ישראל ויוון עורכות תרגיל ימי ואווירי במזרח הים התיכון

התמרון - בו ישתתפו גם הכוחות של הצי השישי האמריקאי - מדמה הגנה על מתקני הגז, והוא תואר בתקשורת היוונית כמסר לטורקיה

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ישראל, ארה"ב ויוון עורכות בימים אלה תרגיל ימי ואווירי רחב היקף במזרח הים התיכון. התרגיל, Noble Dina, בו ישתתפו גם כוחות של הצי השישי האמריקאי, מדמה לחימה נגד צוללות, קרבות אוויר והגנה על מתקני הגז בים התיכון. התקשורת היוונית, שדיווחה על התרגיל, תיארה אותו כמסר לטורקיה.

עד שנת 2009 חיל הים והצי השישי האמריקאי היו עורכים תרגיל שנתי גדול עם חיל הים הטורקי שנקרא Reliant Mermaid. בעקבות הידרדרות היחסים בין ישראל וטורקיה והחלטתו של ראש הממשלה הטורקי רג'פ טייפ ארדואן להקפיא את שיתוף הפעולה הצבאי עם ישראל, התרגיל בוטל.

בשנה שעברה החליטו ישראל וארה"ב לחדש את התרגיל, אך שינו את שמו ל-Noble Dina. כתחליף לטורקיה הוחלט להזמין את יוון לקחת חלק בתרגיל שהתקיים לראשונה באפריל 2011. היוונים קפצו על ההצעה וגם ראו בה הישג מדיני ביחס לטורקיה. יחסי יוון וטורקיה מתוחים על רקע איומי טורקיה לפעול נגד קידוחי הגז של קפריסין, בהם מעורבת גם יוון.

חיל האוויר היווני והישראלי באימון ב-2011

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ועדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

גורמים בצה"ל אישרו את דבר קיומו של התרגיל, אולם סירבו למסור פרטים נוספים. התרגיל החל ב-26 במארס ויימשך עד ה-5 באפריל. לפי דיווחים בתקשורת היוונית התרגיל החל בבסיס אמריקאי בכרתים אליו הגיעו משחתת וצוללת של חיל הים היווני, כלי שיט של חיל הים הישראלי וספינות קרב של הצי השישי האמריקאי. בתרגיל גם משתתפים מטוסי קרב ומסוקים ישראליים, יווניים ואמריקאיים.

לפי דיווח באתר היווני Defencenet.gr חלק מהתרגיל יתקיים סמוך לחופי טורקיה, באזור האי היווני מאייס. התרגיל יימשך לאחר מכן באזור שמדרום לקפריסין ויסתיים בנמל חיפה. האתר דיווח עוד כי "כוחות האויב" הווירטואליים שאליהם יתייחסו בתרגיל הם בעלי מאפיינים דומים לאלה של חיל האוויר הטורקי. האתר היווני ציין עוד כי התרגיל יעסוק בתרחישים של הגנה על מתקני גז בים התיכון מפני התקפות אוייב, בלוחמה נגד צוללות ובקרבות אוויר.

בשנתיים האחרונות הידקו ישראל ויוון את שיתוף הפעולה הצבאי והמודיעיני ביניהן. המשבר ביחסי ישראל-טורקיה הביא לעצירת אימוני חיל האוויר הישראלי בטורקיה. חלק גדול מהאימונים עבר מאז להתקיים בשיתוף פעולה עם יוון. לפני כמה שבועות אף ביקר ביוון מפקד חיל האוויר הנכנס, האלוף אמיר אשל. האחרון, שכיום מכהן כראש אגף התכנון במטכ"ל, נפגש עם שר ההגנה היווני, עם הרמטכ"ל ועם מפקד חיל האוויר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ