יום האדמה ה-36 |

הפלסטינים יציינו את "צעדת המיליון"; בצה"ל נערכים להגן על הגדרות

בישראל ובשטחים ייערכו היום עצרות מחאה רבות. תהלוכה גדולה צפויה גם בגבול לבנון. כוננות גבוהה בכל הארץ. בצה"ל טוענים: "נערכנו טוב יותר השנה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הפלסטינים בישראל ובשטחים יציינו היום (שישי) את יום האדמה, עם הכותרת "צעדת המיליון". עצרות ותהלוכות יתקיימו בכמה מוקדים בגדה, ברצועת עזה וביישובים ערביים בישראל, וכן הפגנות הזדהות במדינות ערב. צה"ל והמשטרה ערוכים בכוחות מתוגברים לאורך גבולות המדינה ובירושלים מחשש להתפרצויות אלימות. צה"ל הכריז סגר כללי על השטחים החל מחצות עד מחר בחצות.

הציבור הערבי בישראל מציין את יום האדמה זה השנה ה-36 במחאה על הפקעת קרקעות וקיפוח מתמשך מצד הרשויות. האירועים יחלו בהנחת זרים על האנדרטה לזכר ששת הרוגי יום האדמה הראשון, בבית העלמין בסכנין. התהלוכה המרכזית בגליל תהיה אחר הצהריים בדיר חנא, ותהלוכות מקומיות יתקיימו בסכנין, עראבה וכפר כנא. המפגינים יקראו להרחבת שטחי השיפוט של היישובים הערביים ואישור תוכנית המתאר עקב המחסור החמור בדיור, וכן לאחדות פנים-פלסטינית וסיום הכיבוש.

התהלוכה המרכזית בנגב תתקיים בכפר הלא מוכר ואדי אנעם, הממוקם על כביש 40 מדרום לבאר שבע. סעיד אלחרומי מוועדת ההיגוי העליונה של ערביי הנגב אמר כי הכפר מהווה סמל למאבק של ערביי הנגב, לאחר שפונה כמה פעמים והוא מיועד לפינוי גם על פי מתווה פראוור. "המאבק שלנו בנגב הוא מאבק על הבית ועל עצם הנוכחות שלנו באדמותינו", אמר אלחרומי.

אירועי יום האדמה הקודם בעראבהצילום: עבדאללה שמא

שני האירועים המרכזיים בגדה ייערכו במחסום קלנדיה שמצפון לירושלים וסמוך לקבר
רחל, מצפון לבית לחם. ככל הנראה, תצא גם הפגנה ליד הבית בעיר העתיקה בחברון שעליו השתלטו אתמול מתנחלים. אירועי הזדהות יתקיימו גם במצרים, לבנון, ירדן וברצועת עזה. האירועים נערכים לכאורה ביוזמה של ארגונים פלסטיניים א-פוליטיים, אולם ניכרת בהם מעורבות של האחים המוסלמים. בוועדת המעקב של ערביי ישראל היו מי שהביעו חשש שהאירועים במדינות ערב ימשכו את תשומת הלב מההפגנות בארץ.

הכוננות העיקרית של צה"ל תהיה בגבולות המדינה, מחשש לניסיונות פריצה של הגדר כפי שאירעו בשנה שעברה. ההערכה במטה הכללי היא כי יום האדמה יהווה נקודת הפתיחה לעימותים המוניים יותר בגדה ובגבולות הצפון, דוגמת יום הנכבה ויום הנכסה. שביתת הרעב של האסירים הביטחוניים מהווה גם היא חיזוק לאפשרות שההפגנות יתדרדרו לפסים אלימים.

על בסיס ההיערכות לקראת ההכרזה על המדינה הפלסטינית, שהיתה אמורה להתקיים בחודש ספטמבר האחרון (תוכנית "זרעי קיץ"), הצטיידו הכוחות באמצעים לפיזור הפגנות
שכוללים בעיקר רימוני גז ואמצעי הלם. בפיקוד המרכז הגיעה תגבורת של כוחות צבאיים
לקראת האירועים שצפויים להתמקד בעיקר במעברים, במחסום קלנדיה ובמעבר קבר
רחל. בפיקוד הצפון מעריכים כי התכונה העיקרית תהיה בגבול עם לבנון, שכן בגזרה
הסורית לא צפויות הפגנות בשל האלימות הפנימית במדינה.

מפגינים סורים מנסים לחצות את הגבול עם ישראל ביום הנכבה האחרוןצילום: ירון קמינסקי

בפיקוד הדרום נקודות החיכוך העיקריות צפויות להיות במעבר ארז וכן במעבר קרני. בגדודים הלוחמים הפזורים בגזרות השונות נערכו איפוסים לקבלת הנשק, בעיקר נשקי צלפים, שיופעלו במידה והאירועים יצאו מכלל שליטה.

הכוחות תודרכו על נוהלי הפתיחה באש ובצה"ל הדגישו כי יש לשמור על איפוק בתגובה,
אך עם זאת לשמור על גבולות ישראל ולא לאפשר חדירה של מפגינים כפי שאירע אשתקד. "היתרון השנה נובע מהערכות המסיבית שהיתה ב'זרעי קיץ', אז הצטיידו בצבא בכמות גדולה של אמצעים לפיזור הפגנות והתקיימה עבודות מטה", אמר גורם בצבא. "בכל הפיקודים ניסחו את נקודות התורפה בהתחשב באירועים הקודמים כדי שיוכלו להיערך טוב יותר השנה".

המשטרה תתפרס בכוחות מתוגברים של יס"מ ומג"ב באזורי התהלוכות בגליל, בנגב ובערים מעורבות. הנקודה הקריטית היא בהר הבית בירושלים, שם תתאפשר הכניסה לגברים מעל גיל 40 בלבד. התהלוכות בסכנין, עראבה ודיר חנא יתקיימו בתוך היישובים ולאורך הצירים המחברים ביניהם, כשכוחות המשטרה יתפרסו בחוץ וכמעט ולא ייכנסו ליישובים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ