המשטרה תפנה מכינה שפועלת במאחז הבלתי חוקי צופית

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

המכינה המשטרתית "אלישע" פועלת במאחז שאינו חוקי, כך קבע באחרונה היועץ המשפטי של משטרת ישראל, תת-ניצב שאול גורדון. גורדון הורה לראש אגף משאבי אנוש, ניצב ירון בארי, להעתיק את מיקום המכינה מהמאחז צופית למקום אחר שעומד בדרישות החוק.

באחרונה פנה ארגון יש דין למפכ"ל המשטרה, רב-ניצב יוחנן דנינו, בעקבות כתבה שפורסה ב"הארץ" שבה נחשף כי פרויקט "מכינה לחיים", שנועד לשלב את בוגרי המכינה הקדם צבאית אלישע בתפקידי ליבה של משטרת ישראל, מתקיים במבני המכינה שהוקמו ללא היתר בצופית. זאת בניגוד לנוהלי המשטרה, האוסרים מגורי שוטרים וקיום פעילות משטרתית במבנים שהוקמו ללא היתרים.

במכתב שנשלח באחרונה על ידי עו"ד מיכאל ספרד, היועץ המשפטי של יש דין, נכתב "נדהמנו ללמוד על קיומו של קורס לשוטרים במאחז בלתי חוקי ואנו רואים בדבר עניין חמור ביותר. שוטרים, כך יודע כל ילד, אמורים לרדוף אחרי גנבים, לא להצטרף אליהם. לפיכך, נבקשך להורות לאלתר על הפסקת כל פעילות של משטרת ישראל במכינה הקדם צבאית ב"אלישע".

ביולי האחרון חתמו מפכ"ל המשטרה דנינו, הרב חיים דרוקמן וראשי ישיבת אלישע על הסכם לפיו בני הישיבה ישתתפו בפרויקט שיכין אותם לשירות במשטרת ישראל. לתפישתו של דנינו, הפרויקט אמור להביא לגיוס שוטרים איכותיים, על פי מודל הסיירות המובחרות של צה"ל - שבהן לוקחים בני הישיבות חלק משמעותי.

המכינה שנבחרה לפרויקט היא מכינת אלישע, הפועלת במאחז צופית, סמוך להתנחלות נווה צוף. על פי דו"ח שפיגל, שהוכן ב-2007 עבור הממשלה ומיפה את הבנייה בשטחים, המקום נבנה ללא היתרי בנייה כדין. "המאחז הוקם במאי 1999, על גבי אדמות מדינה שהוקצו להסתדרות הציונית, בתחום תוכנית בניין שסורבה על ידי שר הביטחון", נכתב בדו"ח.

לא ברור עדין מי היה הגורם במשטרת ישראל שהחליט לפתוח את המכינה בצופית. רק בקיץ האחרון פרסם היועץ המשפטי למשטרה, תת-ניצב שאול גורדון, הנחיה האוסרת על שוטרים להתגורר במקומות ללא היתרים. זאת בעקבות פניות שהתייחסו לשוטרים הגרים במאחזים לא חוקיים ולשוטרים בדואים הגרים בכפרים ללא היתרים.

דובר המשטרה מסר בתגובה: "משטרת ישראל יזמה בחודש האחרון בירור בעניין המכינה המשטרתית בצופית, בעקבות פניות שהתקבלו לפיהן מדובר במאחז בלתי מורשה וללא היתרי בנייה. בהמשך לבירור שנערך על ידי היועץ המשפטי למשטרה, וכלל בדיקה מול המנהל האזרחי והמועצה האזורית, עלה לכאורה, כי המכינה מצויה בתחום אדמות מדינה, אך עד היום לא אושרו תכניות שהוגשו במרוצת השנים להכשיר את המאחז. בנסיבות אלה הודיעה השבוע משטרת ישראל להנהלת המכינה להסיר את סמלי הארגון בתחום המכינה ובמקביל, לפעול למציאת מבנים אחרים שהוקמו כדין".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ