הפלסטינים אינם מפנים אנרגיה למאבק בישראל

מארגני יום האדמה קיוו להסיט את תשומת הלב חזרה לסכסוך הישראלי-פלסטיני אך נכשלו. ועם זאת, המאמצים צפויים להימשך בחודשים הקרובים

עמוס הראל ואבי יששכרוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל ואבי יששכרוף

למרות הרוג אחד (במחסום ארז ברצועת עזה) ועשרות פצועים בהתנגשויות עם צה"ל בגדה המערבית, עבר יום האדמה בשטחים ובגבולות בהתאם לצפוי: הפגנות רבות משתתפים, עימותים ספוראדיים וחיכוך שעוצמתו אינה מתקרבת בכלל לממדי הטבח היום-יומי המתנהל בסוריה. אם קיוו המארגנים להסיט את תשומת הלב הבינלאומית בחזרה לסכסוך ישראלי-פלסטיני, נראה שנחלו כישלון חרוץ. ועם זאת, המאמצים הללו צפויים להימשך לסירוגין בחודשים הקרובים.

בחלק גדול מזירות ההפגנות ניכר דווקא מאמץ של השלטונות הערביים לרסן את היקף העימות. בעזה, למשל, הכו שוטרי החמאס מפגינים כדי להרחיקם מהגדר. הרשות הפלסטינית מנעה מאחדות מההפגנות לגלוש ממרכזי הערים בגדה לעבר מחסומי צה"ל. בדרום לבנון בחר חיזבאללה, כנראה בתיאום עם הממשלה בביירות, לקיים את ההפגנה המרכזית במבצר הבופור במקום לקיימה ליד הגדר עם ישראל.

אפילו משטרו של נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, לא עודד הפעם הפגנות אלימות בקרבת גדר הגבול ברמת הגולן, כפי שקרה באירועי ה"נכבה" וה"נכסה" בחודשים מאי ויוני אשתקד. לאסד, ששלטונו הכריז אתמול באופן משונה על ניצחון במאבק נגד ארגוני האופוזיציה, יש כנראה עניינים אחרים לענות בהם כעת, כמו רצח עשרות אזרחים בקרבות סוף השבוע. רק בירדן בלטה ההפגנה, לא הרחק מגשר אלנבי, בממדיה: כ-14 אלף איש לפי דיווחי התקשורת הערבית, אם כי גם כאן מדובר במספרים שתאמו פחות או יותר את ההערכות המוקדמות של המודיעין בישראל.

עימותים בין מפגינים לכוחות הביטחון באזור שער שכם, שלשום. הפגנות רבות משתתפים, עימותים ספוראדייםצילום: שירן גרנות

הרושם המצטבר הוא שהעולם הערבי, ואפילו הציבור הפלסטיני, אינם מפנים כעת יותר מדי אנרגיה למאבק בישראל. זה קשור כנראה בסדר יום אחר, שהמהפכות ומלחמות האזרחים במדינות השכנות עומדות בראשו. נדמה שגם הפלסטינים, שנמנעו מעימות עם ישראל גם סביב הפנייה לאו"ם בספטמבר האחרון, אינם מחפשים כעת חיכוך. חלק מהאלימות בהפגנה במעבר קלנדיה בצפון ירושלים שלשום היתה בכלל פנימית: קטטה מרובת משתתפים בין פעילי פתח והחזית העממית לאנשיו של מוסטפא ברגותי, שהוכה מכות נמרצות מבית אחרי שנפגע מירי צה"לי של אמצעים לפיזור הפגנות. ועדיין, המחאה העממית - בשלב זה יותר מאשר טרור - צפויה לתפוס מקום משמעותי יותר בחודשים הבאים.

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הכתבות והפרשנויות ישירות אליכם

כבר החודש, ב-17 באפריל, יצוין יום האסיר הפלסטיני. האווירה בבתי הכלא בישראל מתחממת, לאחר שביתת הרעב של האסירה הנא שלבי ועל רקע תוכנית לשביתת רעב המונית של אסירים ביטחוניים. כשבאופק גם יום ה"נכבה" במחצית מאי, נראה שצפויים בתוך זמן מועט ימים מתוחים נוספים. לפחות על סמך סוף השבוע, נראה שכוחות הביטחון הישראליים נערכו היטב לתרחישים השונים. אולם, מוכנותם תועמד שוב למבחן על ידי הפלסטינים כבר בזמן הקרוב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ