בית המשפט האמריקאי יכריע: ירושלים או ישראל בדרכון

בעקבות עתירתו של אזרח אמריקאי לשנות את רישום מקום לידתו בדרכון לישראל - קבע בית המשפט העליון בארה"ב כי הרשות השופטת יכולה להכריע בסוגיה

נטשה מוזגוביה
כתבת "הארץ" בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה
כתבת "הארץ" בארה"ב

בית המשפט העליון בארצות הברית התיר אתמול (שני) לערכאות המשפטיות הנמוכות במדינה לדון בעניינו של מנחם זיבוטופסקי, אזרח אמריקאי יליד ירושלים, שביקש כי בדרכונו ישונה מקום הולדתו מ"ירושלים" ל"ישראל".

החל מ-2002 הרשויות האמריקאיות יכולות לרשום "ישראל" במקום "ירושלים" במסמכים רשמיים, אך בדומה להכוונה להעביר את השגרירות האמריקאית לבירה הישראלית, החוק מעולם לא יושם.

המקרה של זיבוטופסקי התגלגל לפתחו של בית המשפט העליון בעקבות ההחלטה קודמת שטענה כי לרשות השופטת אין סמכות להכריע בסוגיית של מדיניות חוץ, אך בית המשפט העליון החליט לשנות אתמו את ההחלטה, ברוב של 8 נגד 1, וקבע כי החלטה האם ליישם את החוק או לא היא במסגרת סמכותה של הרשות השופטת.

באיחוד היהדות האורתודוקסית של ארה"ב ובליגה נגד השמצה ברכו על הצעד. "אנו מרוצים מאוד מההחלטה. מקומה של ירושלים בישראל הוא גם היסטורי וגם קדוש, כמו גם הקשר היהודי לירושלים. הקונגרס הכיר בכך בשורה של חוקים, כולל החוק שנדון בתיק המדובר. עם הפסיקה שהתקבלה, מדיניות הקונגרס על ירושלים, שבממשל מתעלמים ממנה פעם אחר פעם, תזכה לדיון בבית המשפט".

מהליגה נגד השמצה נמסר כי "בית המשפט העליון הכיר בעובדה שמטרת הדרכון היא לשם זיהוי של אדם, ולא ליישום מדיניות חוץ".

פקיד הגירה אמריקאי בודק דרכון בכניסה לארה"בצילום: אי–פי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ