גורמים בצה"ל: הכניסה לבית בחברון היא פרובוקציה בתקופה של מתיחות בגדה

בלילה השתלטו עשרות מתנחלים על בית פרטי בשכונה פלסטינית מדרום למערת המכפלה. לטענתם, בידיהם מסמכים המוכיחים בעלות על המתחם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בפיקוד המרכז רואים בחומרה את האירועים הלילה (חמישי) בחברון בהם השתלטו עשרות מתנחלים, במהלך לא מתואם עם כוחות הביטחון, על בית פרטי בן שלוש קומות בשכונה פלסטינית הנמצאת במרחק של כמאה מטרים דרומית למערת המכפלה בעיר. גורמים בצבא הבהירו כי מדובר בפרובוקציה שעלולה לערער את היציבות הביטחונית בעיר.

בין המתנחלים ישנן משפחות שלמות, כולל נשים וילדים, שנכנסו לבית כקבוצה בסביבות השעה אחת בלילה. לטענת נציגיהם, הבית נרכש לפני כארבעה חודשים אחרי תהליך ארוך של משא ומתן עם הבעלים הפלסטינים. לטענת הפעילים, בידיהם יש מסמכים המעידים על הרכישה.

בצבא הדגישו כי מדובר במבנה הנמצא בשטח H2, שנמצא בשליטה צה"לית. אירוע שכזה, אומרים בצבא, יכול להידרדר. "מבחינתנו מדובר בפרובוקציה, שבעיתוי הזה היא בעייתית", אמר גורם צבאי. בכל הגדה ובמיוחד בנקודות מרכזיות שידועות כמוקדי חיכוך נערכו בימים האחרונים לקראת הפגנות ואף התפרעויות כחלק מאירועי יום האדמה. "אם, כפי שנטען, הנכס נקנה כדת וכדין - אזי לא ברור מדוע יש להיכנס אליו באישון לילה ובנוכחות מסיבית של למעלה מ-30 אנשים", הוסיף הגורם.

בעקבות ההשתלטות, הגיעו למקום כוחות רבים של צה"ל, המאבטחים את המקום וכרגע קיבלו החלטה לשמור על הסטטוס קוו. סביבת הבית הוכרזה כשטח צבאי סגור. משמע, הכניסה והיציאה מהבית תתאפשר רק למי שנמנה על הקבוצה המקורית שהגיעה בלילה. בצבא החליטו לא לאשר לאנשים נוספים להגיע למקום. כמו כן, ניהלו במערכת הביטחון מגעים כדי להביא להידברות שתביא ליציאת המתנחלים מהבית.

ילדים בבית בחברון, הבוקרצילום: היישוב היהודי בחברון

מדובר במתחם המורכב משני מבנים גדולים - אחד בעל שלוש קומות והשני בן שתי קומות. תושבי היישוב היהודי טוענים כי רכשו את הבית בן שלוש הקומות וחצי מהקומה השנייה בבית השני. כל המתחם כולו שייך למעשה לאדם שמת, ושני בניו ירשו והתחלקו בו בצורה זו. אחד מהם, שביצע את העסקה עם המתנחלים, מכר את כל חלקו. הבן השני, עם זאת, עדיין מתגורר במתחם. שני ילדיו אף עסקו בעבר בפעילות חבלנית עוינת, ואחד מהם איים על המתנחלים שלא יפלשו והזהיר אותם כי "נערוף לכם את הראשים".

אישי ציבור רבים מהימין הגיעו לבקר בבית. יו"ר מועצת יש"ע דני דיין אמר: "אני לחלוטין לא מבין את התנהגות הצבא, אולי זה בא מהדרג המדיני על הכרזת ריכוז הכוחות והכרזת האזור כשטח צבאי סגור. הבית נקנה ורק לפני כמה ימים שמענו את בג"ץ אומר שזכות הקניין היא זכות חשובה". עוד הוא אמר כי "דווקא בימים בהם מועצת זכויות האדם של האו"ם, הגוף האנטישמי הזה, מכריז שמגורי יהודים בחברון זה כביכול פגיעה בזכויות האדם הייתי מצפה ממשלת ישראל לברך את המתיישבים על כניסתם לבית הזה".

הרב דב ליאור, שהגיע אף הוא למקום, אמר ל"הארץ" כי "הבית הזה נקנה כדת וכדין, ואין בזה שום בעיה לפגיעה בממון של מישהו אחר. אנחנו רוצים שיהודי לא יהיה גרוע יותר מאשר ערבי. לפחות שיהיה שוויון בזכות הרכישה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ