גילי כהן
גילי כהן

מאז סבב ההסלמה האחרון לפני שלושה שבועות, נרשמה בצבא עלייה באירועים המכוונים אל עבר סיורי הכוחות בגזרת רצועת עזה. רק בשבוע שעבר זיהו באוגדת עזה זירת מטענים שמולכדה אל שער על ציר המערכת, בדרום הרצועה באזור סופה. להערכת קציני הגזרה, מדובר בכמות גדולה של חומר נפץ, כ-50 קילוגרם, שנועדה לפגוע בכוחות המבצעים פעילות בגזרה.

"לפני כשבוע גילינו מטען של 12 קילוגרם, ובשבוע החולף מצאו את זירת המטענים וזה רק הגיוני שהמטרה הייתה אמורה להיות הרבה יותר מורכבת", סיפר מפקד גדוד 50 של חטיבת הנח"ל, סא"ל יריב בן עזרא. בן עזרא וקציניו אמונים על אזור כיסופים: דרום-מרכז הרצועה. לדבריו, מאז מבצע חזרתו של גלעד שליט לישראל, השתנה אופי הפעילות במרחב הגדר. בתקופה זו נחתו יותר מ-50 פצצות מרגמה במרחק קרוב לפעילות חייליו והן בתוך המוצבים עצמם. "השטח הרבה יותר חי, ופועלים בו הכל מהכל, ובעיקר ארגונים קטנים וסוררים שמגיעים למרחב", אמר סא"ל בן עזרא.

איום טילי הנ"ט שינה באופן חד את הפעילות בגזרת רצועת עזה. לפי ההנחיות באוגדה, באמצע היום כבר לא מתבצעת פעילות על גדר המערכת עצמה, בשל החשש מירי טילים אל עבר הכוחות. ואולם, הערכות קציני המודיעין באוגדה מרמזות כי לחמאס יש אינטרס להשקיט את הגבול. הוכחה לכך נראתה ביום שישי האחרון, כשאנשי חמאס ניסו לפזר את ההפגנות מול מעבר ארז ובאזור חאן יונס. עבור בן עזרא מדובר בשאלה של זמן עד שיידרשו להתכונן לקראת פעילות התקפית יותר ברצועה. הרמטכ"ל, בני גנץ, כבר הורה להכין את הכוחות לקראת אימונים לפעילות רחבת היקף ברצועה, וחטיבות החי"ר ישלימו בקרוב את ההיערכות לכך. "הסיר לחץ הזה מתישהו יתפוצץ. האם הנח"ל יהיה פה? אני לא דואג. אני יודע שאני אהיה כאן, אין ספק שבמוקדם או במאוחר זה יקרה", אמר בן עזרא, שייפרד בשבועות הקרובים מרצועת עזה ויעבור לאימון החטיבה ברמת הגולן. "השעון מתקתק. כנראה לא נמשיך להיות עד הסבבים האלו לעד".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ