חברון: עשרות יהודים השתלטו על בית בשכונה פלסטינית

לטענת הפעילים, הבית נרכש מבעליו הפלסטינים לפני כארבעה חודשים והעסקה מגובית במסמכים. כוחות צבא מאבטחים את הבית ועדיין לא התקבלה החלטה האם לפנותם

עוז רוזנברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עוז רוזנברג

עשרות תושבי היישוב היהודי בחברון השתלטו הלילה (חמישי) על בית פרטי בן שלוש קומות בשכונה פלסטינית הנמצאת במרחק של כמאה מטרים דרומית למערת המכפלה בעיר. בין הפעילים ישנן משפחות שלמות, כולל נשים וילדים. לטענת נציגי הפעילים, שנכנסו לבית כקבוצה בסביבות השעה אחת בלילה, הבית נרכש לפני כארבעה חודשים אחרי תהליך ארוך של משא ומתן עם הבעלים הפלסטינים. לטענת הפעילים, בידיהם יש מסמכים המעידים על הרכישה.

בעקבות ההשתלטות, הגיעו למקום כוחות רבים של צה"ל המאבטחים את המקום וכרגע קיבלו החלטה לשמור על הסטטוס קוו. סביבת הבית הוכרזה כשטח צבאי סגור. משמע, הכניסה והיציאה מהבית תתאפשר רק למי שנמנה על הקבוצה המקורית שהגיעה בלילה. בצבא החליטו לא לאשר לאנשים נוספים להגיע למקום.

מדובר במתחם המורכב משני מבנים גדולים - אחד בעל שלוש קומות והשני בן שתי קומות. תושבי היישוב היהודי רכשו את הבית בן שלוש הקומות וחצי מהקומה השנייה בבית השני. כל המתחם כולו שייך למעשה לאדם שנפטר, ושני בניו ירשו והתחלקו במתחם בצורה זו. אחד מהם, שביצע את העסקה עם המתנחלים, מכר את כל חלקו. הבן השני, עם זאת, עדיין מתגורר במתחם. שני ילדיו אף עסקו בעבר בפעילות חבלנית עוינת, ואחד מהם איים על המתנחלים שלא יפלשו והזהיר אותם כי "נערוף לכם את הראשים". 

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

ילדים בבית בחברון, הבוקרצילום: היישוב היהודי בחברון

האח שמכר, מכר את חלקו במתחם לאיש קש פלסטיני , שלאחר מכן ביצע את העסקה עם מתנחלי חברון. לפני שבוע הדבר נודע לרשות הפלסטינית, שעצרה את איש הקש. דבר המעצר הגיע לאוזני המתנחלים שהיו איתו בקשר, וכך הם הבינו שהם צריכים לקבוע עובדות בשטח ולפלוש למקום.

לדברי שלמה לוינגר, אחת הדמויות המוכרות ביישוב היהודי בחברון, אתמול התקבל מידע לפיו הפלסטיני שמכר את הבית עדכן בדבר העסקה את הרשות הפלסטינית. לדבריו, הם חששו כי ברשות ינסו לפגוע בעסקה בדרך זו או אחרת ולכן החליטו, בהתייעצות עם עורכי דינם, לקבוע עובדות בשטח. לוינגר אמר הבוקר ל"הארץ": אנו ממשיכי דרכו של אברהם אבינו שחתם על עסקת הנדל"ן הראשונה כשקנה את מערת המכפלה. חשוב להדגיש שהעסקה כולה מגובה במסמכים".

אישי ציבור רבים מהימין הגיעו לבקר בבית. יו"ר מועצת יש"ע דני דיין אמר: "אני לחלוטין לא מבין את התנהגות הצבא, אולי זה בא מהדרג המדיני על הכרזת ריכוז הכוחות והכרזת האזור כשטח צבאי סגור. הבית נקנה ורק לפני כמה ימים שמענו את בג"ץ אומר שזכות הקניין היא זכות חשובה". עוד הוא אמר כי "דווקא בימים בהם מועצת זכויות האדם של האו"ם, הגוף האנטישמי הזה, מכריז שמגורי יהודים בחברון זה כביכול פגיעה בזכויות האדם הייתי מצפה ממשלת ישראל לברך את המתיישבים על כניסתם לבית הזה".

הרב דב ליאור שהגיע אף הוא למקום אמר ל"הארץ" כי "הבית הזה נקנה כדת וכדין ואין בזה שום בעיה לפגיעה בממון של מישהו אחר. אנחנו רוצים שיהודי לא יהיה גרוע יותר מאשר ערבי. לפחות שיהיה שוויון בזכות הרכישה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ