ירושלים בירת ישראל? בבית הלבן עוד לא החליטו

בהודעה על יעדי סיור סגנית שרת החוץ האמריקאית במזה"ת, נכתב כי היא תבקר ב"ירושלים ובישראל". דוברת הבית הלבן: מעמד העיר יוכרע רק במו"מ

כתבת "הארץ" בוושינגטון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כתבת "הארץ" בוושינגטון

מעמדה של ירושלים הוא נושא שנוי במחלוקת - אפילו בבית הלבן. כך התברר השבוע לאחר שוויקטוריה נולנד, דוברת משרד החוץ האמריקאי, הסתבכה בתשובה לשאלה מהי בירת ישראל.

בתחילת השבוע, משרד החוץ האמריקאי פרסם את אחת ההודעות השגרתיות אודות ביקורה של סגנית שרת החוץ, קתלין סטיבנס, במזרח התיכון. בהודעה צוין כי היא תיפגש עם נציגי ממשלות, סטודנטים, נציגי ארגונים שונים ועוד. בהמשך ההודעה, עם זאת, פורטו היעדים בהם תבקר סטיבנס: "אלג'יריה, קטאר, ירדן, ירושלים וישראל".

כתבים שמרנים בוושינגטון קפצו על המציאה וטענו שמשרד החוץ האמריקאי "רואה בירושלים וישראל שתי ישויות נפרדות". כתב האתר השמרני "וושינגטון פרי ביקון", אדם קרידו, אף ציטט בכיר רפובליקאי שטען כי "הממשל של הנשיא אובמה מזכיר למצביעים היהודים מדוע לא ניתן לסמוך עליו, כשמדובר בביטחון ישראל. הוא לא חושב שירושלים היא בירת ישראל. האם ירושלים היא אומה ריבונית"?

מגדל דוד בירושלים, בראשית החודש. דוברת משרד החוץ התעקשה: מעמד העיר יוכרע רק במו"מצילום: אי–פי

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

לאחר מכן פרסם משרד החוץ האמריקאי הודעה נוספת - בלי הסברים כלשהם - כאשר הפעם יעדי סיורה של סגנית השרה תוארו כ"אלג'יר, דוחא, עמאן, ירושלים ותל אביב". ניסוח זה אולי נשמע דיפלומטי יותר, אבל עדיין עשוי להישמע צורם שכן פגישותיה של סטיבנס בירושלים, על פי לוח הזמנים שפורסם, לא כללו רק עיתונאים וסטודנטים פלסטינים אלא גם פגישות עם גורמים במשרד החוץ הישראלי.

היום, דוברת המשרד נולנד כבר נאלצה לספק הסברים בנושא, בתדרוך שהעבירה לכתבים בבית הלבן. "ההודעה הראשונה לתקשורת", הסבירה, "נשלחה בטעות, ללא אישורים ראויים. "הוצאנו את ההודעה מחדש כדי להבהיר שסגנית שרת החוץ קייטי סטיבנס נוסעת לאלג'יר, דוחא, עמאן, תל אביב ולירושלים. "בקשר לירושלים", ביקשה להבהיר, "אנו רואים זאת כסוגיית ליבה שתיפתר במשא ומתן בין הצדדים. אנחנו לא עומדים להקדים את תוצאות המשא ומתן, כולל את מעמדה הסופי של ירושלים".

כנשאלה האם הממשל האמריקאי לא רואה כיום את ירושלים  כבירת ישראל, חזרה נולנד על אותה תשובה: "ירושלים היא סוגיית הליבה. יש לפתור אותה באמצעות המשא ומתן". אחד הכתבים התעקש ושאל: "זה אומר שאתם לא רואים את ירושלים בתור בירת ישראל. נכון או לא?". נולנד התחמקה: "כרגע התייחסתי לנושא ואין לי יותר מה להגיד על כך".

העיתונאי לא ויתר ושאל "מהי בירת ישראל?". נולנד לא התבלבלה: "מדיניותנו בנושא ירושלים היא שמעמדה ייפתר בעזרת המשא ומתן. זה כל מה שיש לי להגיד בנושא. השגרירות שלנו, כפי שאתם יודעים, ממוקמת בתל אביב". "אז מה זה אומר", המשיך הכתב, "שאתם רואים בתל אביב את בירת ישראל"? "סוגיית ירושלים תיפתר באמצעות המשא ומתן", אמרה נולנד ופנתה לכתבת אחרת עם השאלה הבאה.

לפני מספר ימים, בית המשפט העליון של ארה"ב פסק בעניין אחר הקשור במעמדה של ירושלים: שערכאות נמוכות יותר יכולות להכריע, האם בדרכונו של אדם שנולד בעיר, ניתן לרשום "ישראל" כארץ הלידה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ