ביקור בזק בוושינגטון

ישראל ביקשה מארה"ב בחשאי לסייע בסיכולה של ועדת ההתנחלויות

בביקור סודי וחריג העביר סגן שר החוץ אילון מסר, לפיו ישראל מעוניינת שהממשל יפעל לצמצום המנדט של ועדת החקירה

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

סגן שר החוץ דני אילון בא אתמול בחשאי לביקור בזק בוושינגטון כדי לבקש סיוע אמריקאי בסיכול עבודת ועדת החקירה הבינלאומית לההתנחלויות של המועצה לזכויות אדם של האו"ם בז'נבה. אילון העביר מסר לממשל האמריקאי לפיו ישראל מעוניינת שארה"ב תפעל לצמצום המנדט של ועדת החקירה, כדי שמסקנותיה יהיו כמה שפחות מחייבות.

לדברי פקיד ישראלי בכיר, אילון בא לוושינגטון ל-24 שעות בלבד ונפגש אמש עם סגן שר החוץ האמריקאי ביל ברנס. מלבד הפגישה עם ברנס לא נקבעה לאילון כל פגישה אחרת.

משרד החוץ שמר בסוד על שליחותו המיוחדת של אילון, אבל פגישותיו בוושינגטון נחשפו בלוח הזמנים הפומבי שמפרסמת מחלקת המדינה האמריקאית מדי יום. ביקור חשאי כזה של אילון נחשב חריג ביותר, במיוחד לאור העובדה שסגן שר החוץ נוהג לפרסם הודעות רבות לעיתונות על פעילויותיו, לא כל שכן על נסיעות לארה"ב.

ל"הארץ" נודע כי אילון שוגר לוושינגטון כדי לדון עם בכירי הממשל האמריקאי על החלטת המועצה לזכויות אדם להקים ועדת חקירה בינלאומית להתנחלויות בגדה המערבית ובמזרח ירושלים. בעקבות הקמת ועדת החקירה החליט שר החוץ אביגדור ליברמן על ניתוק כל הקשרים עם המועצה לזכויות אדם ועם נציבת האו"ם לזכויות אדם.

אילון הגיע לוושינגטון עם כמה מסרים, ובראשם בקשה ישראלית כי ארה"ב תצטרף לישראל בצעדים נגד המועצה לזכויות אדם ונגד ועדת החקירה הבינלאומית. אילון ביקש מסגן שר החוץ האמריקאי ביל ברנס כי ארה"ב לא תשתף פעולה עם ועדת החקירה, תסייע בצמצום סמכויותיה ואף תחדל לשתף פעולה עם המועצה לזכויות אדם בעניין הסכסוך הישראלי-פלסטיני.

לאחר קבלת ההחלטה על הקמת ועדת החקירה הבינלאומית הודיע שר החוץ אביגדור ליברמן כי ברצונו לבחון את האפשרות לפנות לארה"ב ומדינות נוספות שחברות במועצה לזכויות אדם ולבקש מהן לפרוש ממנה.

הסיכוי שמהלך כזה יצליח הוא אפסי לאור העובדה שממשל אובמה רואה בחברותו במועצה לזכויות אדם את אחת מאבני היסוד של מדיניותו בזירה הבינלאומית. עם זאת, ליברמן הדגיש בשיחות סגורות בימים האחרונים, כי ישראל צריכה לפחות לנסות לגייס את האמריקאים ומדינות אחרות נגד ועדת החקירה להתנחלויות ונגד המועצה לזכויות אדם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ