בנק הקרקעות בגדה |

מאות אלפי דונמים בשטחי הגדה המערבית מופו להרחבת התנחלויות

במשך שנים הכין המינהל האזרחי תוכניות מגירה לאיתור וסימון אדמות פנויות בגדה. בחלק מהאדמות כבר הוקמו מאחזים לא חוקיים

עקיבא אלדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עקיבא אלדר

המינהל האזרחי מאתר וממפה במשך שנים אדמות זמינות בגדה, שחלקן שימשו להרחבה של ההתנחלויות וניתן לבנות בהן גם בעתיד. במסגרת המיפוי, שהקיף מאות אלפי דונמים, ניתנו לשטחים שאותרו שמות של התנחלויות קיימות - כמו אלקנה ב' ובית אריה ג' או שמות חדשים. המיפוי נעשה בחשאי, ומאגר הנתונים נחשף רק בעקבות פנייה שהתבססה על חוק חופש המידע.

בכמה מקומות תוואי גדר ההפרדה חופף לגבולות של השטחים הזמינים שאותרו. ישראל טענה בפני בית הדין הבינלאומי בהאג ובית המשפט העליון שתוואי הגדר נקבע לפי צורכי ביטחון. אולם ממאגר הנתונים והמפות של המינהל, שנחשף עתה לראשונה, קשה להימנע מהמסקנה שבמקומות שונים תוואי הגדר תוכנן על פי האדמות הפנויות שאותרו כקרקעות שעשויות לשמש להרחבת התנחלויות.

מאגר האדמות כולל 569 אתרים, המשתרעים על פני כ-620 אלף דונם, המהווים 10% בקירוב משטחה הכולל של הגדה. 23 מהמאחזים הלא-חוקיים הוקמו על אדמות אלו מאז שלהי שנות ה-90. אחדים מהם, בהם שבות רחל, רחלים והיובל, עוברים בימים אלו תהליך של הכשרה במינהל. דרור אטקס, לשעבר ראש צוות מעקב התנחלויות בשלום עכשיו, שעוקב אחר מדיניות האדמות של ישראל בגדה המערבית, מסיק מכך שהמידע על מאגר האדמות היה מונח בפני מקימי המאחזים הלא-חוקיים - דבר המהווה עדות נוספת למעורבותה העמוקה של הממשלה בהפרה שיטתית של החוק לשם הרחבת התנחלויות.

מתנחל תוקע דגל באדמות מאחז חדש הצופה להתנחלות איתמר, לפני כשנהצילום: מוטי מילרוד

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

בין היתר מסומנים במפות המינהל האזרחי שמות רבים של יישובים שאינם קיימים עדיין, דוגמת שלומציון - על אדמות הכפר עקרבה שממזרח לשכם, בשטח מדברי בצפון מזרח הגדה, לב השומרון - הכולל מקבץ אתרים על אדמות הכפר חג'ה בין שכם וקלקיליה, מבוא אדומים - הכולל מקבץ אתרים ממערב למעלה אדומים על אדמות אל-עזריה ואבו דיס, ושני מקומות בדרום הר חברון - מצפה זנוח ומצפה להב.

כמו כן קיים במפה מספר רב של אתרים, חלקם מרוחקים כמה קילומטרים מהתנחלויות קיימות, אך נושאים שמות המעידים כי הם נועדו להרחבתן - עמנואל מזרח, אלקנה שלב ב', בית אריה ג', שטחי מרעה תקוע ועוד.

המפות כוללות גם שטחים שמופו באזורי A ו-B המצויים בשליטה אזרחית של הפלסטינים (81 אתרים בשטח כולל של 114 אלף דונם), דבר המלמד כי מפעל איתור השטחים הזמינים היה קיים כבר לפני הסכמי אוסלו. עם זאת, האתרים הללו לא עודכנו בשנים האחרונות, שכן ישראל אינה רשאית להקים התנחלויות באותם אזורים.

להגדלה לחצו כאן

כל שאר השטחים, 506 אלף דונמים, המצויים באזור C, עודכנו בעשור האחרון. לדעת אטקס, עובדה זו מצביעה על כך שהמנהל האזרחי ממשיך לטפח את מאגר הקרקעות הזה, לשם שימוש עתידי אפשרי. הוא מציין עוד כי רוב השטחים הללו (יותר מ-90%) מצויים ממזרח לתוואי גדר ההפרדה, כלומר מחוץ לגושי ההתנחלויות, "מכאן שהמינהל האזרחי ממשיך לעדכן את ‘בנק האדמות', תוך התעלמות מהתהליך המדיני המבוסס על העיקרון של שתי מדינות".

רוב השטחים שסומנו, 485 אלף דונם בשטחי C, מוגדרים "אדמות מדינה". 7,611 דונם מסומנים "אדמות יהודים", מלפני 1948, ו-12,800 דונם אינם מוגדרים כלל, אך יש להניח שהמינהל האזרחי מתייחס אליהן כאדמות מדינה. עקב לחץ בינלאומי, ישראל צמצמה דרסטית בעשור האחרון את היקף ההכרזה על אדמות מדינה. במכתב שהועבר לניר שלו מארגון "במקום", דיווח המנהל האזרחי על כ-5,000 דונם מ-2003 עד 2009 שהוכרזו כאדמות מדינה, לעומת מאות אלפי דונמים שעברו הליך של הכרזה בעשורים שקדמו לכך.

375 אלף דונם מתוך המפה המצויים בשטחי C, אינם כלולים בשטחי שיפוט של היישובים הישראליים המתפרשים על כ-9.5% משטח הגדה. דו"ח שלום עכשיו משנת 2007 גילה כי רק כ-9% משטחי השיפוט של ההתנחלויות מנוצלים בפועל. המפה חושפת אפוא, את קיומו של מאגר נוסף של אדמות שאף כי ברובו המכריע לא הוקצה רשמית להתנחלויות, המינהל האזרחי ממשיך לעדכנו באופן שוטף.

מהמינהל האזרחי נמסר בתגובה כי מדובר במסד נתונים שמתעדכן על פי מידע המתקבל מעת לעת וכי אין במפה כדי להצביע על תוכניות יזומות להרחבת התנחלויות, דבר המחייב הליך מורכב של דיונים ואישורים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ