", איאד חדד, כי בסביבות 9:30 בבוקר, כשחבורת הישראלים החלה ליידות עליהם אבנים, הם מיד הזעיקו עזרה. צעירי הכפר באו למקום ובין שתי הקבוצות היו חילופי אבנים. עדי ראייה סיפרו שהבחינו שלפחות אחד מהישראלים היה חמוש. בעימות נורו יריות, ואחד מתושבי הכפר נפצע מרסיסים. בסביבות 10:30 בא כוח צבא, שהפריד בין הצדדים. חדד סיפר ל"הארץ" שכוח משטרה, שבא גם הוא למקום, תישאל אנשים לגבי נסיבות העימות. מדובר צה"ל נמסר כי "התקבל דיווח על פלסטיני שנפצע, וכוחות צה"ל הגיעו לנקודה. ממצאי האירוע נמצאים בתחקיר".

החשש מהתנכלויות של מתנחלים קיים בכל הגדה המערבית, אבל בבורקה, שבה כבר הציתו אלמונים מסגד לפני כמה חודשים, החשש אך גבר. "עד עכשיו איננו מצפים לטוב, ומי יודע מה יקרה בעוד ארבעה חודשים ועד אז", אמר מעטאן, שקרוב משפחתו הצעיר הוא שנפצע ביום שבת. ואולם ראש מועצת הכפר, עבד אל קאדר סומארין, מבקש לשמור על אופטימיות. "אנחנו שמחים ומייחלים לרגע שנגיע לאדמתנו, נתפלל בה ונחרוש אותה", אמר. "אנחנו מודים לשופטים על החלטתם, ומקווים שהפעם המדינה תיישם אותה ושילדינו יוכלו ליהנות מהאדמה. אבל בגלל ניסיון העבר מובן שאנשים ספקנים וזהירים".

עו"ד שלומי זכריה, שיחד עם מיכאל ספרד ייצג בבג"ץ את שלום עכשיו ואת תושבי הכפרים, אמר ל"הארץ" כי "אין כל בסיס עובדתי ומשפטי לטענת המתנחלים כאילו מדובר באדמות נפקדים. לו היו פה אדמות נפקדים, המינהל האזרחי כבר היה ממהר להכריז עליהן (כאדמת מדינה) וכבר היה נעשה השימוש הנלוז והנקלה שבכל שאר אדמות הנפקדים. עוד בשלבים מוקדמים של ההליך המשפטי, היה כתוב וברור שמדובר באדמות פרטיות ושכל המאחז הוא על אדמה פרטית. אלו אדמות הרשומות בטאבו ברמת ההסדרה הכי גבוהה".

יממה לאחר הכרעת בג"ץ, הגבירו אתמול בקואליציה את המאמצים לקדם את חקיקת "חוק המאחזים" - שתביא להסדרתו החוקית של מגרון, עוד לפני פינויו הצפוי באוגוסט. עם זאת, שורה של מכשולים עומדת לפני חברי הכנסת. ח"כים בימין העריכו אתמול כי הסיכויים שניתן יהיה להעביר את החוק להכשרת בנייה יהודית בהתנחלויות על קרקע פלסטינית במליאת הכנסת נמוכים, והסיכויים שניתן יהיה להחיל אותו גם על הבנייה במגרון נמוכים עוד יותר.

ראש הממשלה בנימין נתניהו מתנגד בתוקף לחקיקה. אתמול הוא נפגש עם השר בני בגין, שהיה אמון על המגעים עם המתנחלים, והורה לו לחזור לדיאלוג כדי להסדיר עבורם פתרון זמני. במקביל ימשכו ההליכים להקמת אתר הקבע במתחם גבעת היקב, שאותו פסל בג"ץ. שר השיכון אריאל אטיאס העריך אתמול כי יקח למשרדו כחודש להקים אתר זמני.

השתתפו בהכנת הכתבה:יהונתן ליס וחיים לוינסון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ