צעדות "יום האדמה" |

משלחות מארה"ב ואירופה הגיעו ללבנון

לפי דיווחים, הפעילים הגיעו גם ממדינות ערב וקנדה; תהלוכות המחאה ייערכו בשישי הקרוב סמוך לגבול עם ישראל, ואלפים צפויים להשתתף בהן

ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי

מאות פעילים ממדינות ערב, ארה"ב, קנדה ואירופה, הגיעו היום (רביעי) ללבנון, במסגרת ההכנות להפגנות ולתהלוכות לציון "יום האדמה" שיחולו ביום שישי הקרוב, כך מדווחים פעילים פלסטינים במדינה.

לפי הדיווח, צבא לבנון והמודיעין הלבנוני הכינו תוכנית עבודה מפורטת למסלול התהלוכות, ונקבע כי הפעילות תיערך במתחם הסמוך לגבול עם ישראל. התהלוכה, שתיערך בתיאום מלא עם כוחות הביטחון הלבנוניים, תגיע עד מבצר הבופור שבדרום לבנון, עקב היותה סמל להתנגדות הלבנונית והפלסטינית לישראל. לפי התוכנית, לצד הפעילים ישתתפו בתהלוכות גם אלפי פלסטינים, בעיקר ממחנות הפליטים בלבנון.

בתחילת השבוע העבירה ישראל מסרים ללבנון ובהם דרישה למנוע את בואם של מפגינים לגבול במצעדי המחאה שצפויים להתקיים ביום שישי, לציון יום האדמה. האירועים, בכותרת "הצעדה העולמית לירושלים", מאורגנים ע"י פעילים שהיו מעורבים במשטים לעזה. לדברי מקורות במשרד החוץ, בצעדות מעורבים פעילי חמאס, פעילי פתח בלבנון וכן גורמים בכירים במשטר האיראני.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ועדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

ההערכה בישראל היא שהגזרה הרגישה ביותר הינה הגבול עם לבנון. בניגוד לאירועי יום הנכבה בשנה שעברה, שבהם האזור הסוער ביותר היה הגבול עם סוריה, הפעם סבורים בישראל שבשל המצב הפנימי בסוריה לא יתקיימו הפגנות משמעותיות בגזרת רמת הגולן. בכל הנוגע לגבול עם ירדן ומצרים, ההערכה בישראל היא שכוחות הביטחון המקומיים לא יאפשרו למפגינים להגיע לגבול.

בצה"ל משלימים את ההיערכות לקראת צעדות המחאה המתוכננות בעולם הערבי ביום האדמה, החל ביום שישי הקרוב, אז צפויים המפגינים לצעוד לעבר גבולות ישראל. בימים האחרונים חודדו הנחיות הפתיחה באש לכוחות בגבולות ובשטחים. במטכ"ל אף הוחלט על תגבור כוחות מוגבל בחלק מהגזרות. עם זאת, אף שצה"ל נערך לתרחיש חמור יחסית, ההערכה המודיעינית כעת - המקובלת הן על אגף המודיעין במטכ"ל והן על השב"כ - היא שמדובר לעת עתה בהתארגנות בהיקף מוגבל בקרב המפגינים.

ההיערכות הצבאית מבוססת על לקחי האירועים בשלוש יוזמות המחאה הקודמות אשתקד: "יום נכבה" במאי, "יום הנכסה" ביוני וההפגנות סביב פניית הרשות הפלסטינית לאו"ם בספטמבר. בשלושת המקרים הובילה היערכות נכונה בפיקוד המרכז, יחד עם תיאום ביטחוני אפקטיבי עם מנגנוני הביטחון של הרשות, להכלה של האירועים בגדה המערבית, תוך הימנעות מגרימת נפגעים רבים. ואולם, בגבול לבנון וברמת הגולן הרגו החיילים כמה מפגינים שניסו לחדור לישראל.

בישראל הצטבר מידע רב שמצביע על כך שבכירים באיראן עומדים מאחורי ההפגנות שמתוכננות בלבנון. יועץ התקשורת של הנשיא מחמוד אחמדינג'אד ביקר בלבנון לפני כשבוע והגיע עד גדר הגבול עם ישראל. אחמדינג'אד עצמו אירח בלשכתו באחרונה קבוצה גדולה של פעילים שצפויים להשתתף בצעדות. אחד ממארגני המחאה הוא מוניר אל-מקדח שעומד בראש הזרוע הצבאית של הפתח בלבנון, והוא עומד בקשר עם משמרות המהפכה האיראנים ועם חיזבאללה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ