חרף הפסקת האש, החמאס עדיין מתכנן פיגועים

הארגון הוריד פרופיל כדי לא להכעיס את המצרים, אולם מוסיף לפעול נגד ישראל מבלי להשאיר טביעות אצבע מובהקות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל
עמוס הראל

חרף הכרזותיו הפומביות על מחויבותו לשמירת השקט מול ישראל, ממשיך החמאס להפעיל טרור נגדה בערוצים שונים. מקורות מודיעין ישראלים אומרים כי הארגון מעדיף לפעול כעת בפרופיל נמוך, כדי לא להכעיס את מצרים ולא להיתפס כמי שמפר את הפסקת האש. להערכתם, סבב האלימות האחרון בין הצדדים באמצע החודש, שבו שיגר הג'יהאד האיסלאמי מאות רקטות לשטח ישראל, מגביר את הסיכוי שבפעם הבאה יצטרף החמאס לירי - ואף יראה בהיקף השיגור של הג'יהאד מעין רף תחתון לפעילותו.

בסבבי ההתכתשות האחרונים בין הצדדים נמנע החמאס ממעורבות ישירה. בהסלמה האחרונה השתתפו בירי הרקטות בעיקר פעילי הג'יהאד ואנשי ועדות ההתנגדות. אנשי החמאס לא שיגרו בעצמם רקטות, אך מנגד לא אכפו את השקט, עד שהושג הסכם בעניין בין הפלגים הפלסטיניים למצרים כעבור שלושה ימים, שבו התחייבו הפלגים להפסיק את הירי על ישראל.

אולם, לדברי מערכת הביטחון הישראלית, פעל החמאס בדרכים מגוונות מבלי להשאיר טביעות אצבע מובהקות. כך, מוביל שר הפנים בממשלת החמאס פתחי חמאד (המופקד על מנגנוני הביטחון ברצועה ולכאורה על אכיפת הרגיעה) ארגון קטן בשם מגיני אל אקצה. הארגון, שבו פעילים אנשי הזרוע הצבאית של החמאס, משמש כמעין חזית בעבור החמאס ואנשיו ממשיכים ליזום פיגועים. בתקופה האחרונה היו מגיני אל אקצה מעורבים בירי טילים נגד טנקים ומרגמות על כוחות צה"ל והיישובים בגבול הרצועה.

חברות כוחות הביטחון של החמאס במצעד צבאי בעזה. הארגון ינסה לעקוף את ירי הרקטות של הג'יהאד צילום: אי-פי

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ועדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

ייתכן שאותם פעילים אחראים גם לשני מטעני חבלה גדולים שנחשפו באחרונה בידי צה"ל בחלקו הצפוני של גבול ישראל-מצרים. המודיעין מעריך כי המטענים הוסתרו שם במטרה לשמש להברחה לשטח ישראל ולפיגועים בעורף. בד בבד, צמרת הזרוע הצבאית של החמאס ברצועה מפעילה כמה פלגים קטנים יותר, המקבלים ממנה כסף והנחיות לפיגועים. מדובר בין השאר בחלקים של ועדות ההתנגדות שנשלחו לפיגועים, חלקם מאזור סיני.

בשבוע שעבר הותר לפרסום כי השב"כ עצר פעיל חמאס מהרצועה שעסק באיסוף מודיעין על מוצבי צה"ל לאורך הגבול המצרי. האיש תיכנן פיגועי חטיפה ושיגור מחבלים לפיגועי התאבדות בערים ישראליות, בהן אילת. אלוף פיקוד המרכז היוצא, אבי מזרחי, אמר באחרונה בראיון ל"הארץ" כי פעילי חמאס ברצועה הנחו את פעילי הארגון בגדה לנסות ולחטוף חיילים ואזרחים ישראלים במטרה לנהל משא ומתן על שחרור אסירים תמורתם.

מקור ביטחוני בכיר אמר ל"הארץ" כי "החמאס לא נטש את דרך המאבק האלים בישראל. היא פחות בולטת, משום שבארגון מבינים שהשפה הזו פחות קבילה כעת בזירה הבינלאומית. פיגועים מובהקים של החמאס אינם תואמים את רוח הזמן והארגון גם אינו רוצה לספק לישראל סיבה לכניסה מחודשת של צה"ל לרצועה, אבל הטרור של החמאס מעזה נמשך כל הזמן, במיוחד ובאופן בוטה דרך סיני".

להערכת המקור הבכיר, התגלגלות סבב האלימות האחרון מגבילה את חופש התמרון של החמאס וכמעט ותיאלץ אותו לפעול נגד ישראל בסיבוב הבא, כאשר זה יפרוץ. לדבריו, הג'יהאד האיסלאמי קרא תיגר על החמאס בכך שנטל את ההובלה בעימות האחרון והדבר גרר ביקורת קשה בעזה על התנהלות החמאס. העובדה שבהתנגשות האחרונה נורו מעט פחות מ-300 רקטות עלולה לדרבן את החמאס להוכיח את יכולתו ולנסות לשגר מסה כבדה יותר של רקטות בפעם הבאה. עם זאת, להערכת ישראל, בחמאס ובג'יהאד מבינים היטב כי החלטה לשגר טילי פאג'ר לגוש דן עלולה לעלות להם בפלישה צבאית מחודשת לרצועה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ