דיפלומטים זרים: מחמוד עבאס ויתר על האולטימטום של פירוק הרשות הפלסטינית

יו"ר הרשות נסוג בו מיוזמתו בעקבות שיחה עם הנשיא אובמה. עותק של המכתב שעבאס תכנן למסור לנתניהו, ממנו הוסר האיום, הגיע לידי סוכנות אי-פי

אבי יששכרוף
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי יששכרוף
אי-פי

דיפלומטים זרים טוענים כי יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו מאזן) ויתר על האיום המתוכנן לפרק את הרשות הפלסטינית, במחאה על הקיפאון בתהליך השלום עם ישראל. לדברי המקורות, ההחלטה לוותר על האיום נעשתה בלחץ נשיא ארה"ב, ברק אובמה.

על פי מקורות פלסטינים, לפני יותר מעשרה ימים ביקש סעיב עריקאת פגישה עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אולם בקשתו לא נענתה. במהלך הפגישה אמור היה עריקאת להגיש לנתניהו מכתב שאמור היה לכלול אולטימטום פלסטיני, לפיו אם לא ייענו דרישותיהם, בכוונתם לפנות לקהילה הבינלאומית כדי שתפעל על פי החוק הבינלאומי ולמעשה תחייב את ישראל לקחת אחריות ישירה למצב בגדה.

אולם, לנוכח לחץ אמריקאי כבד שהופעל על הרשות, המכתב, שעותק ממנו הועבר בידי דיפלומטים זרים לידי סוכנות הידיעות אי-פי, לא כולל את האולטימטום. במקום זאת הוא מפרט רק את הדרישות הבסיסיות של הפלסטינים מישראל: חזרה לגבולות 67 - כמסגרת למשא ומתן, הקפאת הבנייה בהתנחלויות, שחרור אסירים, וכן סעיף שהתווסף מאוחר יותר למכתב: דרישה להפסקת פעולות צה"ל בתוך שטחי אי.

עשו לנו לייק וקבלו את החדשות המעניינות ביותר, ישירות לפייסבוק

אובמה התקשר לפני יותר משבוע לעבאס וניסה לשכנע אותו לגנוז - או לרכך - את האולטימטום שבכוונתו לשלוח לנתניהו. היתה זאת השיחה הראשונה בין השניים לאחר נתק ומתיחות בני חצי שנה. בכיר פלסטיני ודיפלומט מערבי שעודכנו בפרטי השיחה ציינו כי אובמה הדגיש בפני אבו מאזן כי הוא עוד מחויב לתהליך השלום ולהקמת מדינה פלסטינית. ל"הארץ" נודע כי אובמה ביקש שלא לכלול באיגרת אולטימטום ואיום לפירוק הרשות. הוא אף אמר כי בשיחתו עם נתניהו לפני כשבועיים נידונו באריכות תהליך השלום והשיחות בעמאן.

מטיוטות שהודלפו לתקשורת הפלסטינית באחרונה עלתה האפשרות שלפיה אבו מאזן ידגיש בפני נתניהו כי הקמת הרשות הפלסטינית נועדה להיות שלב ביניים ואמצעי שיאפשר מעבר מכיבוש לעצמאות ולמדינה פלסטינית, אך למעשה ישראל רוקנה מתוכן את הרשות הפלסטינית ושללה ממנה את כל סמכויותיה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ